Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Helikopter RC - Nie lata po uderzeniu, jak zdiagnozować usterkę?

28 Lut 2015 20:24 1722 28
  • Poziom 8  
    Witam, rok temu zakupiłem helikopter, śmigał jak go w domu testowałem, rzekomo miał być praktycznie niezniszczalny, lecz uderzył lekko w łóżko i teraz nie chce wystartować, zrobiłem przegląd i wszystko wygląda w porządku, ale helikopter przy starcie chce się oderwać, ale tak jakby nie może, czasami robi obroty o 360 stopni, czasami silnik wydaje się pracować inaczej jakieś sugestie? Helikopter był nowy i latał, chwilę... chciałbym go naprawić, żeby móc w końcu przetestować go w powietrzu.

Dodano po 52 [minuty]:

Dodam, że wirnik dolny zatrzymuje się dużo szybciej niż górny.
  • Poziom 41  
    Przejrzyj wszystkie napędy typu koła zębate,
    oraz wolno obracając wirnikiem 1 i 2 czy nie na zacięć na przekładniach zębatych lub czy nie skrzywione są wały.
  • Poziom 2  
    Czy wirnik zatrzymuje się sam czy ma jakieś opory?
    Może jakaś tulejka, albo zębatki na siebie wchodzą?
    To, że nie chce polecieć do góry, to może być padnięta bateria,
    czy była regularnie ładowana, czy leżała rozładowana i jak chciałeś lecieć to naładowałeś?
  • Poziom 8  
    tomi_2021 napisał:
    Czy wirnik zatrzymuje się sam czy ma jakieś opory?
    może jakaś tulejka albo zębatki na siebie wchodzą?
    To że nie chce polecieć do góry to może być padnięta bateria,
    czy była regularnie ładowana czy leżała rozładowana i jak chciałeś lecieć to naładowałeś?
    bateria była w pełni naładowana i ładowana cały czas do pełna po jej rozładowaniu, problemy z nim miałem od początku ale jakiś czas leżał w szafie, bateia jest nałądowana w 100 %

Dodano po 21 [minuty]:

Helikopter czasami po lekkim impulsie nabiera pełnej mocy i próbuje się podciągnąć, czasami jak go trzymam i dodaje mocy słychać jakby inny dźwięk silniczka, jak go przechyle czy coś to znów jest normalnie i jak go chwycę z przodu lub z tyłu to go też próbuje podciągnąć ku górze może to pozwoli wam bardziej zdiagnozować mój problem.
  • Poziom 41  
    Sprawdź dla pewności napięcie baterii po naładowaniu LiPo 3,7V powinno być napięcie 4,2V.
    Pozostaje też sprawdzenie samego silniczka. Możliwe jest też naruszenie wciśniętego małego kółka zębatego na silniczku,
    może się ślizgać na osi silnika.
  • Poziom 8  
    1 PAWEL napisał:
    Sprawdź dla pewności napięcie baterii po naładowaniu LiPo 3,7V powinno być napięcie 4,2V.
    Pozostaje też sprawdzenie samego silniczka. Możliwe jest też naruszenie wciśniętego małego kółka zębatego na silniczku,
    może się ślizgać na osi silnika.
    Silniczki teraz sprawdzone śmigają i jest wszystko cacy, problem chyba tkwi w dolnej zębatce lecz nie wiem czy jest to tylko to :/
  • Poziom 41  
    CurtisAFalkner napisał:
    Silniczki teraz sprawdzone śmigają i jest wszystko cacy, problem chyba tkwi w dolnej zębatce lecz nie wiem czy jest to tylko to :/

Dlatego dokładnie sprawdź mocowanie zębatek i czy nie ma zacięć, wolno kręcąc sprawdź zębatki ząbek po ząbku często uszkodzeniu ulegają te na silniku.
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL PO drobnej konsultacji z ojcem wynika że zębatka dolnego wirniku się obrobiła i raz działa dobrze, a raz nie, lecz czy tylko przez to helikopter nie lata czy przyczyn może być więcej ?
  • Poziom 41  
    CurtisAFalkner napisał:
    PO drobnej konsultacji z ojcem wynika że zębatka dolnego wirniku się obrobiła i raz działa dobrze, a raz nie, lecz czy tylko przez to helikopter nie lata czy przyczyn może być więcej ?

To może być jedna z przyczyń brak praktycznie zazębienia, możliwe będzie skrzywienie wału silniczka.
    A nawet luźne gniazdo mocowania silnika. Sprawdź wał na bicie.
    Podaj nazwę helikoptera.

Policz ile zębów ma mała zębatka i jaka jest średnica wału.

Helikopter RC - Nie lata po uderzeniu, jak zdiagnozować usterkę? Helikopter RC - Nie lata po uderzeniu, jak zdiagnozować usterkę?
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL silniki sprawdzone wszystko dobrze działa, wraz z coraz większym sygnałem silniczki szybciej pracują jak i te zębatki zaznaczone na drugim zdjęciu kręcą się bardzo szybko.
  • Poziom 41  
    CurtisAFalkner napisał:
    że zębatka dolnego wirniku się obrobiła i raz działa dobrze, a raz nie,

Ale zębatka na jednym zdarta?

Może być tez luźna na wale.
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL własnie prawdopodobnie jest luźna na wale i czasami obraca wirnikiem dobrze a czasami słychać jak silniczek pracuje na nic, a wirnik kręci się dużo wolniej
  • Poziom 41  
    To sprawdź czy nie jest pęknięta zębatka mogło ją rozsadzić najczęściej na dnie wrębu zęba,
    a jak nie to należało by ją zsunąć z wału i użyć kleju Cyjanoakrylowego,
    oczywiście dokładnie wcisnąć na to samo miejsce.
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL Zębatka nie jest pęknięta, jest cała wygląda na nie uszkodzoną lecz nie wiem jak z tymi zębami od środka zębatki.
    Teraz sprawdzając zauważam że ona ucieka z tego tłoku i spada w dół
  • Poziom 41  
    CurtisAFalkner napisał:
    Zębatka nie jest pęknięta, jest cała wygląda na nie uszkodzoną lecz nie wiem jak z tymi zębami od środka zębatki.

Porównaj wygląd i sprawdź czy pozostałe nie mają ubytków lub zniekształceń zębów.
    Jeśli wszystko okaże się dobre pod lupą więcej widać to tylko skleić z wałem tą zębatkę.

Cytat:
    nie wiem jak z tymi zębami od środka zębatki.

Wał i otwór zębatki mają gładką powierzchnię.
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL w wale jest taki tłok z zębami i zębatka ma w środku takie ząbki ale nie wiem czemu ona ucieka w dół.
  • Poziom 41  
    CurtisAFalkner napisał:
    w wale jest taki tłok z zębami i zębatka ma w środku takie ząbki ale nie wiem czemu ona ucieka w dół.

Helikopter RC - Nie lata po uderzeniu, jak zdiagnozować usterkę? Helikopter RC - Nie lata po uderzeniu, jak zdiagnozować usterkę?

Zaznacz o który element chodzi.
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL O zębatkę z numerem 20.
  • Poziom 41  
    Zębatka powinna być na osi trzpienia wciśnięta nie powinna się obracać na trzpieniu tulei od dolnych łopat, między trzpieniem grubym tuleją od napędu łopat dolnych a trzpieniem cienkim od napędu łopat górnych jest luz osiowy ile to zależy w jakim helikopterze.

Helikopter RC - Nie lata po uderzeniu, jak zdiagnozować usterkę?
  • Poziom 8  
    Bardziej chodziło mi o to miejsce gdzie zębatka wyżej od dolnego wirnika wydaje się zeskakiwać w dół jakby się wyrobiła od środka @1 PAWEL Helikopter RC - Nie lata po uderzeniu, jak zdiagnozować usterkę?
  • Poziom 41  
    Jak zębatka z drugą pracuje pełną szerokością uzębienia to nie ma powodów do zmartwień.
    Być może przesunęła się tuleja ta gruba w obudowie lub koło duże od uderzenia.
    Drugie kółko normalne ma położenie?
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL Drugie chodzi normalnie i działa normalnie, tylko z tym pierwszym coś jest jak nim kręcę śmigło nie obraca się tak jak to drugie, i właśnie ona ucieka z tej grubej tulei w dół
  • Poziom 41  
    To uszkodzone połączenie jak dasz radę zdemontować na tyle aby ocenić co uszkodzone, ewentualnie wpuścić kropelkę kleju Cyjanoakrylowego ale z uwagą, abyś nie skleił wałów, możliwe że wystarczyło by napuścić kropelkę kleju i docisnąć koło. Musisz wyczuć jaka będzie najlepsza metoda naprawy.
    Czy da się trochę niżej opuścić te górne koło?
    Lub poproś kogoś do pomocy.
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL Niżej się nie da, od razu jest drugie, a drugie jest na końcu wału.
  • Poziom 41  
    To pozostaje w na przykład w trzech miejscach po kropelce kleju i równo docisnąć koło uważając na bicie czołowe.
    Lub rozbiórka na elementy przy pewności że są dostępne części, jeśli nie rozbierałeś nigdy takich elementów to proś kolegów do pomocy.
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL helikopter jest rozkręcony prawie cały teraz ;) ale ręki do kleju to nie mam, jeszcze skleję coś źle, najwyżej poczekam jeszcze miesiąc i poproszę ojca, mam nadzieje że to pomoże ;) wystarczy że przykleję zebatkę do tej grubej tulei na której jest osadzona ?
  • Poziom 41  
    CurtisAFalkner napisał:
    wystarczy że przykleję zebatkę do tej grubej tulei na której jest osadzona ?

Dokładnie sprawdź co się stało i jeśli uznasz że tak to klej tylko ostrożnie aby nie pozalewać innych elementów.
    Sprawdź czy tuleja dolnych łopat swobodnie się obraca pokręcając łopatami.
    Przy okazji szukaj części na wszelki wypadek.
    Podaj nazwę zabawki.
  • Poziom 8  
    @1 PAWEL nie obraca się swobodnie czasami wydaje mi się że rozkręcony często łapie najwyższe obroty które pozwalają na lot bo widać ze się rwie do góry jednak coś mi nie pasuje ta zębatka od Dolnego wirnika
  • Poziom 41  
    Widocznie gdzieś występują opory, jeśli zdemontujesz próbuj posprawdzać
    gdzie leży przyczyna zwiększonych oporów w czasie obrotów dolnego wirnika.

Post#19 zdjęcie zamieszczone pokazuje że między wałem dolnym i górnym powinien występować luz osiowy, jeśli jest bez luzu to źle. Oznaczone strzałką.