Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[stk500v2] - Programator blokuje się po instalacji BASCOM

yowojtas 27 Lut 2015 15:42 756 7
  • #1 27 Lut 2015 15:42
    yowojtas
    Poziom 8  

Witam!

Mam nietypowy problem z programatorem STK500v2. Wygląda następująco:

Po instalacji BASCOM i próbie zaprogramowania Attiny 2313 (lub każdego dowolnego układu) programator przestaje działać na amen.

Wcześniej programowałem przez Programers Notepad i nie było żadnych problemów. W chwili gdy chciałem użyć BASCOM wyskakuje okienko(STK500 native driver):

"Detected Micro does not match the selected Micro ..."

i po tym jednym razie pada programator. Po użyciu Bascom nie da się go już użyć nigdzie indziej, świeci tylko niebieska dioda, że programator reaguje ale juz w Programers Notepad wyskakuje błąd że STK500 nie reaguje (pali sie niebieskie swiatelko) i konczy programowac.

Po ponownej instalacji STK500v2 Chyba już nie działa wszystko poprawnie ponieważ przy isntalacji portu COM wyskakuje błąd i już nic nie da się zrobić.

PROSZE O POMOC! To już drugi programator zepsuty w ciągu jednego dnia! Błagam da się to jakoś odwrócić?

0 7
  • #2 27 Lut 2015 16:02
    yowojtas
    Poziom 8  

Po bitwie z komputerem wreszcie udało się zainstalować ponownie USB serial port ale nadal nie da się programować układów. Wygląda na to jakby atmega8 podłączona do FT232 w programatorze nie reagowała. Poniżej wrzucam kod z Programers Notepad:

Code:

> "make.exe" program
    avrdude -p attiny2313 -P com5 -c stk500v2    -U flash:w:main.hex

avrdude: stk500v2_command(): command failed
    avrdude: stk500_2_ReceiveMessage(): timeout
    avrdude: stk500v2_program_enable(): bad STK600 connection status: Unknown (0x64)
    avrdude: initialization failed, rc=-1
             Double check connections and try again, or use -F to override
             this check.

avrdude done.  Thank you.

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
    > Time Taken: 00:12

Czy ktoś potrafi rozwiązać taki problem?

0
  • #3 27 Lut 2015 16:39
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.
    Czy w Bascom'ie wybrałeś ten programator ?
    Opcje > Programator > Programer i tu z listy wybierasz dany programator.

0
  • #4 27 Lut 2015 17:51
    emarcus
    Poziom 35  

yowojtas napisał:
    Witam!

Mam nietypowy problem z programatorem STK500v2. Wygląda następująco:

Po instalacji BASCOM i próbie zaprogramowania Attiny 2313 (lub każdego dowolnego układu) programator przestaje działać na amen.

Wcześniej programowałem przez Programers Notepad i nie było żadnych problemów. W chwili gdy chciałem użyć BASCOM wyskakuje okienko(STK500 native driver):

Zacznij może od tego że wybierasz błędny programator w środowisku Bascom.
    Twój programator nie jest STK500(!!!), korzysta on tylko z tego samego protokołu: stk500v.2.
    Popatrz dobrze, w tym oknie wyboru programatora (w dolnej jego części) masz także ustawienie portu komunikacyjnego na Com1. Czy twój programator (USB) jest podłączony do Com1(?)....
    Powinieneś wybrac raczej USBIsp albo USBASP.

e marcus

0
  • #5 27 Lut 2015 18:42
    yowojtas
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź, faktycznie masz racje. Myślałem, że to ten sam tylko odnowiony. To wskazówka na przyszłość.

Tylko to niestety nie zmienia faktu, że oba programatory STK500v2 nie działają teraz w Programers Notepad. Powód podany wyżej.

Uruchomiłem na tym programie mój stary i wolny USBASP i wszystko programuje się bardzo dobrze. Niestety żaden z STK już nie chce działać a były po 40 zł w AVT :/

http://sklep.avt.pl/mini-programator-usb-mikrokontrolerow-avr-kompatybilny-z-stk500-v2.html

Może należało by się do nich zgłosić po rozwiązanie?

PS. BASCOMA wywaliłem w pi...du ;) Koniec z tym. Od teraz tylko C

Dodano po 2 [minuty]:

yokoon napisał:
    Witam.
    Czy w Bascom'ie wybrałeś ten programator ?
    Opcje > Programator > Programer i tu z listy wybierasz dany programator.

Tak teraz już wiem, że wybrałem zły. Kwestia tylko dlaczego przestał działać i czy da się to odwrócić...

0
  • #6 27 Lut 2015 18:59
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Kolego yowojtas dlaczego zwalasz na Bascoma skoro sam namieszałeś ?
    Ja używam bardzo długo Bascoma i nigdy nie miałem problemów nie twierdzę, że jest to idealne środowisko ale posiada wszystko co potrzeba do mikrokontrolerów AVR.

Najpierw należy się zapoznać z danym problemem a potem wywalać w .......

0
  • #7 27 Lut 2015 22:37
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 01 Mar 2015 20:54
    yowojtas
    Poziom 8  

Dzięki niveasoft .. W ciągu paru dni sprawdze czy dało rade i odpisze :)

0