Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawność wzmacniaczy w.cz. w popularnych radiotelefonach

Jaremko 17 Maj 2005 21:11 1554 6
  • #1 17 Maj 2005 21:11
    Jaremko
    Poziom 14  

Witam, mam pytanie: jaką sprawnością charakteryzują się typowe radiotefefony tranzystorowe np. CB-RADIO tudzieź inne pasma krótkofalarskie? Czy jest to poziom ok. 80% - 90%. Czy te wzmacniacze pracują w klasie C?

0 6
  • #2 17 Maj 2005 22:07
    IjeSJot
    Poziom 27  

Klasa pracy takiego wzmacniacza zalezy glownie od emisji.
    Radiotelefony pracujace z modulacja FM, maja wzmacniacze pracujace w klasie C. Radiotelefony ktore pracuja z modulacja amplitudy (AM,SSB) zwykle pracuja w klasie AB poniewaz klasa C wprowadzala by spore znieksztalcenia dla tej emisji.
    Tyle ode mnie, mysle ze w zbyt duzy blad nie wprowadzilem :)

0
  • #3 17 Maj 2005 22:22
    Jaremko
    Poziom 14  

Chodzi mi głównie o FM. Czy nie jest to aby ok. 70%?

0
  • #4 17 Maj 2005 22:25
    IjeSJot
    Poziom 27  

Podejrzewam ze to bedzie w granicach 60 - 70%.

0
  • #5 18 Maj 2005 02:28
    qmc
    Poziom 21  

Stopnie na rosyjskich końcówkach mocy mają ok 50 - 70, a na zachodnich można wyciągnąć ponad 80%, ale klasa pracy tranzystora i sam tranzystor to jeszcze nie wszystko. Wydaje mi się, że liczy się także odpowiedni poprawny montaż, np. choćby nawet jakość połączenia tranzystora z masą, dokładność zestrojenia filtrów wyjściowych. Przytoczę jeszcze taki cytat z jakiejś książki:

"Maksymalna moc kolektora tranzystora pracującego w klasie C powinna być nie mniejsza niż połowa mocy użytecznej, co odpowiada sprawności ok.70%."

Pzdr.

0
  • #6 18 Maj 2005 12:48
    serwis
    Poziom 37  

Jaremko napisał:
    Witam, mam pytanie: jaką sprawnością charakteryzują się typowe radiotefefony tranzystorowe np. CB-RADIO tudzieź inne pasma krótkofalarskie? Czy jest to poziom ok. 80% - 90%. Czy te wzmacniacze pracują w klasie C?

Sprawność tranzystorowych stopni końcowych radiotelefonów FM (kl.C) wynosi ca.80%.Jest to wszystko zależne od jakości zastosowanych podzespołów oraz projektu samego wzmacniacza (poprawne zestrojenie)

0
  • #7 12 Lis 2005 16:55
    Jaremko
    Poziom 14  

Ok, dzięki.

0