Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki aparat do namiotu bezcieniowego ?

Dawidow89 27 Lut 2015 17:42 2364 23
  • #1 27 Lut 2015 17:42
    Dawidow89
    Poziom 10  

Mam problem z zakupem używanego aparatu ponieważ nie bardzo się na tym znam , aparatu do robienia zdjęć przedmiotów na aukcję internetową zakupiłem już namiot bezcieniowy z trzema lampami na statywach z parasolami. Potrzebuje teraz jakiegos dobrego aparatu w cenie 500-1000 zł z tego co poczytałem to nie potrzebuje lustrzanki wystarczy jakiś kompact natomiast kolega polecił mi kompaktowe z wymienną optyką np sony nex5 lub 3, zastanawiam się jeszcze nad samsungiem nx5. Proszę o pomoc doświadczonych w wyborze odpowiedniego aparatu, Zdjęcia na aukcje to głównie telefony, sprzet rtv agd i ogólnie chcialbym go też czasami zabrać np na wakacje.

0 23
  • #2 27 Lut 2015 17:54
    SQLmaster
    Poziom 24  

Na takie potrzeby w zupełności wystarczyłby kompakt - ale w obecnej sytuacji mogąc wydać 1000zł zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup taniego aparatu z wymienną optyką i dużą matrycą 'lustrzankową'. Na przykład Sony serii NEX czy Samsunga serii NX czy też Olympus Pen / Panasonica standardu 'mikro cztery trzecie' (Panasonic i Olympus mają ten sam standard obiektywów, są zamienne). (po prostu nie opłaca się dziś kupowanie kompakta za 1000zł bo to za dużo).

Jeśli chcesz wydać w okolicach 500zł, to kompakt. Jeśli bardziej 800-1000zł to zdecydowanie to co poradził Twój kolega. Dziś ma sensu 'bulić' za kompakt więcej jak 500-600 kiedy za parę stów więcej są takie z wymiennymi obiektywami.

Jeśli chodzi o to który aparat wybrać to poczytaj sobie testy na optyczne.pl. Z wymienionych dokupienie później jakiegoś obiektywu najtańsze będzie u Samsunga.

0
  • #3 27 Lut 2015 17:59
    Dawidow89
    Poziom 10  

Zastanawiam się nad tym nx5 za 500 zł idzie go już kupić z obiektywem 18-55, nie chce wydać nie potrzebnie nie wiadomo ile kasy. Chce tylko żeby była świetna jakość zdjęć na aukcję. Wiadomo na allegro cudów i tak nie można dodać max 10 mpx.

0
  • #4 27 Lut 2015 20:10
    anmedia
    Poziom 39  

W firmę sony w ogóle bym nie wchodził. Zaproponuje ci aparat z którego będziesz zadowolony, a możliwości jakie posiada w cenie do 1000 zł nie znajdziesz nigdzie. Poszukaj sobie modelu Olympus E-510 z dwoma obiektywami (były sprzedawane w komplecie). Jest to jeden z ciekawszych modeli, a to co potrafi, to już szukaj w sieci.

0
  • #5 27 Lut 2015 20:20
    Dawidow89
    Poziom 10  

Tylko że to lustrzanka, a obawiam się ze jako laik nie do końca mogę sobie z tym poradzić.

Dodano po 22 [sekundy]:

Ma ktoś coś jeszcze innego do zaproponowania?

0
  • #6 27 Lut 2015 20:27
    anmedia
    Poziom 39  

Dawidow89 napisał:
    a obawiam się ze jako laik nie do końca mogę sobie z tym poradzić

No to już od ciebie zależy, żaden kompakt nie dorówna najgorszej lustrzance. A poza tym masz opcje AUTO.

0
  • #7 28 Lut 2015 04:24
    2532720
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 28 Lut 2015 11:01
    SQLmaster
    Poziom 24  

Tego Sony nie warto. Tzn sama lustrzanka ok ale płacić 1000zł by mieć 2 obiektywy pokrywające się zakresem i ona kiepskie? Bez sensu. Za 1000 idzie ten aparat kupić z lepszymi obiektywami. Poza tym za 1000 to kupisz dużo ciekawszą lustrzankę Canon czy Nikon, gdzie później rynek wtórny obiektywów czy lamp masz dużo bogatszy.

Tak samo jak proponowany tu Olympus E510. Sam go mam i sam bym zaproponował tyle że 5-8 lat temu a nie dziś. To staruch. Dziś Olympus owszem ale z serii PEN a nie lustrzanka z których produkcji się wycofano. Z tym że olympus to drogie obiektywy.

Na obecną chwilę ja bym brał nowy do 1000 to jakiś Samsung np NX1000. Lustrzankę mam i często jest za duża i za ciężka.

0
  • #10 28 Lut 2015 11:05
    Dawidow89
    Poziom 10  

A jakieś konkretne modele hybryd? Ilympus PEN np ep1?

0
  • Pomocny post
    #11 28 Lut 2015 11:32
    SQLmaster
    Poziom 24  

Jeśli chodzi o lustrzankę to na chwilę obecną w 1000zł najlepszy wybór wg mnie: kupisz spokojnie zadbanego Nikona D5000 z obiektywem 18-105. D5000 to dość udany aparat amatorski (ta sama matryca co legendarny niemal D90) a obiektyw 18-105 jest bardzo uniwersalny i dobry optycznie. W 99% nie będziesz czuł potrzeby dokupywania kolejnego obiektywu (chyba że fotografować wróbelki z 50m). Ja bym taki aparat brał gdybym chciał lustrzankę.

Co do hybryd to na chwilę obecną ja bym wziął Samsung NX300 lub NX3000. Bo nowe i nowa matryca. Ale jakiś Sony NEX czy Olympus PEN wtopa nie będzie, raczej wszystkie są OK.
    Tu zyskujesz mini wymiary ale kosztem:
    - brak lampy błyskowej lub niewygodna zakładana na aparat
    - nie tak uniwersalny obiektyw jak Nikon
    - lustrzanka na jednym akumulatorze zrobi o wiele więcej zdjęć

Jeśli rozmiar Ci nie przeszkadza to poszukaj Nikona.

0
  • #12 28 Lut 2015 12:13
    Dawidow89
    Poziom 10  

Taki obiektyw zda się bez problemu do namiotu bezcieniowego?

0
  • #14 28 Lut 2015 16:47
    Dawidow89
    Poziom 10  

Czyli najlepszym zakupem bedzie Nikona D5000 z tym obiektywem ?

0
  • #15 28 Lut 2015 17:21
    anmedia
    Poziom 39  

Wogole nie rozumiem sensu tej dyskusji. Kazdy z tych aparatow jest juz "zabytkiem" i nie wiadmo z jaka historia. Zakladajac zakup takiego aparatu najlepszym rozwiazaniem jest wybor jak najbogatszego Kitu. Dlatego ze jaki kolwiek zakup komponentu do starego aparatu jest bezsensowny, chyba ze w razie uszkodzenia body, kupimy te sama marke. A to robi juz malo kto. Kazdego roku wychodza nowe modele z opcjami i mozliowsciami czesto bardzo roznymi. Nie wnikam teraz w szczegoly.

Informacja dla kolegi @ace 2 samsung ktory podal zaledwie jeden aspekt ktory moze byc minusem. Jednak w waloracji aparatu ktory zdobyl nagrode EISA FOTO w 2006 roku nie zwrocil uwagi na szereg walorow chocby na mechaniczny stabilizator obrazu, ktorego nie posiadaly aparaty w tej klasie cenowej jeszcze 2 lata po premierze tego aparatu. Prawda jest ze obiektywy dolaczone w komplecie, rewelacja nie sa. Ale w warunkach malego studia dobrze zorganizowanego i dobrze doswietlonego jestes w stanie wykonac zdjecia w bardzo dobrej jakosci. Jako przyklad prosze zwrocic uwage na ten artykul(w zakladce "panel de control" i "retroiluminacion" nalezy odswiezyc strone, aby pokazal sie slider ze zdjeciami). Wszystkie zdjecia wykonane sa wlasnie tym aparatem (zdjecia nie posiadaja zadnej korekcji obrazu) w warunkach domowego oswietlenia, bez dodatkowego oswietlenia i bez zadnego namiotu, czy specjalnie przygotowanego studia.

0
  • #16 28 Lut 2015 18:52
    Dawidow89
    Poziom 10  

To co w końcu wybrać macie jakieś konkretne modele ? Coś prostego dla laika, Nie wymagam nie wiadomo jakich zdjęć. Chciałbym aby zdjęcia były ładnie i wyraźne uzyskiwałem takie jak robiłem zdjęcia w innym pomieszczeniu ( dobrze oświetlonym światłem dziennym zdjęcia oczywiście 10 z 50 sztuk wychodziły ładne, natomiat w pomieszczeniu w którym teraz pracuje jest ciemno więc postawnowiłem kupić namiot i oświetlenie, wiadomo że zdjęcia powyżej 10 mpx nie dodam na aukcję czy do sklepu internetowego. Więc czy warto wydawać 1000 zł na lustrzanke przy której będe siedział i kombinował czy lepiej kupić tańszy aparat kompaktowy, ten który do tej pory robie zdjęcia to zwykły kompaktowy soniak i dlatego chciałbym coś lepszego.

0
  • #17 28 Lut 2015 21:41
    2532720
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 28 Lut 2015 22:31
    Dawidow89
    Poziom 10  

Tylko chodzi o to że zdjęcia głównie bedzie robił pracownik, który wie jeszcze mnie i nie chce kazać mu się uczyć po pracy

0
  • #19 28 Lut 2015 22:44
    maestroOfBass
    Poziom 9  

Lustrzanka w trybie AUTO jest równie prosta w obsłudze co dowolny kompakt. Z wymienionych aparatów każdy jest aż "zbyt dobry".

0
  • #20 28 Lut 2015 23:20
    Dawidow89
    Poziom 10  

maestroOfBass napisał:
    Lustrzanka w trybie AUTO jest równie prosta w obsłudze co dowolny kompakt. Z wymienionych aparatów każdy jest aż "zbyt dobry".

Czyli jaki jest sens kupić lustrzanke i używać w trybie auto

0
  • #21 01 Mar 2015 00:28
    2532720
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 01 Mar 2015 11:34
    SQLmaster
    Poziom 24  

ace 2 samsung napisał:
    @anmedia Kolego, o czym ty piszesz? Skąd czerpiesz swa wiedzę? E510 miał premierę w 2007 roku, a wtedy na rynku były już takie model jak K10D, czy GX10, więc skąd EISA 2006? Jeżeli zajmujesz się zawodowo fotografią (ja tylko hobbystycznie), to powinieneś wiedzieć,

Panowie, ale ja osobiście nadal mam ten E510 i go NIE polecam bo:
    1. Matryca ma KOSZMARNIE MAŁĄ dynamikę tonalną nawet jak na 2007r. Tragicznie koszmarnie i niewybaczalnie małą. Nie przepalić zdjęcia przy zachmurzonym niebie niemalże nie sposób. Trzeba ręcznie korygować tak -2ev inpotem rozjaśniać w programie graficznym cienie, co powoduje szumy. A inny aparat nawet kompakt, daje sobie o wiele lepiej radę w tych samych warunkach. To jest główna i bardzo poważna wada tego aparatu.

Przykład:
    Jaki aparat do namiotu bezcieniowego ?

2 . Matryca mogłaby śmiało robić za generator szumu. Jak na dzisiejsze czasy jest bardzo lipna a jak na 2007r to np stosowana w Nikonach matryca Sony go miażdzyła. Choć to i tak dużo mniejsza wada jak jej dynamika tonalna bo przy iso 100-400 obleci.

3. Obiektywy kitowe faktycznie były w tamtych czasach np wyśmienite w porównaniu np z kitami Canona (ale już Nikon robił niektóre kity niewiele gorsze). Obiektywy w ogóle robili bardzo dobre w tym systemie. ALE jakie to ma znaczenie jeśli system jest martwy. Nikt już nie robi ani aparatów ani obiektywów w tym systemie.

4. Jego LiveView jest nieużywalny. Moim zadniem. Z kilku powodów ale to offtopic je tu opisywać.

I jeszcze coś, to był wówczas aparat najtańszy, a z dual kit w ogóle. Dlatego i tylko dlatego sporo osób go kupiło, w tym i ja. Mam go nadal na przykład na wypad na narty gdzie inny byłoby mi żal zabrać i zdezelować.

0
  • #23 01 Mar 2015 12:10
    Dawidow89
    Poziom 10  

Temat myślę że można zamknąć. kupiłem nikona d5000 z obiektywem nikor18-105mm w dobrej cenie. Pozostało mi kupić tylko statyw. Dzieki za pomoc

0
  • #24 01 Mar 2015 16:03
    2532720
    Użytkownik usunął konto