Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przełom w technologii CMOS

ghost666 02 Mar 2015 14:05 3702 7
  • Przełom w technologii CMOS26 lutego bieżącego roku, na corocznej Międzynarodowej Konferencji Układów Półprzewodnikowych konsorcjum dwóch potentatów branży - IMEC oraz Panasonic - zaprezentowało nowy układ scalony. Jest to transceiver dla modulowanych fazowo radarów o fali ciągłej, pracujących w paśmie 79 GHz. Osiągnięcie to pokazuje, jak ogromny jest potencjał skalowania układów CMOS do tworzenia tanich układów na fale milimetrowe do aplikacji w systemach radarowych, pozwalających na precyzyjne wykrywanie ruchu.

Technologie radarowe oparte o fale milimetrowe wykorzystywane są w zaawansowanych systemach wspomagania jazdy samochodem, w trudnych warunkach, gdzie mocno ograniczona jest widoczność - w warunkach dużego zapylenia, w gęstej mgle czy w ciemności. W takich warunkach niemożliwe jest korzystanie z systemów opartych o obrazy optyczne. Zasięg systemów radarowych z kolei bije na głowę sensory ultradźwiękowe, co więcej - systemy te są o wiele precyzyjniejsze, a anteny radarowe zajmują znacznie mniej miejsca w pojeździe. Dodatkowo, same układy, przy produkcji przemysłowej są o wiele tańsze, dzięki wykorzystaniu doskonale znanej technologii CMOS.

Produkowane przez IMEC i Panasonica układy zawierają w sobie pętlę kontrolną, która zapobiega przeciekaniu sygnału z nadajnika do odbiornika, bez pogarszania parametrów sygnału. Przy zużyciu mocy na poziomie 260 mW moc nadajnika wynosi 11 dBm, a wzmocnienie odbiornika wynosi 35 dB. Poziom szumu odbiornika wynosi 7 dB, a tłumienie przeciekania sygnału do odbiornika wynosi 15 dB. Dzięki szerokiemu pasmu modulacji, efektywna rozdzielczość pomiaru odległości radarem wynosi 7,5 cm.

"Mamy ogromną przyjemność ogłosić, iż układy produkowane w 28 nm technologii CMOS charakteryzują się doskonałymi parametrami. Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie oferują one dla systemów radarów milimetrowych, nie tylko w motoryzacji, ale także w innych aplikacjach, takich jak inteligentne domy, zdalnie sterowane pojazdy latające, roboty przemysłowe i inne" - mówi Wim Van Thillo, dyrektor programu Systemów Percepcji w Internecie Rzeczy w firmie IMEC. "Ten transceiver jest istotnym kamieniem milowym, który udało nam się osiągnąć w pogoni za wysoce zintegrowanymi systemami radarowymi o wysokiej precyzji" - dodaje.

Źródło:

http://phys.org/news/2015-02-breakthrough-cmos-based-transceivers-mm-wave-radar.html#jCp

Cool? Ranking DIY
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11195 posts with rating 9473, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
    SQLmaster
    Level 24  
    Uprzedzając dyskusję która tu się może toczyć przypominam, że:

technologia CMOS ≠ układ krzemowy
    ghost666
    Translator, editor
    SQLmaster wrote:
    Uprzedzając dyskusję która tu się może toczyć przypominam, że:

technologia CMOS ≠ układ krzemowy

Nie można zrobić CMOSa na krzemie? od kiedy?
    miodek888
    Level 1  
    Myślę, że SQLmaster miał tu na myśli, że technika CMOS nie jest tożsama z układami wykonanymi na krzemie (CMOS - Complementary Metal Oxide Semiconductor; nie jest jednoznacznie stwierdzone o jaki półprzewodnik chodzi).
    ghost666
    Translator, editor
    miodek888 wrote:
    Myślę, że SQLmaster miał tu na myśli, że technika CMOS nie jest tożsama z układami wykonanymi na krzemie (CMOS - Complementary Metal Oxide Semiconductor; nie jest jednoznacznie stwierdzone o jaki półprzewodnik chodzi).

No ale zazwyczaj to krzem ;) więc stawianie znaku '≠' jest dosyć niefortunne ;).
    SQLmaster
    Level 24  
    ghost666 wrote:
    miodek888 wrote:

No ale zazwyczaj to krzem ;) więc stawianie znaku '≠' jest dosyć niefortunne ;).

Właśnie o to chodzi. Zazwyczaj NIE oznacza zawsze. CMOS nie oznacza układ krzemowy tylko układ wykonany w technologii komplementarnych tranzystorów z izolowaną bramką. Więc stawianie znaku '≠' (nie równa się) jest bardzo fortunne.

Materiał budulcowy ≠ produkt
    kamień ≠ zamek na Wawelu (mimo że zamki zazwyczaj wykonuje się z kamienia)
    ghost666
    Translator, editor
    SQLmaster wrote:
    ghost666 wrote:
    miodek888 wrote:

Właśnie o to chodzi. Zazwyczaj NIE oznacza zawsze. CMOS nie oznacza układ krzemowy tylko układ wykonany w technologii komplementarnych tranzystorów z izolowaną bramką. Więc stawianie znaku '≠' (nie równa się) jest bardzo fortunne.

Materiał budulcowy ≠ produkt
    kamień ≠ zamek na Wawelu (mimo że zamki zazwyczaj wykonuje się z kamienia)

Nie chcę wchodzić w detale semantyczne, ale zamek z kamienia to zamek kamienny, a z cegły ceglany. Więc układ wykonany w technologii CMOS na krzemie to układ... krzemowy. Wiem że produkuje się (chyba? wiem że opracowywuje się) MOSy na germanie i innych materiałach, ale póki co krzem chyba jest najczęściej używanym materiałem.
    RitterX
    Level 39  
    W źródle podana jest informacja o zastosowaniu technologii podłoża SiGe. Co nie dziwi zważywszy na wyższą ruchliwość nośników w tym materiale oraz zakres częstotliwości zbliżony do materiałów AsGa lub GaN, które są zarówno trudniej otrzymywane jak i droższe.
    Co do krzemu to jakoby krążące pogłoski o jego śmierci wydają się mocno przedwczesne i na wyrost :) .