Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutowanie SMT THT Sitodruk Automaty Fala Piece

28 Feb 2015 02:29 1215 3
 • Level 10  
  Poszukuję materiałów poruszających tematykę technologii produkcji płytek PCB z zastosowaniem maszyn do sitodruku, automatów do lutowania powierzchniowego SMT elementów SMD, przewlekanego THT, do lutowania na fali, pieców lutowniczych wykorzystujących - strumienie gorącego powietrza (metodą rozpływową), promieniowanie IR, urządzeń do odciągania oparów, testery poprawności połączeń - igłowe, optyczne itp. Poszukuję opisów przebiegów procesów zachodzących przy obsłudze i konserwacji stosowanych maszyn. Strony www, pliki PDF itp, książki, czasopisma. Co możecie polecić do zapozania się z tematyką?
 • TermopastyTermopasty
 • Level 12  
  Witam,

  Maszyny do sitodruku - dek machine (wpisz w google).
  Maszyna do testu ICT - Zenthel (bardzo stare)
  Do testów są już tzw. flying probe - latająca igła - można programować X,Y,Z pod konkretną płytkę.
  Lutowanie gorącym powietrzem - PACE ( korzystają z nich w NASA) i oczywiście niezawodny Weller.
  Maszyny do kładzenie komponentów SMT: JUKI, SANYO
  Testy AOI - wizyjne systemy do testów komponentów zaraz po reflow - nie pamiętam producenta.
  Maszyna do rebbaling'u - OKI.

  Myślę, że co do samych checklist - bo rozumiem że tego potrzebujesz - to konkretny zakład wypracowuje sobie plan maintenanc'u i checklist'y przez lata.

  Co do matryc do DEK (maszyna wyciskająca pastę lutowniczą przez matrycę) - wiem, że są myte w specjalnym środku metodą ultradźwiękową.

  Jeżeli chodzi o elementy przewlekane to: lutowanie na fali - bardzo ważne są ramki lutownicze i zakrycie elementów nie uczestniczących w lutowaniu na fali (SMT - nie klejone). Po wjeździe takiej ramki do maszyny, jest ona fluksowana (nakładanie topnika metodą natrysku), następnie dość wolno porusza się w kierunku fali przy czym od razu nabiera temperatury. Tlenki cyny powstające podczas lutowania na fali muszą być systematycznie czyszczone.

  Na razie nic więcej nie przychodzi mi do głowy - jak masz więcej pytań to służę pomocą. Ogólnie informacji jest multum w sieci ale ja jeszcze nie spotkałem się z jakimś kompendium na te tematy.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 10  
  Dziękuję za odpowiedź.
  W znalezionych przeze mnie materiałach oczywiście są opisane teoretyczne podstawy przebiegu poszczególnych procesów. Ogólny opis stosowanych technologii, wykorzystywanych materiałów, urządzeń i powszechnie spotykanych problemów. Niestety mało jest na temat samej właśnie obsługi maszyn.

  Jeżeli byłbyś w stanie opisać jak to wygląda od strony praktycznej byłbym wdzięczny. :)
  Check listy były by bardzo pomocne. Chociaż przykładowe procedury stosowane podczas przeglądów maszyn. Opis najczęściej pojawiających się awarii oraz sposobów ich usunięcia. Wiele zakładów nie ma ustalonych terminów przeglądów i harmonogramów tzw. TPM. Maszyny pracują od awarii do awarii. Proszę o praktyczne informacje tzn. to co powinno się wiedzieć przy pracy z tymi urzadzeniami, chodzi głównie o obsługę od strony serwisu.

  Z podstaw które udało mi się znaleźć w sieci:
  Montaż elementów SMD w 4 częściach z Elektroniki praktycznej: http://ep.com.pl/files/4113.pdf
  Narodziny linuksowego armputera cz. 2: http://ep.com.pl/files/2898.pdf

  Książki dotyczące tych technologii dostępne w Bibliotece Śląskiej:
  Podstawy technologii montażu dla elektroników, Ryszard Kisiel
  Techniki drukarskie w elektronice, Małgorzata Jakubowska
  Montaż w elektronice, Jan Felba - dostępna także pod adresem: http://www.dbc.wroc.pl/Content/10145/Felba_montaz.pdf

  Co do wymienionych przez Ciebie maszyn przejrzę materiały na ich temat w wolnej chwili. Może któryś z producentów udostępnia dokumentację do swoich urządzeń w sieci lub można gdzieś ją znaleźć?

  Z odnalezionych przeze mnie na stronie Siplace informacji można się sporo dowiedzieć jednak wszystko po angielsku. Po zalogowaniu się jest dostęp do instrukcji obsługi poszczególnych urządzeń również w tym języku.
 • Level 12  
  Na temat samego procesu utrzymania ruchu Ci nie powiem bo nie wiem. Pracowałem jako inżynier procesu - samymi maszynami się nie zajmowałem. Wiem, że codziennie jedna z kilku linii SMT stała i prowadzony był na niej maintenance konkretnego poziomu według grafiku (np. level 7) - czyli wiele czynności konserwacyjno-przeglądowych. Natomiast level 1 to przegląd, sprawdzenie etc.

  To o czym mówisz standardowe procedury poszczególnych czynności na pewno były spisane ale moja komórka się tym nie zajmowała - także nie pomogę.

  Instrukcje - nawet jeżeli producent udostępni je na stronie (w co wątpie --> $$$); to i tak znajdziesz tylko wersje anglojęzyczne.