Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch WAE 24460 PL - wariują programy

Piasek80 28 Feb 2015 21:28 3093 10
Bosch
 • #1
  Piasek80
  Level 31  
  Pralka Bosch WAE 24460 PL
  Problem: standardowy program, ok 1:10h pracy, po tym czasie pralka powinna skończyć pranie a tam zegar pokazuje 1 minutę do końca prania i cały czas przez 5 sek kręci w lewo bębnem, chwila przerwy i znowu 5 sek kręci w prawo. Stałem tak ok 4 min i nic się nie zmieniło - cały czas to samo.
  Normalnie jak się minuta wyświetlała było już po praniu, wirowaniu i stała czekając na wyzerowanie licznika po czym kończyła pranie a tu cały czas taki sam problem.
  W bębnie widać że się pieni pranie czyli z detergentem piorącym cały czas a po czasie prania powinna być już po. W szufladzie nadal płyn do płukania czeka na pobranie.
  Zmieniłem program na inny (sportowy żeby zakończyć pranie), ten trwa 15 min i niby zaczęła sobie odliczać i rozpoczęła cykl prania od nowa z tym co było w bębnie dolewając wody.
  Co może być przyczyną problemów ?

  Pralka ma już ok 5 lat... tak myślę natomiast bardzo dużo chodziła. Praktycznie co dzień jakieś pranie a w weekendy 4 do nawet 10ciu bo mamy jedna dużą pralkę na 2 rodziny. Także "przebiegu" ma już sporo ale mimo tego żadne łożyska itp nie wyją, nic nie cieknie, cały czas bezproblemowo działała - do dzisiejszego psikusa.
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • Bosch
 • #3
  Piasek80
  Level 31  
  Wczoraj walczyłem dobrą godzinę z tą pralką nim udało mi się zakończyć pranie. Zmieniałem programy i wszędzie to samo, dojeżdżał do minuty i kręcił sekwencje 5sek w lewo i prawo na zmianę. Zmieniłem program na wirowanie i zrobiło coś brrrrt i nic więcej. Dopiero to dało mi do myślenia że pompa nie ruszyła. Otworzyłem czyścik od pompy i oczywiście bingo - 2zł moneta zablokowała wirnik pompy. Nieodzownym elementem tego zabiegu było spuszczenie całej zawartości brudnej wody z detergentami z bębna na podłogę łazienki :/ ale po tym zabiegu przełączyłem na płukanie i pralka poprawnie dokończyła cykl i odwirowała wszystko.
  Także w moim przypadku zablokowany wirnik pompy był przyczyną awarii.
  Po tym włączyłem kolejne pranie na standardowy program i pralka poprawnie wykonała pełen cykl także wszystko wróciło do normy.
 • #4
  Piasek80
  Level 31  
  Niestety "szczęście początkującego" nie trwało długo. Po kilku kolejnych praniach pralka wróciła do opisanej przypadłości. Tym razem pompa działa ok.
  Sprawdzałem - grzałka grzeje.
  Objaw ten sam czyli w trakcie prania pralka nie wyrzuca brudnej wody z detergentami i nie uruchamia procesu płukania tylko pierze w nieskończoność L-5sek/P-5 sek...
  Pomaga dopiero zmiana programu na płukanie - wówczas uruchamia się standardowa procedura, pompa wywala brudną wodę, pralka pobiera czystą a potem płyn do płukania i kończy prać.
  Programator ?
  Dodam że to model z wyświetlaczem elektronicznym zatem może jest jakaś możliwość wyświetlenia na nim jakichś komunikatów błędu ?
 • #5
  CAConcept
  Level 13  
  Może ntc nie widzi temperatury wody ?

  W ogóle to woda się nagrzewa ?
 • #6
  Piasek80
  Level 31  
  Wrzucę dzisiaj parę szmat i sprawdzę co się stanie jak doleję przez szufladę do bębna gorącej wody z kranu - jeżeli cykl prania pójdzie dalej i zakończy się znaczyć to będzie że grzałka może i grzeje ale zbyt nisko co by potwierdzało pierwszą podaną tutaj przyczynę awarii - uszkodzoną grzałkę.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  Piasek80
  Level 31  
  Niewiernym Tomaszem jestem...
  Po pół godzinnej akcji (pierwszy raz w życiu rozbierałem pralkę która wcześniej działała :) na dodatek nie-młotkiem :) ) wydobyłem grzałkę.
  Faktycznie spalona - na dodatek zabetonowana dosłownie kamieniem.
  (wrzucę przy okazji poglądowe foto jak wygląda)
  głównie dlatego że przynajmniej połowa prań jakie wykonała w ciągu 9 lat eksploatacji (bo i papiery znalazłem - 20 grudnia 2006 kupiona) odbyła się z dodatkiem preparatów odkamieniających, zmiękczających wodę itp... wiecie o czym piszę...
  Przynajmniej połowa miała dodawane, druga połowa prań przeprowadzona była na niemieckich proszkach które na opakowaniu mają informację iż zawierają w swoim składzie xxx popularny odkamieniacz.
  Także dla tych którzy to stosują wierząc że cokolwiek pomagają:
  Kupcie sobie za to piwo - gó*no nie pomagają...
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  Piasek80
  Level 31  
  Obiecana grzałka - oczywiście doczyszczona żeby znaleźć miejsce przepalenia ale jak wyjąłem to widać było tylko te dwie główne od zacisków - środek cały zabetonowany

  Bosch WAE 24460 PL - wariują programy