Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piece akumulacyjne a zegar czasowy.

27 Lut 2015 16:56 2454 12
  • Poziom 6  
    Piec akumulacyjny statyczny i dynamiczny .

Zegar czasowy do pieca akumulacyjnego.

Czy właściwym jest zainstalowanie zegara czasowego do pieca akumulacyjnego jednofazowego (1,5 kW) do gniazda wtykowego z pominięciem rozdzielnicy . Wielu hurtowników twierdzi że piec akumulacyjny nawet do 2 kW można podłączyć do gniazda wtykowego zwykłą wtyczką i tam zainstalować zegar czasowy . Czy to będzie prawidłowo funkcjonowało ? Piece powyżej 3 kW zalecają podłączać na stałe z wyłącznikiem czasowym w rozdzielnicy poprzez stycznik.
    Bardzo proszę o odpowiedź na powyższe tematy.
  • Poziom 32  
    Ja bym podłączył przez stycznik,czasówka dłuźej wytrzyma.
  • Poziom 21  
    U mnie funkcjonuje trzeci sezon układ z zegarem w gniazdku. Piece dynamiczne Inproel 2 kW.
  • Poziom 19  
    A jaki masz ten zegar czasowy, od tego trzeba zacząć. Ale w większości 1.5 kW możesz instalować bezpośrednio poprzez czasówkę do gniazdka.
  • Poziom 9  
    Podłącze się do tematu mam podobną sytuację - czyli 2 piece akumulacyjne statyczne podłączone do gniazdek 230V (w gniazdkach zegary sterujące) do obwodu siły (tylko te piece są tam podłączone, żadne urządzenie nie korzysta z siły). Czy do rozdzielnicy takiej jak na zdjęciu można wstawić zegar sterujący żeby to on zarządzał obwodem siły i sterował włączaniem pieców?
    Piece akumulacyjne a zegar czasowy.
  • Poziom 35  
    Obecnie produkowane gniazdka jednofazowe (230V) są przewidziane na prąd do 16A, czyli ok. 3,5kW. Oznacza to, że nie tylko piec akumulacyjny 2kW, ale nawet 3kW może być podłączony do gniazdka 230V ze stykiem ochronnym (dawniej gniazdka były na 10A, czyli 2,2 kW).
  • Poziom 9  
    Rozumiem chodzi mi natomiast o to żeby zrezygnować z zegarów sterujących w gniazdkach przy piecach na rzecz zegara sterującego w rozdzielni (jak na zdjęciu, nie wiem czy zmieścił by się i czy moja koncepcja ma rację działać?). A może ktoś podpowie inne rozwiązanie chodzi mi mianowicie o to, że osoba będąca w pomieszczeniu z tymi piecami nie mogła nic manipulować w czasie ich włączania dlatego chciałem zegar sterujący przenieść do rozdzielni.
  • Poziom 42  
    gmiko napisał:
    zrezygnować z zegarów sterujących w gniazdkach przy piecach na rzecz zegara sterującego w rozdzielni (jak na zdjęciu, nie wiem czy zmieścił by się i czy moja koncepcja ma rację działać?).
    Można to zrobić . Zegar na szynę, oczywiście w tą rozdzielnię nie wejdzie, bo one mają szerokość 2 pojedynczych "s".
  • Poziom 11  
    Witam
    Łącznie w tą rozdzielnice trzeba wsadzić
    zegar czasowy
    stycznik
    zab. cewki stycznika
    zab. przewodu zasilającego piec - z tego co widzę już jest
    albo dostawisz obok tej rozdzielnicy jaką natynkową i to jest mniej inwazyjna metoda
    albo rozbudujesz istniejącą co wiąże się z kuciem itd - bardziej inwazyjna metoda
  • Poziom 9  
    Dzięki za odp. to sporo zachodu. A czy ma ktoś może inny pomysł? Obecnie rozwiązanie dobrze się sprawdza tylko umożliwia manipulowanie przy tym zegarze (zwykły analogowy z żabkami, w które godziny ma się włączać). A czy jest może inne rozwiązanie np. czy są może gniazdka z wbudowanym zegarem (najlepiej elektronicznym wtedy ktoś będzie się bał coś tam ruszać)?
  • Poziom 21  
    Jak już wcześniej pisałem, używam programatorów elektronicznych o obciążalności 16 A. Kosztowały po kilkadziesiąt zł/szt. Przeprogramowanie bez instrukcji i okularów dosyć trudne. Przycisk ciągłej pracy można uciąć lub zdemontować.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomysł tylko, że nawet amator może wyciągnąć programator z gniazdka i podłączyć wtyczkę pieca bezpośrednio.