Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełom w technologii CMOS

ghost666 02 Mar 2015 14:05 3540 7
  • Przełom w technologii CMOS26 lutego bieżącego roku, na corocznej Międzynarodowej Konferencji Układów Półprzewodnikowych konsorcjum dwóch potentatów branży - IMEC oraz Panasonic - zaprezentowało nowy układ scalony. Jest to transceiver dla modulowanych fazowo radarów o fali ciągłej, pracujących w paśmie 79 GHz. Osiągnięcie to pokazuje, jak ogromny jest potencjał skalowania układów CMOS do tworzenia tanich układów na fale milimetrowe do aplikacji w systemach radarowych, pozwalających na precyzyjne wykrywanie ruchu.

Technologie radarowe oparte o fale milimetrowe wykorzystywane są w zaawansowanych systemach wspomagania jazdy samochodem, w trudnych warunkach, gdzie mocno ograniczona jest widoczność - w warunkach dużego zapylenia, w gęstej mgle czy w ciemności. W takich warunkach niemożliwe jest korzystanie z systemów opartych o obrazy optyczne. Zasięg systemów radarowych z kolei bije na głowę sensory ultradźwiękowe, co więcej - systemy te są o wiele precyzyjniejsze, a anteny radarowe zajmują znacznie mniej miejsca w pojeździe. Dodatkowo, same układy, przy produkcji przemysłowej są o wiele tańsze, dzięki wykorzystaniu doskonale znanej technologii CMOS.

Produkowane przez IMEC i Panasonica układy zawierają w sobie pętlę kontrolną, która zapobiega przeciekaniu sygnału z nadajnika do odbiornika, bez pogarszania parametrów sygnału. Przy zużyciu mocy na poziomie 260 mW moc nadajnika wynosi 11 dBm, a wzmocnienie odbiornika wynosi 35 dB. Poziom szumu odbiornika wynosi 7 dB, a tłumienie przeciekania sygnału do odbiornika wynosi 15 dB. Dzięki szerokiemu pasmu modulacji, efektywna rozdzielczość pomiaru odległości radarem wynosi 7,5 cm.

"Mamy ogromną przyjemność ogłosić, iż układy produkowane w 28 nm technologii CMOS charakteryzują się doskonałymi parametrami. Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie oferują one dla systemów radarów milimetrowych, nie tylko w motoryzacji, ale także w innych aplikacjach, takich jak inteligentne domy, zdalnie sterowane pojazdy latające, roboty przemysłowe i inne" - mówi Wim Van Thillo, dyrektor programu Systemów Percepcji w Internecie Rzeczy w firmie IMEC. "Ten transceiver jest istotnym kamieniem milowym, który udało nam się osiągnąć w pogoni za wysoce zintegrowanymi systemami radarowymi o wysokiej precyzji" - dodaje.

Źródło:

http://phys.org/news/2015-02-breakthrough-cmos-based-transceivers-mm-wave-radar.html#jCp

Fajne! Ranking DIY
  • #2 03 Mar 2015 11:05
    SQLmaster
    Poziom 24  

Uprzedzając dyskusję która tu się może toczyć przypominam, że:

technologia CMOS ≠ układ krzemowy

• #3 03 Mar 2015 11:29
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

SQLmaster napisał:
    Uprzedzając dyskusję która tu się może toczyć przypominam, że:

technologia CMOS ≠ układ krzemowy

Nie można zrobić CMOSa na krzemie? od kiedy?

• #4 03 Mar 2015 12:16
    miodek888
    Poziom 1  

Myślę, że SQLmaster miał tu na myśli, że technika CMOS nie jest tożsama z układami wykonanymi na krzemie (CMOS - Complementary Metal Oxide Semiconductor; nie jest jednoznacznie stwierdzone o jaki półprzewodnik chodzi).

• #5 03 Mar 2015 12:59
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

miodek888 napisał:
    Myślę, że SQLmaster miał tu na myśli, że technika CMOS nie jest tożsama z układami wykonanymi na krzemie (CMOS - Complementary Metal Oxide Semiconductor; nie jest jednoznacznie stwierdzone o jaki półprzewodnik chodzi).

No ale zazwyczaj to krzem ;) więc stawianie znaku '≠' jest dosyć niefortunne ;).

• #6 03 Mar 2015 14:21
    SQLmaster
    Poziom 24  

ghost666 napisał:
    miodek888 napisał:

No ale zazwyczaj to krzem ;) więc stawianie znaku '≠' jest dosyć niefortunne ;).

Właśnie o to chodzi. Zazwyczaj NIE oznacza zawsze. CMOS nie oznacza układ krzemowy tylko układ wykonany w technologii komplementarnych tranzystorów z izolowaną bramką. Więc stawianie znaku '≠' (nie równa się) jest bardzo fortunne.

Materiał budulcowy ≠ produkt
    kamień ≠ zamek na Wawelu (mimo że zamki zazwyczaj wykonuje się z kamienia)

• #7 04 Mar 2015 10:03
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

SQLmaster napisał:
    ghost666 napisał:
    miodek888 napisał:

Właśnie o to chodzi. Zazwyczaj NIE oznacza zawsze. CMOS nie oznacza układ krzemowy tylko układ wykonany w technologii komplementarnych tranzystorów z izolowaną bramką. Więc stawianie znaku '≠' (nie równa się) jest bardzo fortunne.

Materiał budulcowy ≠ produkt
    kamień ≠ zamek na Wawelu (mimo że zamki zazwyczaj wykonuje się z kamienia)

Nie chcę wchodzić w detale semantyczne, ale zamek z kamienia to zamek kamienny, a z cegły ceglany. Więc układ wykonany w technologii CMOS na krzemie to układ... krzemowy. Wiem że produkuje się (chyba? wiem że opracowywuje się) MOSy na germanie i innych materiałach, ale póki co krzem chyba jest najczęściej używanym materiałem.

• #8 04 Mar 2015 19:47
    RitterX
    Poziom 36  

W źródle podana jest informacja o zastosowaniu technologii podłoża SiGe. Co nie dziwi zważywszy na wyższą ruchliwość nośników w tym materiale oraz zakres częstotliwości zbliżony do materiałów AsGa lub GaN, które są zarówno trudniej otrzymywane jak i droższe.
    Co do krzemu to jakoby krążące pogłoski o jego śmierci wydają się mocno przedwczesne i na wyrost :) .