Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie woltomierza pm-438

28 Lut 2015 21:12 1866 31
  • Poziom 9  
    Witam, na wstępie chciałem się przywitać :)
    Mam taki problem, zakupiłem woltomierz panelowy pm-438, potrzebuję oszukać go w taki sposób aby dla zakresu napięć 7-13mV pokazywał napięcie 21, wiem że trzeba zamienić któryś z rezystorów na inny, ale nie wiem który i na jaki... Jest mi ktoś w stanie pomóc?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Wystarczy dorobić dzielnik rezystancyjny na wejściu uwzględniając żądaną rezystancj wejściową.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź, a czy mógłbyś powiedzieć coś więcej?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    potrzebuję oszukać go w taki sposób aby dla zakresu napięć 7-13mV pokazywał napięcie 21
    21 czego V? mV? kV? jeśli przy tym miał by pozostałe napiecia mierzyć poprawnie to układ "oszukiwania" musiał by być nieliniowy, zapewne składał by sie z dwóch komparatorów, jakiegoś klucza analogowego i garści innych elementów.
  • Poziom 9  
    Artur k. napisał:
    Dla zakresu napięć się nie da. Da się zrobić tak by konkretna wartość odpowiadała innej konkretnej wartości. Nie można tak by zakres odpowiadał konkretnej wartości.

Tak jak mówisz, ma to być dla konkretnej wartości z zakresu 7-13mV, ale wartość nie jest stała, do woltomierza będzie podłączony czujnik tlenowy, który wraz z upływem czasu i zużywania daje inne wartości, chodzi o to że będzie on wskazywał jakieś napięcie z tego zakresu dla zawartości tlenu 21% czyli standardowej w atmosferze, i będzie się to kalibrować za pomocą potencjometru 500ohm wlutowanego zamiast standardowego potencjometru w woltomierzu w taki sposób aby na wyświetlaczu pojawiło się to 21,0.

jarek_lnx napisał:
    21 czego V? mV? kV? jeśli przy tym miał by pozostałe napiecia mierzyć poprawnie to układ "oszukiwania" musiał by być nieliniowy, zapewne składał by sie z dwóch komparatorów, jakiegoś klucza analogowego i garści innych elementów.

21mV, pozostałe napięcia muszą być też oszukane, gdyż ma on mierzyćzawartość tlenu w powietrzu. Wiem że wystarczy zamienić jeden rezystor, ale nie wiem który.
  • Admin grupy audio
    Twoje rozumowanie jest kompletnie błędne.
    Po pierwsze nie zrobisz w prosty układu który dla napięcia wejściowego w przedziale 7-13mV zawsze będzie dawał na wyjściu 21mV. Po drugie zaś - załóżmy że przy normalnej zawartości tlenu 21% czujnik daje napięcie 10mV. Jeśli zawartość tlenu z jakiegoś powodu obniży się, napięcie z czujnika spadnie np. do 8mV, a miernik nadal pokaże prawidłową wartość 21% mimo że faktyczna zawartość tlenu będzie niższa.
    Ten układ będzie fałszował wynik pomiaru!
  • Poziom 9  
    Da się to zrobić, czekam na odpowiedź od jednej osoby która to zrobiła, ale że jest za granicą to myślałem że od was dowiem się tego szybciej.

Napisałem wyżej że nie chodzi o przedział, tylko konkretne napięcie z tego przedziału, ma to być kalibrowane za pomocą potencjometru.
  • Pomocny post
    spec od auto-elektro
    Kolego 20,9% tlenu nie 21

Tak da sie przerobic taki miernik. Rozumiem ze badania nitroxu/trimixu
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Miernik ma zakres 200mV, znalazłem jakąś skompą instrukcję, piszą o dzielniku, ale dzielnikiem to mozna rozszerzać zakres w górę a nie w dół, nie wykluczam że mozna zmienić napiecie odniesienia ale jak nie mam miernika w ręce to muszę napisać że sie nie da.

Na pewno zadziała dodanie wzmacniacza, wzmacniacz musiał by mieć wzmocnienie regulowane od 1,6-3, zwykły wzmacniacz nieodwracajacy na LM358 podoła temu zadaniu.

Cytat:
    myślałem że od was dowiem się tego szybciej.
    Nie nasza wina że nie umiesz w sposób prosty i zwięzły przedstawić problemu. Zapewniam, robiłem wzmacniacze do czujników tlenu takich jak KE-12 i jest to znacznie prostsze niż dosszukiwanie sie sensu w tym co napisałeś :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Gdyby to był ICT71XX to sprawa była by prosta, ale ten układ troche kosztuje i wymaga sporo elementów biernych na zewnątrz, niektóre kondensatory muszą być dobrej jakości, dlatego jest wypierany przez inne tańsze dla chińczyków rozwiązania.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Tam prawie na pewno jest taki układ, tylko w chińskiej wersji - kropla kleju i tyle. Jako układ do konkretnego celu może być pozbawiony elementów na zewnątrz bo wszystkie niezbędne są w strukturze.
    Poza tym on wcale nie jest taki drogi - 8zł kosztuje w detalu. U Chińczyka w produkcji pewnie 50gr.
    Ale mniejsza z tym - najprościej w tym wypadku zrobić tak, jak napisałeś - zastosować wzmacniacz o określonym wzmocnieniu i po sprawie.
  • Poziom 9  
    Jacek79 napisał:
    Kolego 20,9% tlenu nie 21

Tak da sie przerobic taki miernik. Rozumiem ze badania nitroxu/trimixu

Tak, tak, 20,9 tak jak piszesz, ja w dyskusjach ogólnych mam w zwyczaju zaokrąglać. Dokładnie do nitroxu.

jarek_lnx napisał:
    Cytat:
    myślałem że od was dowiem się tego szybciej.
    Nie nasza wina że nie umiesz w sposób prosty i zwięzły przedstawić problemu. Zapewniam, robiłem wzmacniacze do czujników tlenu takich jak KE-12 i jest to znacznie prostsze niż dosszukiwanie sie sensu w tym co napisałeś :)

Ok, nie mam do nikogo pretensji, po prostu to napisałem żeby nie było że czemu zakładam temat a nie zapytam tej osoby. Rozumiem że dla Ciebie jest prostsze zrobienie wzmacniacza, z tym że dla mnie byłoby prostrze przelutowanie jednego rezystora :D Dowiedziałem się nawet że ma to być SMD 2370 i ma być on połączony ścieżką z jedną z nóżek potencjometru, niestety nie wiem z którą... :(

Druga sprawa to to że nie wiem czy ten wzmacniacz zmieściłby mi się w obudowie
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Napisałem, że miernik pewnie oparty jest o ICL71XX, konkretnie ICL7106 jeśli LCD. Tak trudno otworzyć PDF tego układu i sprawdzić czy pasuje do tego co masz w rzeczywistości?
    Jak pasuje to jest tam opisana zasada działania i wszystkie zależności. W kilka minut byś wywnioskował co należy zrobić, a Ty już drugi dzień kombinujesz jak koń pod górę i dalej jesteś w lesie...
  • Poziom 9  
    Ok, chyba znalazłem, dzięki wielkie za pomoc.
  • spec od auto-elektro
    Znalazles gdzies instrukcje bo widze ze te na nurasie wygasły
  • Poziom 9  
    Nie znalazłem, na technice nurkowania jest fajny wątek o takim analizatorze, niestety tam też nie ma informacji który to rezystor, koresponduje właśnie z osobą która w tym wątku zrobiła taki analizator, ale tak jak mówię, jest na razie nieuchwytna, za poradą Artura k. zajrzałem do pdf-a od ICL7106 i wydedukowałem który to ma być rezystor.
  • Poziom 9  
    Kurcze nie wiem czemu napisałem 6R3 chodziło mi o 6R2, on idzie od pinu 44. Czyli zgadzamy się w opinii, super :) Dzięki za pomoc, pozostaje mi tylko znaleźć gdzieś taki rezystor, zamienić i przetestować. Dzięki jeszcze raz :)
  • Poziom 9  
    No właśnie wiem że bardzo ciężko będzie go dostać... Myślisz że można by użyć innego?
  • Poziom 9  
    6R14 to rezystor z oznaczeniem 9000 czyli tak jak mówisz.