Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop "Sura" - Przetłumaczenie funkcji z rosyjskiego

oskar2905 28 Feb 2015 21:12 1725 19
Tespol
 • #1
  oskar2905
  Level 9  
  Witam. Nabyłem taki kombajn produkcji rosyjskiej jak na zdjęciach. Czy mógłby ktoś przetłumaczyć funkcje z panela? Zmartwił mnie również przebieg prostokątny z wbudowanego generatora czy jest on poprawny? Czy to normalne że ciągle się rozstraja np. mogę obejrzeć przebieg przez ok 5-10 sekund a potem się zamazuje (chyba nie)? Czasami też przebieg "chodzi" od lewej do prawej lub odwrotnie, a potem się zamazuje. Dziwią mnie tez gniazda na sondy czy rozumiem dobrze, że tutaj masę od sondy załącza się w dolny lewy róg w gniazdo z symbolem masa, a gorąca żyła idzie do 1:1 lub 1:10 (w zależności od sondy)?
 • Tespol
 • Tespol
 • #3
  cyruss
  Level 30  
  Panel lewy - oscyloskop

  Po lewej od góry do dołu:
  jaskrawość
  ostrość
  przesunięcie Y
  V/div
  wejście

  Pod ekranem od lewej:
  wzmocnienie Y
  synchronizacja

  Po prawej od góry do dołu:
  (nieczytelne)
  poziom (wyzwalania synchro)
  przesunięcie X
  t/div
  mc = milisekundy, mkc = mikrosekundy
  synchronizacja
  bhytp = wewnętrzna, bhew = zewnętrzna

  Panel środkowy - generator
  częstotliwość zgrubnie
  częstotliwość płynnie
  amplituda

  Panel prawy - zasilacz
  po lewej - wył.oscyloskopu
  po prawej - wyłącznik główny
  płynnie
  zgrubnie

  Ładnych parę lat w szkołach uczyłem się rosyjskiego.

  To sprzęt raczej do politechnizacji młodzieży a nie do laboratorium pomiarowego, za wiele od niego nie wymagaj.
 • #4
  wzagra
  Level 33  
  Oscyloskop "Sura" - Przetłumaczenie funkcji z rosyjskiego
  Пожалуйста! ;)) znaczy... proszę!

  Zobrazowanie prostokąta może wynikać z marnej (niestety) jakości kabli (sondy). Podłączenie za pomocą bananów nie jest najlepszym rozwiązaniem.
  Czy te oscylacje zmieniają się wraz ze zmianą częstotliwości?

  Masa - to to odwrócone T.
 • #5
  oskar2905
  Level 9  
  A mógłby ktoś nakierować mnie czemu ten prostokąt tak "dzwoni"? Jest to mój pierwszy oscyloskop sam też jestem raczej początkujący...więc chyba będzie odpowiedni :P

  Dodano po 4 [minuty]:

  Wydaje mi się że pływa częstotliwość bo gdy dostrajam lekko częstotliwość tą gałką od regulacji zgrubnie to wraca do normy.
 • #6
  wzagra
  Level 33  
  Tak jak napisałem - jest duże prawdopodobieństwo, że to marnej jakości kable (sonda).
  Spróbuj zrobić sobie sondę z kabla ekranowanego lub obejrzeć ten prostokąt na innym oscyloskopie. Zmień częstotliwość i sprawdź czy oscylacje zmieniają się.

  Przebieg na oscyloskopie spróbuj ustabilizować pokrętłami 'poziom' i 'stabilizacja'.

  Jaka jest częstotliwość prostokąta?


  Zanim zaczniesz naprawiać należy sprawdzić, czy jest co naprawiać - czyli dokonać dokładnych pomiarów, analizy błędów i przyczyn ich występowania...
 • #7
  oskar2905
  Level 9  
  Jeżeli chciał by ktoś mi pomóc w naprawie to mogę zeskanować schemat w dobrej jakości (mam instrukcje).

  Dodano po 16 [minuty]:

  Jeśli chodzi o sinusoidę to ma prawidłowy kształt tylko ze zawsze chodzi od lewej do prawej tak jak sygnał prostokątny. Znowu jak dostroję częstotliwość to jest ok. Wydaję mi się że to coś z generatorem? Mam rację?

  Dodano po 10 [minuty]:

  Sprawdziłem jeszcze samo działanie oscyloskopu czyli zmierzyłem napięcie. Mierzy je dobrze napięcie nie pływa itd. Czyli to wina generatora. Jeśli chodzi o częstotliwość... http://www.irls.narod.ru/izm/osc/sura.htm może się doczytasz. Ja się doczytałem że 3Hz, 3Khz i 2MHz (prostokąt) a sinusoida od 25Hz do 600khz ale to z tłumacza :P. Gdy kręce pokrętłami to przebieg stablizuję się ale tylko na parę do parunastu sekund potem znowu trzeba dostrajać częstotliwość.
 • #8
  wzagra
  Level 33  
  Jak przebieg będzie płynął ustaw pokrętło 'stabilizacja' na środkowej pozycji, pokrętłem 'poziom' spróbuj złapać punkt stabilizacji (kiedy przebieg się zatrzymuje). Ewentualnie potem próbuj też 'stabilizacją'.
  ...i spróbuj 'wycisnąć' pierwszy z lewej, dolny przycisk ~

  Generator sygnałów prostokątnych zbudowany jest na czterech bramkach, więc nie jest to 'high class' ;)) Rzeczywiście ma trzy częstotliwości, z możliwością zmiany częstotliwości w stosunku do częstotliwości minimalnej ok. 200%. W tym przypadku wiele nie zrobisz...
 • #9
  oskar2905
  Level 9  
  Hah specjalne potraktowanie dało efekt, przebieg stoi jak wmurowany. Tylko teraz mam jeszcze 1 problem pomiar napięcie jest przekłamany. Mierzyłem baterię 1.5v na oscylokopie pokazywało 3v :P Dało by się to jakoś poprawić?
 • #10
  wzagra
  Level 33  
  W rosyjskich oscyloskopach potencjometry mają rodzaj zatrzasku - w pozycji początkowej (max w lewo). Sprawdź położenie pokrętła 'wzmocnienie Y' - ustaw je w pozycję 'max w lewo'.
  Sprawdź położenie przełącznika wolty/działkę - i np. w położeniu 0.5 powinno być ok. 3 działki. (i przyciski ~ wciśnięty).
 • #12
  wzagra
  Level 33  
  Opisz dokładnie sposób pomiaru i ustawienia pokręteł.
 • #13
  oskar2905
  Level 9  
  Spokojnie jeszcze to pomierzyć umiem :P pokrętło na 0,5v/dz. i mam 6 działek. Podłączyłem też zasilanie z wbudowanego zasilacza napięcie ustawiłem na 14v i na początek 1v/dz powinno się zmieścić jeszcze na ekranie. Niestety było poza skalą zmieniłem v/dz na 2 i jest tam gdzie miało być (mam wtedy ok. 14 działek) :P tylko nie ta skala :P. Czyli przekłamuje o 2 razy. Zasilacz jest ok sprawdzałem. Przebiegi prostokątne stoją, gorzej jest z sinusoidą. Nawet gdy próbuję ją wyregulować chodzi od lewej do prawej lub prawej do lewej.
  P.S ten przebieg prostokątny u mnie przypomina twojego awatara :P
 • #14
  wzagra
  Level 33  
  Przy ustawieniu 1V/dz maksymalna wielkość jaka mieści się na ekranie to 7V (jedna działka to jeden "kwadracik", a masz ich 2x3,5).

  Sprawdź poprawność ustawienie pokrętła V/dz - może być, że jest przesunięte o jedną pozycję (mało prawdopodobne, bo pokrętła i gałki mają zabezpieczenie w postaci płaskiej powierzchni na ośce i otworze). Może wkręt mocujący gałkę na ośce jest odkręcony..

  Przy pływającej sinusoidzie jest troszkę trudniej ją uchwycić - trzeba ustawiać niższy 'poziom' sygnału.
  Ze względu na generację prostokąta w bardzo prostym układzie - taki może być, ale tu jeszcze ogromną rolę odgrywają przewody połączeniowe (trzeba by to zobaczyć na innym oscyloskopie). Generator sygnałów w tym urządzeniu nie jest układem laboratoryjnym, więc nie można wymagać od niego wysokiej jakości sygnałów.
  Samo urządzenie jest urządzeniem 'radiolubitielskim' czyli (radio-)amatorskim, więc może służyć do zgrubnych/orientacyjnych pomiarów i podglądu sygnałów.

  Kolejna sprawa - w instrukcji napisane jest, że urządzenie musi być "wygrzane" przez 15 minut - czyli zanim zaczniesz mierzyć musi być 15 min. włączone (oczywiście nie wpływa to aż tak znacznie na błędy, ale jakość i stabilność sygnałów generatora, czy odchylania oscyloskopu też będzie od tego zależała).

  Doczytałem w instrukcji:
  POZIOM - w lewo do końca
  STABILIZACJA - w prawo do końca
  ODCHYLANIE - w prawo do końca
  WZMOCNIENIE Y - w prawo do końca
  (wygląda na to, że kalibracja robiona jest na maksymalnych ustawieniach elementów regulacji)

  Do oglądania przebiegów generatora spróbuj odłączyć przewód masowy - masy połączone są wewnętrznie. W przypadku pomiarów bloku zasilania masa MUSI być podłączona.
 • #15
  oskar2905
  Level 9  
  Czy mozna cos zrobic z tym generatorem? Zeby częstotliwość nie pływała? Moje hobby to sprzęt audio (raczej starej daty) i najczęstszym zastosowaniem tego sprzetu bylo by mierzenie esr kondensatora zeby sprawdzic czy jest dobry, bo raczej na ślepo niechce wymieniać czesci w takich sprzętach. Jeżeli częstotliwość z generatora bedzie niestabilna, a wskazania napiecia niedokladne to niestety taki sprzęt mi sie kompletnie nie przyda. Nie potrzebne mi jakieś oscyloskopy z pasmem do 200MHz tylko dokładność. Czy powinienem kupic coś innego?Jezeli do sprawdzania kondenastorów sie nada to go zostawie bo w cenie za jaką go kupiłem nie kupię żadnego porządnego miernika esr, ale jeśli do tego sie nie nada to chyba go sprzedam. Mierzenie napieć itd. to raczej jego drugorzędna rola od tego mam multimetr sanwy.
 • #16
  wzagra
  Level 33  
  Jeżeli nie robisz tego zawodowo, to wydaje mi się, że stabilność częstotliwości generatora jest na tyle duża, że do tego typu pomiarów powinno wystarczyć (szczególnie przy zachowaniu wcześniejszego włączenia urządzenia). Dołączenie częstościomierza zapewni powtarzalność pomiarów.

  Na "pływanie" przebiegu mają wpływ co najmniej dwa czynniki - niestabilność generatora i niestabilność podstawy czasu oscyloskopu. Inna rzecz, że przy odpowiednim ustawieniu stabilizacji nie zauważyłbyś, że przebieg płynie ;)) (to - tylko częstościomierz zewnętrzny).
 • #17
  oskar2905
  Level 9  
  Więc tak: stabilność przebiegu prostokątnego po połączeniu innymi kablami mnie już satysfakcjonuje. Jest stabilny nawet 5 minut i więcej, a tyle mi wystarczy (ważne abym nie musiał co 5 sekund go poprawiać). Z sinusem jest jednak problem niestety chodzi jak chce. Dodaje 2 filmiki żebyś sam zobaczył. Obrazują one jak destabilizuje się przebieg w ciągu góra 2 minut. Wkurza mnie to :P najgorsze jest to że nie mogę wyregulować tego jak prostokąta żeby stał w miejscu. Próbowałem kręcić stabilnością, poziomem, podstawą itd. Zawsze przechodzi od takiego stanu jak na 1 filmie do takiego jak na 2 filmie. Zaczynam myśleć żeby to sprzedać i kupić jakiś oscyloskop (chociażby polskiej radiotechniki) i oddzielny generator. Czy było by to dla mnie duże ułatwienie gdyby oscyloskop miał 2 kanały czy jest mi to na razie nie potrzebne? Czy jeżeli zeskanował bym schemat podjął byś się pomocy w ewentualnej naprawie? Wydaje mi się również że jeżeli przebieg prostokątny jest stabilny to chyba można wykluczyć tutaj winę postawy czasu oscyloskopu. Winny jest chyba generator?
 • #18
  wzagra
  Level 33  
  Mam wrażenie, że ten typ tak ma - pisałem o tym wyżej (jest to wina raczej synchronizacji i nie wiem na ile dałoby się z tym poradzić bez poważniejszej ingerencji w sprzęt - a i to nie wiadomo czy bardzo by się poprawiło).
  Spróbuj zwiększyć sygnał z generatora i próbuj uzyskać stabilizację 'poziomem'.

  Dobry polski oscyloskop i oddzielny generator to już jest sprzęt pomiarowy. Zależy jakim budżetem dysponujesz - niestety, w tym przypadku jakość idzie z ceną. Do zastosowań audio oscyloskop dwukanałowy jest jak najbardziej przydatny.
  Należałoby może rozważyć nabycie oscyloskopu cyfrowego - niestety tu już znacznie więcej kasy trzeba przeznaczyć.
 • #19
  oskar2905
  Level 9  
  Szczerze nie chciałbym wydawać tyle kasy co na oscyloskop cyfrowy. Myślałem o takim oscyloskopie http://allegro.pl/oscyloskop-dt5200-i5132896092.html możliwe że uszkodzenie to jakiś zimny lut? Poleciłbyś jakiś oscyloskop do małej ceny (powiedzmy 200-300zł.-nie chce żeby mi było żal jak popełnię jakiś błąd i przez nieuwagę przyłożę źle sondę i pójdzie z dymem)?
 • #20
  wzagra
  Level 33  
  Jest szansa na zimny lut, ale może być coś bardziej skomplikowanego - nie wykluczyłbym też jakiegoś uszkodzenia lampy oscyloskopowej - sugerowałbym jednak kupić sprawny.
  Do amatorskich zastosowań może być jak najbardziej - chociaż na początek próbowałbym pobawić się tym, który masz.
  Kupić inny można zawsze...