Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt minielektrowni wiatrowej.

DaViDoWsKy 28 Feb 2015 21:30 1101 7
lampy.pl
    DaViDoWsKy
    Level 2  
    Witam.
    W skrócie moja historia wygląda tak: 2012 zakończyłem pierwszy stopień inżynierskich studiów (elektrotechnika), wyjechałem za granicę, nie napisałem pracy dyplomowej, nie obroniłem się, jarałem dzień w dzień (ponad 10 lat)... Na początku tego roku coś mi odbiło (pozytywny sens) i rzuciłem to cholerstwo... Przyszła chęć naprawienia błędów (ambicje?), bo głupi nigdy nie byłem w sensie inteligencji, a nie rozumu (skoro tyle lat zmarnowałem...), w każdym razie zmądrzałem i chcę napisać tę pracę i obronić. Tytuł pracy: "Wykorzystanie energii wiatru do ładowania baterii akumulatorów".
    Pisałem do promotora, odpisał, że ok mogę kontynuować tę pracę (o ile złożę do września, bo jakieś różnice programowe będą), miałem napisać plan pracy na początek, następnie przesyłać mu kolejne części pracy na maila (aktualnie jestem w UK), plan pracy ok (odpisał) i kazał mi skupić się na projekcie układu sterowania, bo to najważniejsze i od tego mam zacząć...
    I tu pytanie, prośba do was: Jakiego programu powinienem/polecacie użyć do symulacji układu, możecie polecić jakąś literaturę? Szczerze mówię, że dużo rzeczy ze studiów zapomniałem ostatnio zacząłem uczyć się ponownie jak działają poszczególne typy tranzystorów (wiem, śmieszne..) W każdym razie mam ambicje, żeby dokończyć to co kiedyś zacząłem i chcę to zrobić sam tylko nie mam żadnych notatek ze studiów, wiedza też leży więc proszę o literaturę do projektowania układów (co wg was najlepsze do strawienia)...
    Myślicie, że cztery akumulatory 12V połączone szeregowo (48V) to dobry pomysł? Generator 1-2 KVA? Myślałem o zabezpieczeniach układu załączaniem różnych kombinacji grzałek (powiedzmy 250W, 500W, 1kW). Myślałem o regulatorze PWM do kontroli napięcia na wyjściu...
    Przepraszam za długi wstęp (może nie potrzebny, ale tak już mam...), prosiłbym o uwagi i dziękuję z góry za pomoc i wysterowanie mnie na dobre tory...
    Pozdrawiam serdecznie.
  • lampy.pl
  • Helpful post
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Wszystko zależy od tego na jakim generatorze chcesz oprzeć projekt. 2 KVA to turbina wiatrowa o rozpiętości łopat co najmniej 3 do 6 metrów w zależności od przekładni. Jakie napięcie ma generować przy minimalnym wietrze ? I co kolega ma na myśli o zabezpieczeniach grzałkami ? Czy chodzi o zabezpieczenie przed silnym wiatrem ? W przemysłowych generatorach wiatrowych małej mocy stosuje się hamowanie magnetodynamiczne, a następnie parkowanie gondoli oraz rotora od zawietrznej jedna łopatą skierowaną w górę co skutecznie zmniejsza nacisk wiatru na łopaty a następnie zablokowanie hamulcem. W najnowszych gondolach stosuje się obrotowe łopaty rotora zmniejszające kąt natarcia wiatru a tym samym utrzymanie mocy niezależnie od prędkości wiatru. Przy dużych wiatrach huraganowych, rotor jest także parkowany i hamowany. Regulacje napięcia możemy zrobić poprzez sterowanie uzwojeniem wzbudzenia lub opartą na mostku tyrystorowym.
  • lampy.pl
    DaViDoWsKy
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź..
    Jeśli chodzi o generator to 1-2KVA to był taki strzał a nie jakieś konkretne przemyślenia, w zasadzie to może mniejszej mocy generator by wystarczył, nie wiem np 1000W?
    Kiedyś jeszcze na studiach kolega mi opowiadał, że robił taki projekt z wolnoobrotowym generatorem synchronicznym z magnesami trwałymi, bez przekładni i sterowanie opierał na regulatorze PWM SG3525A, i te grzałki miały powodować spadek napięcia na wyjściu z generatora, polecał żebym robił podobnie w swojej pracy, ale nie wiem czy to dobry pomysł...
    Może akurat generator indukcyjny i mniejszej mocy to lepsze rozwiązanie, czytałem, że samochodowe akumulatory nie zbyt się nadają do elektrowni wiatrowych, a co myślicie o akumulatorze trakcyjnym 12V? Jeśli kiedyś bym planował wykonanie tego projektu to trochę drogie są one jeśli bym miał ich cztery zamontować - w zasadzie chciałbym ten projekt kiedyś zrealizować w sensie fizycznym i dobrze by było robić wszystko pod jego przyszłe wykonanie - np. myślałem postawić sobie na działce altankę i obok taki wiatrak, który by mi energię produkował do zasilenia oświetlenia, TV, radio, może jakaś mała lodóweczka, co o tym myślicie, może dobrać wszystko pod takie wykorzystanie, czy miałoby to sens?
    Dziękuje z góry za odpowiedź i pozdrawiam.
  • Helpful post
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    W Polsce generatory bez przekładni nie zdają egzaminu z powodu słabych wiatrów. Chociaż do tej pory. Siemens z którym jestem związany ponad 15 lat w 2012r wprowadził na rynek najnowsza gondolę z generatorem bezprzekładniowym o mocy aż 3 megawatów. Rozpiętość łopat rotora 101m. Nowatorski generator i układ sterujący gondolą oraz łopatami pozwolił obniżyć masę gondoli jeśli pamiętam dobrze do 70 Ton. Pierwszy taki wiatrak stoi na terenie siemensa w Monachium i służy do zasilania całego zakładu.
    Akumulatory trakcyjne to dość dobry pomysł ze względu na dużą pojemność względem masy ale ich cena ... Osobnym problemem jest prąd ładowania. Na elektrodzie ktoś jak pamiętał robił taki generator z silnika z pralki bodajże. Może by pomógł tobie okrzesać się z tematem. Co do mocy to trzeba dokładnie przemyśleć moc użyteczną pomniejszoną o moc do ładowania akumulatorów. Ja myślę ze dobrym rozwiązaniem było by w roli prądnicy zastosowanie silnika BLDC odpowiedniej mocy z mostkiem tyrystorowym do regulacji napięcia oraz ciągłego ładowania akumulatorów oraz dostarczenia napięcia do przetwornicy 12/230V w sinusie.
    DaViDoWsKy
    Level 2  
    No z moich szacunków wynika, że z tą mocą to przesadziłem, zakładając mniej więcej: mini lodówko-zamrażalka max 70W, laptop max 100W, oświetlenie 50W, TV/radio 50W, ładowanie akumulatora 100W to w sumie dałoby jakieś 370W więc myślę, że generator 500-600W powinien wystarczyć, co o tym myślisz?
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Za mało musi być nadwyżka mocy.
    DaViDoWsKy
    Level 2  
    A czy ktoś mógłby mi polecić jakąś fachową literaturę, gdzie temat byłby wyczerpująco ujęty i w jak najłatwiejszy to przyswojenia sposób wg Was? Drugie pytanie odnosi się do symulacji układu sterowania, istnieje darmowy program, w którym takową można by było przeprowadzić lub przynajmniej w miarę tani (w zasadzie bardzo tani jak już;p)?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam