Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powielacz CW - dobór rezystora i zasilania.

01 Mar 2015 16:55 1128 2
 • Poziom 34  
  Witam

  Wszedłem w posiadanie powielacza napięcia z głowicy RTG:

  Powielacz CW - dobór rezystora i zasilania. Powielacz CW - dobór rezystora i zasilania. Powielacz CW - dobór rezystora i zasilania.

  Wygląda to na 4 stopniowy układ Cockcrofta–Waltona. Kondensatory (1nF 15kV) jak i diody (nieznane) są połączone parami w szereg.

  Chcę go zasilić z przetwornicy Mazzilliego z transformatorem AC na wyjściu - pierwotne 10zw, wtórne wedle manuala TV z którego je wyciągnąłem 960zw. Mamy więc przekładnię 1:96, zasilanie przetwornicy 35VDC, jako że napięcie na pierwotnym wynosi π*Vcc daje nam to około 110Vp, więc wyjście trafka, jeżeli dobrze obliczam, wynosi 10550kVp (7460kVrms). Mam nadzieję, że będzie to odpowiednie zasilanie.


  Problemem jest zabezpieczenie wyjścia - należy dobrać rezystor połączony w szereg z wyjściem który ograniczy prąd udarowy np. przy zapaleniu łuku, inaczej potężny impuls zniszczy diody. I tu jest problem, jaką wartość dobrać? Myślałem o połączeniu w szereg dwóch rezystorów 47kΩ 45kV 25W (mam dostęp do takich), ograniczyłoby to prąd impulsu poniżej ampera. Jednak, czy nie jest to za małe ograniczenie? Jak powinno dobrać się taki rezystor?

  Ciekawe też, jakie maksymalne zasilanie można bezpiecznie podłączyć...

  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Wartość rezystora zależy od prądu użytych diod, a tego nie podałeś, choć wyglądaja na wysokonapięciowe BY350
  Napięcie jakie można podłączyć wynika z napięcia przebicia ostatniego kondensatora 15kV i stopnia powielenia układu.
 • Poziom 34  
  Czyli, jak rozumiem, napięcie maksymalne zasilania wynosi 15kVp (koło 10,5kVrms). O ile diody tyle wytrzymają, ale tu jest problem - to gotowy moduł z głowicy RTG, same diody nie mają żadnego oznaczenia prócz polaryzacji i liczby "11" nie mam więc pojęcia, jaki to model...

  Nie są to BY350 - te mają napięcie wsteczne maks 1,5kV, jako że są w parach, dawałoby to maksymalne napięcie wyjściowe powielacza 12kV (a trzeba odliczyć zapas), czyli o wiele za mało do zasilenia lampy rentgenowskiej...

  Jak już pisałem, ilość stopni wynosi 4.

  EDIT:\\\\\\

  Użyłem dwóch rezystorów ROX6 2MΩ 47kV w szeregu i zasiliłem po prostu z ZVS, wszystko działa poprawnie:


  Link


  W planach jeszcze lepsze zasilanie (jakiś półmostek i większe trafo HV, bo powielacz przydałoby się zasilić nieco wyższym napięciem przy wyższej mocy, większej częstotliwości i najlepiej przebiegu prostokątnym zamiast sinusoidalnego), a także zmiana oporności ograniczającej na cztery takie rezystory w układzie szeregowo-równoległym (pozwoli to na większy prąd, a także ułatwi odprowadzenie dość znacznej wytracanej mocy).