Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór tranzystora do napięcia.

27 Lut 2015 18:00 837 14
 • Poziom 23  
  Chcę podłączyć przekaźnik, który będzie sterowany telefonem.
  Przez tranzystor C945 podłączyłem przekaźnik ale napięcie pochodzące z miejsca głośniczka telefonu nie powoduje pracy tranzystora (około 0,20-0,25V). Układ jest właściwie podłączony bo podając na bramkę napięcie bezpośrednio z baterii załącza. Co w takim wypadku zrobić? Zmienić tranzystor ale na jaki?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 41  
  Narysuj może ten układ który zrobiłeś.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 23  
  Chodzi o telefon komórkowy. Zdalne sterowanie GSM. (wiadomo dzwonie na ten telefon z innego i zamiast włączać się melodyjka włącza się przekaźnik)
  Do rysowania ciężka sprawa ale:

  Do jednego pinu cewki przekaźnika jest +3,7V (z baterii telefonu) drugi pin cewki do emitera tranzystora, kolektor tranzystora do masy baterii a na bramkę podaję napięcie pochodzące ze styku głośniczka telefonu i w ten sposób przekaźnik się nie załącza ale jak na bramkę podam + z baterii telefonu to działa.
 • Poziom 43  
  Układ załączający przekaźnik gdy na wejściu pojawi sie sygnał audio, musi być trochę bardziej skomplikowany, w google znajdziesz go pod nazwą VOX (Voice Operated eXchange).
 • Poziom 23  
  Sygnał audio nie jest napięciem? (tam pojawia się ~0,20V)? Zamiast głośniczka mam wyprowadzone przewody.
 • Poziom 41  
  kosmatek napisał:
  Do jednego pinu cewki przekaźnika jest +3,7V (z baterii telefonu) drugi pin cewki do emitera tranzystora, kolektor tranzystora do masy baterii

  Z rysowaniem ciężka sprawa i z opisem też. Według tego opisu to wogóle nie może działać ponieważ tranzystor który wymieniłeś jest typu NPN i w takiej konfiguracji (kolektor na masie) nie będzie działał
 • Poziom 23  
  1 nóżka do cewki (emiter)
  2 nóżka masa (kolektor)
  3 nóżka bramka

  W ten sposób załącza się jak podaje napięcie na bramkę więc sadziłem, że jest dobrze. To jak to przylutować bo teraz to się pogubiłem już całkiem. Na kolektorze ma być + czyli co przewód plusowy z cewki zamienić z minusowym z kolektora?
 • Poziom 41  
  Do plusa zasilania powinien być podłączony przekaźnik, druga końcówka przekaźnika do kolektora, emiter do masy, ale nawet wtedy nie będzie to działać ponieważ sygnał z głośnika jest za mały i wymaga wzmocnienia w jakimś dodatkowym stopniu oraz wyprostowania i wygładzenia ponieważ przekaźnik nie może być zasilany prądem tętniącym
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Sygnał audio nie jest napięciem? (tam pojawia się ~0,20V)?
  Jest ale specyficznym, nie ma składowej stałej i ma bardzo duży współczynnik szczytu przez co większość multimetrów go poprawnie nie zmierzy (czyli nie wiesz jakie masz napiecie)
  Choć to działa na twoją korzyść napiecie 0,2V nie mogło by otworzyć tranzystora ale możliwe że jest większe.

  Jak podłączysz tranzystor zamiast głośnika, zamiast zrobić VOX'a to możesz co najwyżej usłyszeć (słaby) dźwięk z przekaźnika, ale przekaźnik zwory nie przyciągnie bo nie dostanie nawet połowy napiecia.
 • Poziom 23  
  No właśnie z wibracji nie mogę bo nie da się przypisać wibracji do kontaktu w tym modelu telefonu i wtedy przypadkowe sms (np. reklamy) uruchamiały by urządzenie nie wiem czy poradzę sobie z VOX szukam ale nic konkretnego nie mogę na ten temat znaleźć.
 • Poziom 23  
  Telefon to Nokia 2610
 • Poziom 43  
  Masz tu schemat prostego tranzystorowego VOX'a
  http://www.tradeofic.com/Circuit/12285-DELAYED_VOX.html
  Jeśli sygnał bedzie silny, to mozna pozbyć siewzmacniacza.

  Vox oprócz tranzystora sterującego przekaźnikiem musi mieć prostownik szczytowy, a jeśli sygnał bedzie za słaby do wysterowania prostownika szczytowego i tranzystora, to jeszcze wzmacniacz. Więc nie jest to skomplikowane urządzenie.

  0,2V to za mało ale wiadomo że pomiar jest zaniżony, spróbój na wyjście telefonu podłączyc prostownik szczytowy (dioda i kondensator) i zmierz napiecie. Mozna by też dobrać dźwięk dzwonka i głośność dać na maxa aby napiecie było jak największe.