Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LTSpice - Symulacje wzmacniacza

28 Lut 2015 17:42 1527 8
 • Poziom 19  
  Witam

  Mam trochę pytań odnośnie symulacji w tym programie. Zrobiłem układ, pobawiłem się trochę, żeby zobaczyć jak działa i coś jest nie tak z samą symulacją. Najpierw program tworzył wykresy w kilka sekund a teraz wyświetla dopiero po kilkukrotnym wciśnięciu esc i wywala jakieś krzaki. Wrzucam w załącznik plik do LT i prosiłbym, żeby ktoś to spróbował odpalić, może mi się program posadził.
  Zrobiłem inny obwód i rysuje normalnie. Chyba coś w tym modelu jest nie tak. Wydaje mi się, że steptime jest niewłaściwie dobrany.

  Edit:
  Teraz z kolei rysuje po naciśnięciu esc ale po ok 1,5s tempo symulacji zwalnia a wzmacniacz jakby się wzbudza. Chciałem zobaczyć jaki będzie prąd spoczynkowy, ale nie wydaje mi się żeby te symulacje były miarodajne.

  Jak już zadziała to będę miał szereg pytań od prostych po banalne dla was, ale niestety nie dla mnie, trzeba się przyznać.
  Proszę o pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  U mnie po wywaleniu LT1634 układ w miarę działa. Albo lepiej zastąp tego LT źródłem napięcie o napięciu 1.24V.
 • Poziom 19  
  Znalazłem na grupie yahooo lt bibliotekę lm385 bo to pierwotnie miało być w tym schemacie. Ale siędę do tego dopiero jutro. Jak nie zadziała to wstawię tak jak pisałeś i zobaczę jak będzie działało.
 • Poziom 19  
  Dzięki za odpowiedź. Jak się uporam ze zrozumieniem układu to będę odświeżał w miarę możliwości szybko temat. Pozdrawiam!
 • Specjalista elektronik
  A czego nie rozumiesz ?
 • Poziom 19  
  Może zacznę od czegoś nieco innego. Na potrzeby zajęć projektowych wymyśliłem, że okroję wzmacniacz z pierwszego postu i zrobię sobie na te zajęcia taką zabawkę. W załączniku jest schemat, który stworzyłem. Na początku jak pierwszy stopień miał zewnętrzne zasilanie, wzmocnienie prądowe jako tako było, ale napięcie na wyjściu było śmiesznie niskie. Później zrobiłem dzielnik napięciowy i układ już nie ma żadnego wzmocnienia. Ustawiłem prąd spoczynkowy na około 30 mA.
 • Specjalista elektronik
  No nie ma się czemu dziwić że układ kiepsko działa.
  Po pierwsze wejściowy dzielnik (R16 , R17) tłumi sygnał (100 + 0.5)/0.5 = 201 razy. Ja się pytam po co ?
  Zaś sam wzmacniacz ma wzmocnienie na poziomie R12/R2 = 22V/V, czyli całkowite wzmocnienie wynosi 22 * 1/201 = 0.1V/V Z tego wynika, że skonstruowałeś "tłumik" a nie wzmacniacz.
  Dodatkowo bardzo źle dobrałeś rezystory R9, R11 przez co układ praktycznie nie wzmacnia nic. Dodatkowo prąd płynący przez R9 i R11 wynosi ok 0.46A. Co jest lekką przesadą.
  A sposób zasilania wzmacniacza operacyjnego woła o pomstę do nieba.
  Może zobacz sobie jak to się powinno robić.
  http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2625.pdf
 • Poziom 19  
  Pierwszy dzielnik tak ustawiłem bo wzmacniacz operacyjny jest przesterowany co możesz zobaczyć w pliku, który dołączam. Biblioteki w LT są bardzo ubogie pewnie to niewłaściwy wzmacniacz. Z kolei jak zwiększę wartości R9 i R11 to na tranzystorze sterującym prąd spoczynkowy dostaję kilka mV a z tego nie da się uzyskać prądu spoczynkowego. Czy niezbędne jest zrobienie źródeł prądowych jak w schemacie jaki załączyłeś? Jeśli chodzi o zasilanie wzmacniacza operacyjnego to chciałem cały układ zasilić jednym źródłem. Dodałem zenerki i źródła prądowe. Zaczęło działać jak sądzę.