Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny estradowe + końcówka mocy:)

Patryk L 17 Maj 2005 23:10 12073 26
  • Witam ! Przedstawiam moją małą konstrukcje:) nagłaśniam tym niewielkie imprezy i naprawde można dać czadu:)

A teraz co jest w środku:) Kolumny:
    Od razu postawiłem na to ze nie bede oszczedzał na głosnikach więc wybrałem hiszpańską firme BEYMA:) głośnik niskotonowy SM-115 15" 250W RMS 500W muz 99dB głośnik wysoki Tonsil 100 FPP 100W 101dB tubowy:)

Buda wykonana z 25mm wióry klejona wikolem i skręcana wkrętami do regipsów (kubatura to jakieś niecałe 100L netto). W środku kilka klocków jako wzocnienia. Obicie to zwykła wykładzina z Castoramy kolor szary przyklejona BUTAPRENEM i troche zszywek:) do tego rączki metalowe, plasykowe narożniki, grill, dwa wydechy 9cm srednicy kazdy, gniazdo typu SPEAKON:)
    Zwrotnica a w zasadzie jej brak:) Na bas pełne pasmo a na wysoki kondensator i rezystor tylko :) ( glośnik jest nie do spalenia chyba ze ktoś przegina z wysokimi)

Wzmacniacz:
    Schemat z elektrody wzmacniacz HexFet 400W:) Nie bede sie rozpisywał co i jak poprostu działa :) zabezpieczenia termiczne, zwarciowe i opoznione wlaczenie kolumn jest:) biale diody jako wskaznik przesteru dla cyny:P filtracja 40000uF łącznie trafo 600W (troche małe ale cóż kasa). Chłodzenie 4 wentylatory i 4 potężne radiatory połaczone razem:)

Konkluzja:P
    Sprzęcik robiłem z kumplem na spółke:) Koszt jednej kolumny to około 700zł. Koszt wzmacniacza to niecałe 1000zł wliczając to co się w między czasie popaliło :) czas wykonania wzmacniacza to prawie pół roku bo nie było funduszy za to kolumne w 3 dni:) hehe ogólnie sprzęt nie do zdarcia nagłośni prawie każdą średnią impreze polecam każdemu !!!

kilka fotek:)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze

Poziom 16  
    Patryk L napisał 236 postów o ocenie 46, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Zielona Góra. Jest z nami od 2003 roku.
    stk401
    Poziom 15  
    witam!
    Ładna konstrukcja szczególnie wzmacniacz mi sie podoba
    .. Troszke tych tranzystorów tam jest :D
    Mam pytanko: jakiej firmy zastosowałeś elektrolity filtrujące ?/

POzdrawiam
    Patryk L

Poziom 16  
    kondziołki są firmy SANWHA :P ale kosztowały 25 zł/szt:)
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jaka moc wyciaga ten wzmacniacz i ile miej wiecej kosztuja elementy do jednej koncowki mocy (bez zasilacza, i zabezpieczen)
    Patryk L

Poziom 16  
    wzmacniacz ma około 220W na kanał przy 8 ohmi ma niesamowitego kopa :D koszt jednej końcówki bez zasilania to jakieś 150 zł zasilanie to coś ponad 300zł:) ale warto:)
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  
    Fajne, tylko na tej fotce przy was jakieś dziwne małe są jak na 15"...???
    A ciemniejsze wykladzin sa w tej samej cenie???
    Pozdro!
    picia22
    Poziom 27  
    no panowie pierwsz klasa wykonanie super na 5
    wzmacniacz tez ładny 4
    i pytanko jakie zwrotnice zastosowaliście w kolumnie ]
    _eddie_
    Poziom 32  
    Widac staranna reke :) Takie cos sie chwali jako diy :D .Wzmacniacz calkiem ciekawy.Kolumny tez fajne :) czysta 5tka za wszystko.A jak wrazenia odsluchowe.Pasma itd bo jestem ciekawy :) .Pozdrawiam
    Patryk L

Poziom 16  
    co do zwrotnicy to jest wszystko w opisie ;] ale zwrotnicy zasadniczo brak :P tylko kondziorek 2,2uF i rezystor 3 ohm szeregowo na wysokim a na bas cale pasmmo:) wrażenia odsłuchowe hm.... bas jak na taką średnią estradówke jest zabójczy sprzęt schodzi niżej niż mój subwoofer domowy a niby buda jest strojona na 50Hz :P wysokich jest aż nadto więc na EQ je wyciszam do zera :) druga kolumna której nie ma na zdjęciach wygląda tak samo ale jest w niej inny głośnik zamiast SM115 przysałli mi 15G450 też BEYMY i ten głośniczek ma 600W w RMS :P nawet nie mam go czym napędzić wiec chodzi jak pseudo subbas teraz :) ogólnie sprzęt warty swej ceny :)
    Jogesh
    Poziom 28  
    Końcówka super. Naprawde ładnie wykonana. Czy mógłbyś podać rozmiary wzmacniacza? Jakiej mocy trafo dałes? Czy mógłbyś zrobić trochę więcej zdjęć wzmacniacza? Jak wygląda od tyłu?
    Pozdr.
    Patryk L

Poziom 16  
    wymiary szer 46 gł 40 wys 15 cm :) zdjęć tyłu nie posiadam ale jest taki sam jak przód tylko ze są dwa wejścia chinch i wyjścia CANON na głośniki oraz gniazdo na zasilanie. wieczorkiem podeśle więcej fotek samego wzmacniacza :)
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  
    Oklejone bardzo starannie :)
    To jak macie, 2 kolumny i sub, czy jedna kolumna 250 a druga 600W??? :D
    Pozdro!!!
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Musze szczerze powiedziec, ze z tym niskotonowym mialem kilka nieprzyjemnych doswiadczen... Przede wszystkim ma maly skok liniowy - maksymalny tez (to znaczy kiedy jeszcze nie przesterowuje, a i walnal kilka razy karkasem o spod...). Resor dolny nie jest bardzo wytrzymaly - ...
    Dodatkowo gra od okolo 60 Hz naprawde efektywnie, ten glosnik po prostu nie jest stworzony do przetwarzania niskiego basu, za to od biedy sprawdzi sie w dwudroznej aplikacji. Napewno sredniego i wyzszego basu zapewnia sporo i mimo niekolosalnej znamionowej wytwarza duze natezenia - warto byloby go podeprzec jakims subwooferem. Ogolnie ladnie wyszlo, mogles dac do 120 litrow dla tego glosnika, ale sadze, ze lepiej jest wlasnie przy okolo 100 litrach - i tak nie zejdzie nizej, a tak paczka jest lzejsza i jednak wytrzymalosc mocowa nieco wieksza.
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    na elektrodzie widzalem kilka roznych wzmacniaczy 400W na hexach wiec mogl bys podac linka do tego ktory zrobiles??
    janek11389
    Poziom 42  
    Witam! Przyznam, że zrobiłeś kawał dobrej roboty, wzmacniacz ładnie zrobiony, ale żebyś nie osiadł na laurach, to powiem, że jeżeli już tyle i tak ładnie zrobiłeś, to panel przedni koniecznie wykończ napisami, będzie wyglądać jak fabryczny.
    Pozdrawiam
    Marcin_126
    Poziom 16  
    Tak jak powiedzał DJ_czyżyk tak mi też się wydaje że te kolumienki jakieś małe się wydają jak na te ok 100L.
    Szkoda że tak się wam złożyło z tym głośnikiem bo byłby naprawdę fajny zestawik a tak to taka trochę lipa czy może ten 600 watowiec został wam dostarczony w cenie tego słabszego? :D
    Dołączam się z prośbą o podanie linka do tego wzmacniacza :).
    DeeJaySqter
    Poziom 19  
    przeciez to stary poczciwy holton :) juz chyba ze 4 wersje tego wzmacniacza widzialem :P

Projekt bardzo pozadnie wykonany, podoba mi sie.
    Jogesh
    Poziom 28  
    DeeJaySqter napisał:
    przeciez to stary poczciwy holton :) juz chyba ze 4 wersje tego wzmacniacza widzialem :P
    .

I za jakiś czas będziesz widział piatą :D
    Ten Holton ma wzięcie...
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    a kto mi powie gdzie moge w miare tanio dostac trafo toroidalne 500-600W na napiecie +/- 70V ??
    bocian90
    Poziom 27  
    www.toroidy.pl ale z tego co wiem to trzeba do nich napisać jakie uzwojenie wtorne sie chce a oni takie nawiną.
    gregor10
    Poziom 27  
    Bardzo udany wzmak, kolumny rowniez , konstrukcja jak na diy 5 z + :d

jak bede mial czas to odslonie mojego holtonka w nowej wersjii, za niedlugo

Pozdrawiam!
    micho a
    Poziom 35  
    ja mam prośbe niech kolega albo ktokolwiek inny mi łopatologicznie wytłumaczy w jaki sposób takładnie to wykończyć ?? u kolegi nie widać żadnegołaczenia jakby kolumna była z 1 kawałka cała czy jak to jest ??

pozatym trafo powinno wystarczyć w wzmaku nie przejmuj sie :D kolumny na prawde piękne estetycznie brzmieniowo to nie wiem :D jedna pierdoła mi sie nie podoba.......mianowicie nie lubie jak tylko głosnik basowy jest osłonięty albo krata na całóśc albo nic :P: ale to osobisty niuans :D
    DJKompot
    Poziom 26  
    Witam

Natknołem sie przypatkiem na temat i stwierdziłem że masz za małą filtrację w zasilaczu wzmaka. Powinno byc 2x tyle jesli wierdzisz że dopiero przy 8ohm ma mocnego kopa. Trafo kup większe i załóż kondki bo tak to nieopłącalnie to zrobileś wpakowując tam 2x400W na trafie 600W.

Pozdrawiam
    igraszek05
    Poziom 14  
    DSC01706.jpg czyżby to była diora tam po prawej stronie ? :P
    tomeks1992
    Poziom 20  
    Patryk l - Gdzie kupiłeś te radiatory i za ile?
    vertim
    Poziom 23  
    Dodaj zwrotnice do basów i konstrukcja bedzie lepsza.