Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Carat DNT - 40 kanałów AM-jak odblokować na stałe?

27 Lut 2015 15:33 2625 32
  • Poziom 20  
    Witam. Mam te radio. Odblokowałem 40 kanałów AM poprzez odczepienie 10 nóżki procesora(8051). Jednak po każdym włączeniu radia trzeba manualnie przestawiać tryb pracy poprzez przytrzymanie klawisza AM/FM, a potem wybranie klawiszem 1, 2 lub 3 odpowiedniego trybu pracy. Czy można obejść tę niedogodność innym sposobem?
  • Poziom 40  
    Po wyłączeniu potencjometrem vol. ?
  • Poziom 20  
    Tak dokładnie. Po wyłączeniu radia procedurę "tuningu" do 40 kanałów w AM trzeba powtarzać.
  • Poziom 25  
    krychast napisał:
    Czy można obejść tę niedogodność innym sposobem?

Może sprawę by załatwiło, podtrzymanie pamięci procka, np. baterią CR2032.
  • Poziom 40  
    Wg schematu up ma cały czas zasilanie z osobnego regulatora 5V zasilanego z osobnego
    przewodu do 12V.
    A pamięci też się kasują po wyłączeniu potencjometrem ?
  • Poziom 20  
    Nie pamięci zostają.
  • Poziom 40  
    No to podtrzymanie nic nie da . Proc musi zatem mieć info o stanie włącznika zasilania
    na którymś porcie.
  • Poziom 20  
    Czyli jakie rozwiązanie? Zmiana softu?
  • Poziom 40  
    Nie . Trzeba znaleźć jaką drogą cpu dostaje info o stanie włącznika.
    A czy podczas działania radia wymusisz reset cpu czy znikają pamięci ?
  • Poziom 20  
    Nic nie znika.Wszystkie pamięci są.
  • Poziom 40  
    To dobrze rokuje. Szukaj po schemacie lub miernikiem w radiu która noga cpu odbiera stan on/off przy
    załączaniu i wyłączaniu.
  • Poziom 20  
    SQ6ADE kiedyś podawałeś moda softa pod 8051. Czego on dotyczył?
  • Poziom 40  
    Owszem . Carat to wdzięczny obiekt do nowego firmware ale nie miałem okazji
    posiadać ten model na własność aby aż tak wejść w temat. Szukaj sygnału on/off na CPU
    bo to klucz do tematu.
  • Poziom 20  
    A cóż wyczyniał ten nowszy soft? Warto go ładować? Wracając do tematu sygnału on/off to moja wiedza cyfrowa niestety jest znikoma.
  • Poziom 20  
    Jak przestrajaliście to radio? Poprzez dolutowanie dławika/cewki? Jeśli tak to o jakiej indukcyjności?
  • Poziom 23  
    Wszystkie radia przestraja się tak samo:
    -dławik 4,7uH (karkas 7x7 około 25 zwojów cienkiego drutu)
    - wymiana kwarcu
    Temat wiele razy opisywany na elektrodzie

A co stoi na przeszkodzie wymienić kwarc. Teraz są dostępne kwarce o różnych wartościach.
    No ale najlepiej gotowiec.
  • Poziom 20  
    Wymiana kwarcu nie wchodzi w rachubę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Tak-co do dławika nie ma problemu tylko że różnie ludzie podają wartość.Niektórzy wstawiali 10uH stad moje pytanie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Wlutowałem w szereg z kwarcem dławik 4,7uH. Niestety "jakość" rozmowy nie jest idealna.Co jeszcze mogę zrobić? TC przy kwarcu nie daje się regulować.
  • Poziom 23  
    Jeśli wlutowałeś dławik to teraz wystarczy tylko podłączyć częstościomierz i dokładnie dostroić się do częstotliwości.
    Co to jest jakość rozmowy?
    Albo jesteś w częstotliwości albo nie!
  • Poziom 20  
    Żebym miał miernik częstotliwości to życie było by prostsze."Jakość" jak widzisz-chodziło mi że nie jestem dokładnie wstrojony w częstotliwość-a trymer TC to jakiś absurd w tym radiu-zero możliwości kręcenia.
  • Poziom 23  
    Nie ma innej możliwości wystrojenia radia bez podłączenia do miernika.
    Są metody że przy braku możliwości kręcenia trymerkiem jednak dostroimy się do częstotliwości. Ale nie ma sensu ich opisywać skoro nie ma czym mierzyć - oddaj radio do serwisu.

Moderowany przez kriss51:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Można zmierzyć częstotliwość nadawczą i to bardzo dokładnie bez miernika częstotliwości. Trzeba mieć kumpla z dobrym radiem z CW i metoda na zero zdudnienia nawet na odległość kilometrów.
  • Poziom 23  
    HM pięknie - i Ty jesteś moderatorem, ciekawe.
    Wytłumacz może teraz koledze, co to jest CW "na zero" i zdudnienie. Ja może to wiem. Ale taka porada koledze, co nie wie jak przestroić radio na pewno będzie pożyteczna?. Gdyby nie to, że jesteś kim jesteś podejrzewał bym Cie o nabijanie punktów.
    Pozdrawiam

Moderowany przez kriss51:

To jest porada by radio oddać do serwisu? Serwis to my tu jesteśmy. Generalnie napisałem że bez miernika częstotliwości można z dużą dokładnością na odległość także dowiedzieć się czy nasze radio jest np. w tzw. zerach i autor tego nie musi wiedzieć. Wystarczy jak operator radia go zmierzy. Teraz widzisz że to ty napisałeś dla samego pisania. Zapewne będziesz zadowolony jak Ci kiedyś napiszę- oddaj radio do serwisu. Następnym razem zastanów się co piszesz. Widzę że ostatnio wiele użytkowników coś boli. Generalnie twój post to: 3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    oraz
    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Poziom 33  
    kriss51 napisał:
    Można zmierzyć częstotliwość nadawczą i to bardzo dokładnie bez miernika częstotliwości
    Oczywiście, że można. W tym przypadku to radio DNT Carat ma też FM!
    Wystarczy skorzystać ze starego patentu na 4-tą harmoniczną!!Użyć zwykłego radia FM do odsłuchu na 108MHz a sygnał nadawać na kanale 4-tym ( w modulacji FM). Jak radio stoi w 27.000MHz to będzie OK a jak nawet ucieka troszkę to będzie "uchyb"x4 i poza pasmo wylezie.
    Czy też dostanę warna za "szkodliwe porady" :) .
  • Poziom 20  
    Wiem co to CW ale niestety u mnie nikt nie ma takiego radia z telegrafią.Interesuje mnie porada Novile.Możesz ją rozwinąć? I jak dokładnie dostroić częstotliwość skoro TC jest bez możliwości regulacji w tym radiu.
  • Poziom 23  
    Trymer obok kwarcu to nic innego jak zmienna pojemność. Dlatego aby korygować częstotliwość pracy generatora kwarcowego należy odpowiednio dobrać pojemności współpracujące-zobacz jak to wygląda na schematach (obojętnie jakie radio).
    Dlatego w Twojej sytuacji albo dołożysz TC i uzyskasz możliwość regulacji albo tak będziesz dobierał kolejne pojemności aż trafisz na tę odpowiednią.

Do moderatora Kriss51:
    Panie moderator - mam jeszcze trochę swoich postów nie poprawianych przez Pana, proszę się nie krępować skoro uraziłem ambicję Waszej Wysokości. W końcu to Wasza Wysokość tu Rządzi.

Czy jeśli ktoś nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu serwisu CB Radia i do tego nie posiada podstawowego wyposażenie warsztatowego w postaci chociaż częstościomierza to normalną i podstawową poradą jest aby udać się do kogoś kto taki sprzęt posiada, a odsyłanie do kolegi z CW i dudnienie i inne bajery to tylko powodowanie mętliku w głowie u tego kogoś. Owszem " niech wszyscy wiedzą że ja się znam".