Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie spawarki wyrzuca bezpiecznik główny,Prąd do zasilania silników

27 Lut 2015 18:03 1551 5
 • Poziom 8  
  Witam, mam problem, założyłem w warsztacie nową instalację, w nim zamontowałem również wyłącznik nadprądowy o wartości 16A, gdy próbuję spawać wartością 80A rozłącza bezpiecznik w domu (chyba to jest 10). Przez elektryka mam go opisanego jako "siła" i rzeczywiście przewód jest 3 fazowy, co za tym idzie jedną fazę poprowadziłem do warsztatu przewodem 2.5mm2 (5m) i 4mm2 (10m). Nie wiem co z tym zrobić, w warsztacie doradzono mi, abym brał 16 i jest typowo do zwarcia przy spawaniu.


  Chciałbym również przyłączyć dwa silniki do 230V o mocy łącznej 7kW, dodatkowo zapalone będą 3 świetlówki i (wiertarka,szlifierka), czy ta instalacja wytrzyma pobór takiego prądu?
 • TermopastyTermopasty
 • TermopastyTermopasty
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Niewiadow1 napisał:
  Witam, Mam problem , założyłem w warsztacie nową instalację ,w nim zamontowałem również bezpiecznik automatyczny o wartości 16 ,gdy próbuję spawać wartścią 80A .Rozłącza bezpiecznik w domu (chyba to jest 10)

  Jakie przesłanki Tobą kierowały przy doborze zabezpieczeń? Zabezpieczenie obwodu 10A, zabezpieczenie końcowe 16A... Brak podstawowej wiedzy, a raczej niewiedzy, czy może chęć zostania bohaterem w swoim domu?

  Niewiadow1 napisał:
  Nie wiem oc z tym zrobić ,w warsztacie doradzono mi ,abym brał 16 i jest typowo do zwarcia przy spawaniu.

  Doradzono koledze w warsztacie? :) Proponuję, aby doradzono koledze nie w warsztacie, ale na forum lub w domu przy kawie, a czy ma kolega brać (czegoś tam) 16, 20 czy 50, nie ma najmniejszego znaczenia, bo zabezpieczenia dobiera się stosownie do przekroju przewodu, mocy zapotrzebowanej, współczynnika jednoczesności, prądu znamionowego osprzętu oraz spodziewanej impedancji pętli zwarcia.
  Niewiadow1 napisał:
  Chciałbym również przyłączyć dwa silniki do 230V o mocy łącznej 7KW ,dodatkowo zapalone będą 3 świetlówki i (wiertarka,szlifierka) ,czy ta instalacja wytrzyma pobór takiego prądu ?

  instalacja wytrzyma, jeśli spełniony będzie warunek:
  Ib ≤ In ≤ Iz
  I2 ≤ 1,45 x Iz

  Niewiadow1 napisał:
  16 i jest typowo do zwarcia przy spawaniu.

  Tak naprawdę, każda spawarka transformatorowa pracuje na zwarciu, ale istnieje subtelna różnica między prądem zwarcia a prądem szczytowym z uwzględnieniem współczynnika "k" w czasie np <5 sek. o działaniu powiedzmy... szybkim.

  Dlaczego o tym wszystkim piszę?- dlatego, że kolega napisał temat w dziale Elektryka Instalacje i sieci a nie w Elektryka Początkujący. Rozmawiamy więc jak elektryk z elektrykiem, a ja szanuję kolegów z branży. :) Mam nadzieję, że nie zawiodłem się... 8-)

  Niewiadow1 napisał:
  Zwarcie spawarki wyrzuca bezpiecznik główny,Prąd do zasilania silników

  Przeczytaj ze zrozumieniem!
  Link
 • Poziom 8  
  Akrzy74 Ale jesteś picer :D Nikt nie zaglądał do skrzynki w domu robiąc warsztat,nikt nie sprawdzał,ze jest mniej w domu ,aniżeli na zewnątrz.
 • Poziom 1  
 • Moderator sekcji Technicznej
  Niewiadow1 napisał:
  Nikt nie zaglądał do skrzynki w domu robiąc warsztat,nikt nie sprawdzał,ze jest mniej w domu ,aniżeli na zewnątrz.

  Jak to nikt... Ty sprawdzałeś! Ty, odpowiedzialny elektryk!

  Niewiadow1 napisał:
  założyłem w warsztacie nową instalację ,w nim zamontowałem również bezpiecznik automatyczny o wartości 16 ,gdy próbuję spawać wartścią 80A .Rozłącza bezpiecznik w domu (chyba to jest 10),


  Tak, Ty, samodzielny odkrywca nowych zasad elektrotechniki alternatywnej.