Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba R600 - CPU thermal throttling / procesor zwalnia o polowe przy 47 st C

02 Mar 2015 11:02 924 2
 • Poziom 11  
  Toshiba Portege R600, procesor Intel SU9400 (1,4 GHz)
  Jak w temacie, włącza się thermal throttling przy 47 st C i procesor pracuje z połową częstotliwości.

  Nie jest to sytuacja normalna, ponieważ taki stan rzeczy powinien się dziać przy dużo wyższej temperaturze, zwłaszcza, że do ostatniego czasu proceosor mógł mieć normalnie 60 st C i nic się nie działo.

  Nie jest to wina windowsa, biosu (nie aktualizowany od 2 lat, nie grzebane, bios najnowszy v3.20), sterowników, itp. Myślałem, że jest to wina np grzejącego się ramu, albo jakiegoś innego podzespołu, który grzeje drugi czujnik temperatury (systemowej), rozkręciłem laptopa, wyjąłem pamięć ram (został tylko 1GB na płycie głównej), wyjąłem kartę wifi, nie pomogło. Oczywiście radiator dobrze przylega, nowa pasta, itd.

  Najgorzej, że gdy laptop daję na idle i czekam, aż temperatura spadnie do np 30 st C, to procesor nie przyśpieszy. Trzeba przechodzić w stan uśpienia i wzbudzić laptopa, aby odzyskać moc procesora. Niestety na chwilę, gdyż bardzo łatwo uzyskać owe 47 st C włączając pierwszą lepszą stronę internetową, po prostu zwyczajnie pracując parę minut.

  Dla zobrazowania sytuacji umieściłem film na youtubie:
  https://www.youtube.com/watch?v=3PsEgk-xWlk

  Pytanie oczywiste - jak to naprawić?
 • Spec od monitorów
  Nie zmieniałeś zasilacza.?

  Throttling powinien zadziałac przy ok.
  Cytat:
  Throttling 50%: On= 94 C; OFF=92 C

  Cytat:
  Wygląda więc na to, że przy obciążeniu CPU i GPU priorytet ma przy wysokich temperaturach układ grafiki i obniżane jest przede wszystkim taktowanie procesora. Uderzające jest to, że układ Intela osiąga szybko bardzo wysokie temperatury. To dlatego, że prędkość obrotowa wentylatora rośnie powoli. Kiedy osiągnie ona maksymalny poziom, układ chłodzenia jest w stanie nieco zbić temperatury rdzeni CPU.

  Taka opinia została przyjęta przy MacBooku11.

  Poczytaj o Link_ throttlestop
 • Poziom 11  
  Zasilacze mam dwa, oba oryginalne, to nie to. Nawet na zasilaniu bateryjnym występuje ten sam problem. Pobrałem aplikację Realtemp i zauważyłem, że w tym laptopie TJ Max jest ustawione na 100 stopni.
  GPU chłodzone jest cienką blaszką, zaraz zmienię tam pastę, ale nie sądzę żeby to było to, prime95 stresuje tylko CPU i throttling występuje.