Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[chemia] Co trawi miedz a nie trawi złota

mackerfacker 02 Mar 2015 02:14 3714 8
 • #1
  mackerfacker
  Level 8  
  Witam

  Wiem że to może nie odpowiednie forum, ale tu mam konto i wiem że są tu osoby zajmujące się odzyskiem złota z elektro śmieci.

  Jak w temacie. Otóż sytuacja jest taka, że dostałem od miasta mieszkanie do remontu i podczas sprzątania znalazłem miedzianą filiżankę, ale ponieważ była bogato zdobiona postanowiłem się jej przyjrzeć. Niechcący zrobiłem na niej rysę i pod warstwą miedzi ujrzałem złoty kolor. Zrobiłem nieco większą rysę i polazłem do znajomego w lombardzie, który za pomocą jakiegoś płynu stwierdził, że pod warstwą miedzi jest złoto. Znalazł nawet próbę i powiedział, że ktoś kto pokrył to miedzią się na tym nie do końca znał bo "zrobił to ch*****". Najprawdopodobniej ktoś chciał przed kimś ukryć że to jest złote.
  Pochwalił bym się nawet zdjęciem ale niestety, popsuł mi się telefon a innego urządzenia do Snap-Shotów nie posiadam.  Potrzebuję informacji czym usunąć miedź nie naruszając złota. Myślałem nad przetopem ale wtedy tracę karaty i mógłbym to sprzedać tylko jako złom tracąc na wartości.

  I czy może przypadkiem wytrawiacz do PCB nie trawi złota?
  np. chlorek żelaza

  Dodano po 10 [minuty]:

  Dodam jeszcze, że z chemii jestem zielony jak grzyb naścienny. Więc tłumaczyć jak idiocie.
 • #2
  KJ
  Level 31  
  Niewiele jest na świecie substancji zdolnych reagować z tak opornym chemicznie metalem jak złoto. Natomiast z miedzią nie ma problemu. Można ściągnąć chlorkiem żelaza można nadsiarczanem można kwasem solnym z dodatkiem wody utlenionej. Pytanie tylko czy twoje złoto to na pewno złoto - Au ;) Czy może jakiś wynalazek "złotopodobny" który na pewno ulegnie zniszczeniu przy próbie trawienia miedzi.
 • #3
  mackerfacker
  Level 8  
  Znajomy z lombardu jest złotnikiem, robi biżuterie i prowadzi też lombard więc się zna na tym. Powiedział że złoto no to musi być złoto. Więc mówisz, że wytrawiacz do pcb nie naruszy złota?
 • #4
  maurycy123
  Conditionally unlocked
  mackerfacker wrote:
  najomy z lombardu jest złotnikiem robi biżuterie i prowadzi też lombard więc się zna na tym

  Chyba się jednak nie zna. Każdy złotnik wie jak usunąć zanieczyszczenia ze złota.
 • #5
  mackerfacker
  Level 8  
  Może i wie, nie wiem nie pytałem. Chlorek żelaza dał rady dzięki

  Dodano po 5 [minuty]:

  Teraz może stać jako ozdoba. W formie miedzianej filiżanka wyglądała tandetnie. Może kiedyś sprzedam bo pewnie coś warta ale na razie niech stoi i niech się prezentuje w moim pierwszym własnym mieszkaniu które sam do podstaw wyremontowałem. A mieszkanie te ponoć od 15 lat niezamieszkałe. pewnie się domyślacie jak wyglądało. XD
 • #6
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Gwoli ścisłości każdy kwas jaki użyjesz rozpuści miedź. Natomiast złoto rozpuszcza tzw. królewska woda znana z łacińskiego Aqua Regia. Nazywa się tak dlatego że złoto jest metalem królów. To mieszanina stężonego kwasu solnego i azotowego w stosunku objętościowym 3:1. Ma bardzo silne właściwości utleniające, roztwarza złoto, platynę, pallad i inne metale szlachetne oraz inne odporne chemicznie metale (cyrkon, hafn, molibden). Odporne na jej działanie są niob, rod, osm, wolfram i tantal oraz iryd i ruten do temperatury 100°C. Tu masz wzór chemiczny, tu masz reakcję roztwarzania złota: Au + 4Cl? + 3NO?3 + 6H+ ? [AuCl4]? + 3NO2? + 3H2O
 • #7
  grzegorzewskipl
  Level 11  
  Mylisz się kolego cooltygrysek. Miedź roztwarzają tylko kwasy utleniające HNO3 stężony, HNO3 rozc. w podwyższonej temp. i H2SO4 stęż. Jest jeszcze HClO4, ale on do końca nie jest zaliczany do tego grona i nie wiem czy roztworzy Cu.

  Nie tylko woda królewska roztwarza złoto. Można użyć jej taniej i łatwo dostępnej podróbki czyli mieszaniny kwasu solnego i azotanu metalu alkalicznego np NaNO3. Jest to w zasadzie woda królewska tylko zanieczyszczona, ale złoto trawi.
 • #8
  OjciecDirector
  Level 11  
  "natomiast złoto rozpuszcza tzw królewska woda znana z łacińskiego Aqua Regia. Nazywa się tak dlatego że złoto jest metalem królów."

  taaaa
  a cyjanki, tiosiarczany, jodki, solny z podchlorynem i chlorkiem sodu, kwas glikolowy i miliony innych substancji?
 • #9
  SlawekKedra
  Level 43  
  Mackerfacker zważ sobie tą filiżankę i będziesz wówczas wiedział ile jest warta. Jeśli jest to czyste złoto, to jest ono warte obecnie ponad 200zł za 1 gram. Można też łatwo sprawdzić próbę złota mając jedynie wagę

  Dodano po 2 [godziny] 54 [minuty]:

  I raczej nie rozpowiadaj o tym zbyt szeroko bo albo Ci się ktoś włamie albo znajdzie się jakiś "prawowity właściciel" niekoniecznie polskiej narodowości albo miasto uzna że to jest miejska własność i się o to upomni np. za pomocą odpowiednich uzbrojonych służb.