Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Power Bank Li-Po 3,7V 1,2Ah ZAbezpieczenie przed nadmiernym rozładowani.

27 Feb 2015 01:45 1314 2
  • Level 22  
    Witam.

Buduję sobie power-ban.

Zasilać go zamierzam z 4 ogniw Li-Po 3000mAh 25C połaczonych równolegle. Takie mam pod ręką.

Wiem że jest mnóstwo urządzeń tego typu na rynku lecz żadne nie spełniają moich wymagań. Ze względu na czas ładowania (w moim pakiety sie wyjmuje i ładuje pojedynczo ładowarką mikroprocesorową. Dlatego zdecydowałem sie na budowę własnoręcznego.

Problem polega na zabezpieczeniu przed nadmiernym rozładowaniem. We wcześniejszych bankach które zbudowałem wstawiałem po prostu alarm li-po, i wyłącznik główny. Alarm zadzwonił wyłączałem i po sprawie. Niestety warunki w jakich wykorzystuję to urządzenie zmuszają mnie do zbudowania układy który wyłączy sie automatycznie. Bo alarm dzwoni zawsze w najmniej odpowiednim momencie.

Myślałem nad wykorzystaniem zabezpieczeń od Li-Ion ale one mają próg rozładowania na poziomie 2,4V a to dla li-po za-dużo. Gotowego dla Li-po w rozsądnej cenie nie znalazłem.

Był pomysł użycia takiego układu http://www.ebay.co.uk/itm/Dual-USB-3-7V-to-5V...y-/321597699378?ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123

Niestety, jak przyszedł okazało sie, że w ogóle nie działa i się teraz muszę kopać ze sprzedawcą o zwrot kasy.

Wiec tu moje pytanie jak zrobić to najlepiej. Zabezpieczenie może być samo wzbudzające się, lub wzbudzane ręcznie przez microswitch. Nie zależnie od wybranego rozwiązania urządzenie i tak będzie miało wyłącznik główny. Ale ważne jest żeby ono samo nie spowodowało nadmiernego rozładowania jak przez 10 godzin nie zajrzę do urządzenia.

Jak się uporam z zabezpieczeniem, będę jeszcze myślał nad monitorowanie napięcia. I przyznam sie szczerze, że najlepsze by było takie jak w wyżej wymienionym gotowym układzie.

Przetwornica której chcę użyć. http://botland.com.pl/przetwornice-impulsowe/1328-przetwornica-step-up-u3v12f5-5v-14a.html

Proszę o wszelkie uwagi.
  • Level 21  
    To może rozwiązania z dziedziny modelarstwa Ci pomogą.
    Poszukaj na portalach aukcyjnych czegoś co się nazywa "monitor napięcia". Znajdziesz je w dziale modelarstwo.
    Pewnie będzie się dało go przerobić aby odcinał napięcie aby nie doprowadzić do zbyt głębokiego rozładowania.
  • Level 22  
    Ostatecznie zdecydowałem sie na użycie baterii Li-Ion, więc z zabezpieczeniem nie było problemu.