Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalny samochód - Komunikuje się z nadajnikiem tylko blisko.

27 Lut 2015 17:02 1989 10
  • Poziom 12  
    Witam, trafił do mnie zdalnie sterowany samochodzik zabawka. Działa na częstotliwości 27MHz.

Opis usterki:
    Samochodzik odbiera sygnał z pilota tylko wtedy gdy praktycznie obie anteny są 2cm od siebie lub bliżej. Nie wiem czy ktoś nie kombinował z antenami, ta na samochodzie to kabelek o długości ok. 60 - 70cm, ta na nadajniku mam ok 40cm.

Nadajnik w stanie włączonym pobiera ok. 5mA prądu, podczas nadawania ok 10mA - nie wiem czy nie jest to za mało. Chcąc sprawdzić nadajnik pomyślałem o CB. Mając CB radio włączone przyciskając przyciski od nadajnika usłyszałem w CB że nadajnik nadaje. Było to słyszalne na każdym z 40 kanałów w CB. Nie wiem czy taki pomiar jest adekwatny czy może CB radio ma tak duże wzmocnienie, że mimo uszkodzonego końca mocy lub kwarcu słychać nadawanie ?
    Kwarc jaki siedzi w nadajniku to D27.1G5 (być może to 27.145MHz - nie mam pewności).

Odbiornik nie posiada żadnego kwarcu a w torze anteny jest regulowana cewka do dostrajania kilka kondensatorów i rezystorów oraz jeden tranzystor. Czy ten tranzystor może być wzmacniaczem dla odbiornika i czy to on może być uszkodzony?

Odbiornik oraz nadajnik mają możliwość wybrania kanału nadawania A B lub C.
    jeśli nie ustawimy takich samych kanałów samochód nie działa. Ustawiając takie same kanały działa tylko jak anteny prawie się dotykają.

Może ktoś mi podpowie jak zdiagnozować usterkę? Posiadam oscyloskop oraz mam trochę wiedzy z zakresu elektroniki ale niestety nie radiowej.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Winny jest raczej nadajnik. I uszkodzona końcówka mocy. Wrzuć jakieś fotki tej płytki.
  • Poziom 12  
    Nadajnik:

Odbiornik:

A co myślisz o tym kodzie na kwarcu D27.1G5C ? czy to zwykły 27.145 MHz?

Podmieniłem kwarc na 27.000 MHz i nic się nie zmieniło, w dalszym ciągu odległość musi być bardzo bliska by samochodzik odbierał sygnał. Więc to raczej nie kwarc. Zamieniłem oczywiście już na ten co był. Teraz pozostały mi tranzystory na końcu mocy w nadajniku i tranzystor wzmacniający w odbiorniku. Wiecie jakie tam mogą być tranzystory?

Znalazłem schemat nadajnika układ wydaje się podobny. Jest na tranzystorach 2SC945 z tego co szukałem to w sklepie są w wersji THT ale na ścisłość jakoś by się je wlutowało. Jak mówisz zamawiać?
  • Poziom 39  
    Do sprawdzenia tranzystory Q1,Q2 to zwykłe bipolarne tak więc nie powinno być żadnych problemów z sprawdzeniem nawet w układzie. Q1 to generator fali nośnej 27MHz Q2 to wzmacniacz w.cz modulowany nośną przez C47pF oraz sygnałem polecenia przez R 6,8kΩ. Jak masz oscyloskop to możesz sprawdzić czy masz poszczególne sygnały, dla w.cz pomiary przez bardzo małą pojemność 1-5pF. Zrób sobie prosty "miernik mocy w.cz " w Google znajdziesz bez problemu schemat.
  • Poziom 12  
    Tranzystory Q1 i Q2 miernikiem sprawdzałem i wyglądają na sprawne.

sprawdziłem wszystkie rezystory i są w porządku. Pozostał więc tranzystor kondensatory lub cewki.

Sprawdziłem i widzę że nie mam nośnej 27MHz podmieniłem kwarc na 27.145 sprawny z działającego radia i nadal to samo. Wylutowałem tranzystor i wstawiłem bc847 nic to nie pomogło, miałem 2SC945 wlutowałem nadal to samo. W końcu wlutowałem stary tranzystor.

Prześledziłem ścieżki okazało się schemat jest nieco inny niż ten na rysunku. Kolektor tranzystora Q1 jest zasilany przez rezystor R1 a zasilanie pochodzi z układu scalonego. Wylutowałem R1 i podłączyłem kolektor Q1 według zamieszczonego schematu. Pojawił mi się przebieg na oscyloskopie z kwarcu. Pomyślałem że teraz już będzie wszystko działać. Niestety mimo nośnej jest to samo. Więc wylutowałem Q2, wlutowałem 2sc945 no i oczywiście nic to nie pomogło.

Wydaje mi się że nośna w tym układzie wysyłana jest tylko przy naciśnięciu przycisku, wysyłana jest nośna razem z modulacją po czym oba tranzystory mają odłączone sygnały dochodzące do Kolektora Q1 i Bazy Q2.

Mając sprawny nadajnik innego modelu postanowiłem porównać mocy sygnałów CB radiem wyszło mi, że sygnał z modelu nie działającego jest 2 razy silniejszy niż ten z innego nadajnika.

Zastanawiam się teraz nad usterkami. Czy uszkodzony jest scalak nadajnika?
    Czy może scalak odbiornika?
    Możliwe również że uszkodzony jest wzmacniacz w odbiorniku.. sam już nie wiem.

Podmieniłem tranzystor w odbiorniku na c1815 taki był dla starszych odbiorników (rx2) jednak wtedy całkowicie przestał reagować. Wlutowałem znów stary tranzystor. I nadal jest problem bo zasięg się nie zmienił...

Znacie jakiś sklep w którym można by było dostać te scalaki? te sklepy które ja znam nie mają. Jeśli można podeślijcie linka.
  • Poziom 39  
    Mając oscyloskop sprawdź czy masz generowany sygnał modulujący na SO (10) lub bazie Q2,przebieg będzie zależny od wybranego polecenia. Na dobrej klasie oscyloskopie powinieneś zobaczyć nawet cały sygnał wysyłany w eter nośna + modulacja. Sprawdź zasilanie samego układu Vdd (11) proponuje sprawdzić obwód oscylator układu TX5 który jest praktycznie identyczny z TX2/RX2 zastanawia mnie że to układ tylko z R a nie RC, ważne jest aby oba generatory kodera / dekodera pracowały z tą samą częstotliwością dokumentacja TX2/RX2 . Jeżeli odbiornik jest zrobiony według typowej aplikacji to sprawdzenie części odbiorczej nie powinno być problemem. Wystarczy sprawdzić czy pojawia się sygnał podczas wysyłania polecenia z nadajnika na VI1 (14) bazując na układzie RX2 myślę że W Twoim odbiorniku będzie dość podobnie.
  • Poziom 12  
    Więc wykonałem pomiary:
    sygnał z nadajnika na nodze SO jest wygląda tak:

sygnał na bazie Q2:

sygnał z kwarcu:

jak widać sygnał modulacji i nośny wychodzą. W miejscu złącza anteny też mierzyłem przez kondensator 4,7pF i sygnał modulacji oraz nośny wychodził. Co prawda ampituda tych sygnałów nie jest wielka. Czy tam powinno na wyjściu być normalnie 9 volt chodzi mi o napięcie sygnału anteny czy to mają być rzędy miliwoltów?

W nadajniku na tym rezystorze od częstotliwości modulacji również przy nadawaniu pojawia się przebieg - jest tam prostokąt.

Nie mogę nigdzie znaleźć pinologi tych układów TX4 i RX4.

Zastanawia mnie jeszcze odbiornik. W końcu się zdenerwowałem i zacząłem kręcić cewką od dostrajania. Zauważyłem że to nic nie zmienia... jak są blisko siebie przewody to mimo kręcenia i tak odbiera sygnał.

Zdziwił mnie natomiast przebieg na bazie odbiornika:

Ten trójkąt jest cały czas a ta drobnica która widać jest gdy pilot nadaje. Widać to tylko gdy anteny są bardzo blisko siebie. Ten prostokąt ma bardzo nisko częstotliwość nie wiem czy nie powinien mieć 27Mhz .Oczywiście kręcenie cewką minimalnie zmienia częstotliwość.
  • Poziom 39  
    Myślę że TX4/RX4 to praktycznie to samo co seria TX2/RX2 ponadto aplikacje nie są zbyt skomplikowane i można przeanalizować połączenia.
    dawid382 napisał:
    Zdziwił mnie natomiast przebieg na bazie odbiornika:
    Dla mnie to przebieg trójkątny a nie prostokątny, pomiarów nie można wykonywać na bazie pisałem na wyjściu odbiornika super reakcyjnego lub na wejściu dekodera. Proponuje przeczytaj ten artykuł http://grzesiek21.republika.pl/nasluch_det.htm bardzo ważnym jest stabilny punkt pracy który wyznacza dzielnik oraz dioda Zenera oczywiście jeszcze jest tranzystor oraz elementy RLC sprawdzałeś to ? Jeżeli jesteś pewien że koder i dekoder działają dobrze ( wszystkie polecenia są wykonywane ) to pozostaje tylko tor radiowy nadal proponuje zobaczyć co masz na wyjściu odbiornika reakcyjnego .
  • Poziom 12  
    Oczywiście moja pomyłka jest to przebieg trójkątny.

Jeśli chodzi o nogę 14 układu odbiornika to podczas nadawania widoczny jest tam sygnał bardzo przypominający ten z nadajnika. Tak jak wcześniej pisałem wszystkie funkcje nadajnika działają ale tylko, gdy anteny nadajnika i odbiornika są bardzo blisko siebie.
    Tak wygląda sygnał na nodze odbiornika pin od oscylacji:

Tranzystor w odbiorniku miernikiem (test diody) wydaje się być sprawny. Sygnał do RX4 dociera ale tylko blisko.

Jeszcze dokładnie sprawdzę napięcia na diodzie zenera.

Udało się! Jeden z kondensatorów miał 10 ohm (kondensator C4) w odbiorniku.
    Według dokumentacji RX2 powinien tam być kondensator 332 niestety takiego nie miałem wlutowałem więc 2,2nF oraz na niego 1nF. Odbiornik zaczął odbierać sygnał na około metr.

Zacząłem więc kręcić cewką i uzyskałem ok 10 - 12 metrów.

Ma Pan jakieś dobre rady jak stroić taki odbiornik? Czytałem ten artykuł ale tam stroją do odbioru FM lub CB a jak ustawić taką zabawkę? Można to jakoś badać oscyloskopem czy "na czuja" ?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Opis dotyczy ogólnie odbiornika super reakcyjnego zastosowanie jest naprawdę dowolne, mając oscyloskop wpiąłbym się przez kondensator ok. 1 - 4,7nF do wejścia dekodera ( dla RX2 VI1 - 14 ) oddalając od siebie urządzenia starać uzyskać jak największą amplitudę, oczywiście na "czuja " też można ale od czego masz oscyloskop ! W razie problemów z dostrojeniem sprawdziłbym obwód rezonansowy LC czyli C 15pF właściwie to wszystkie elementy składowe odbiornika reakcyjnego decydują o jego czułości.
    Cieszę się że udało Ci się zlokalizować usterkę, ten temat powinien uświadomić niektórym osobom że naprawa toru radiowego aparatury zdalnego sterowania nie jest tak prosta. Duża pomocą był oscyloskop chodź bez niego też można naprawiać , jednak podstawą jest minimum wiedzy o elektronice oraz podstawowy sprzęt pomiarowy.
  • Poziom 12  
    Ja nie wyobrażam sobie takiej naprawy bez oscyloskopu :)

Bardzo pomogła mi wiedza, że takie pomiary powinno się wykonywać jeszcze przez kondensator.

Postaram się dostroić radio według twoich rad :)

Wiedzę o elektronice mam, ale brak doświadczenia w torach radiowych spowodował, że nie wiedziałem od czego zacząć i jak sprawdzić poprawność działania. Dziękuje za dobre rady kolegów. Najbardziej Panu bogdan_p który wykazał dużo cierpliwości i chęci pomocy.

Temat mnie dość zaciekawił i myślę o próbach napraw CB radia. Tylko trzeba trochę wiedzy zdobyć oraz doświadczenia.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.