Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poratować stare kolumny Teslą?

Kyzak 18 Maj 2005 01:08 776 6
  • #1 18 Maj 2005 01:08
    Kyzak
    Poziom 13  

Mam stare obudowy CAT'a po kolumnach MBC300. Są w dobrym stanie więc żal je wywalać a do tej pory nie było pomysłu jak je wykożystać.
    Są to kolumny 2-drożne 3-głośnikowe, tzn wysokotonówka pomiędzy dwoma niskośredniotonowcami. Obudowa ma wymiary zwenętrzne:
    80x22x22cm a zrobiona jest z MDF'u [chyba, nie wiem co to jest ale bardzo lekkie] grubości 1cm. Jest minimalnie wytłumiona. Standardowo jak na obudowę bass-reflex. Co do samego wylotu to ma on 7cm szerokości i 9 długości.
    Projekt jest taki:
    2x TVM XW-165-1394
    1x TVM ARV-104-03-08
    Niskotonówki chcę połączyć szeregowo.
    Zwrotkę mam zniszczoną, tzn nie mam kondensatora [orginalnie był 3,3u,f ale 'wybuchł'], cewka w porządku ale nie wiem ile ma.

Co o tym sądzicie? Czy będzie to ładnie grać?
    Jak poprawić strojenie [obniżyć]?

Dodano po 26 [minuty]:

Mam wykresy z BassBox'a Pro:

0 6
  • #2 18 Maj 2005 01:27
    Tremolo
    Poziom 43  

Tam jest 30 litrów objętosci. Jeśli dasz XW 165 to przy tym wybranmym ułożeniu powinieneś dostać wmiare liniowa charakterystyke, mimo, iz pojawia się tam ten rezonans, to on sie zredukuje charakterystyką głośnika. No ale dostaniesz maks około 55 Hz u dołu. Co i tak bedize niezłym wynikiem.

pomyśl tez o tym głośniku - może wejdzie w pionie http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=354

Będizesz miał około 92 dB/1 W czyli dużo łośniej niż z tych Tesli cena też przystępna - 35 złoty/sztukę.

problemem może byc tylko to że on ma nietypowe wymiary 165...180 i średnica montowania 146cm - tak wynika z tega kwazirysunku technicznego ze strony STX VAS jest jakby dobrany do Twoich kolumn 30 litrów/jeden głośnik.

Na wysokie mógłby zostać ten ARV

0
  • #3 18 Maj 2005 01:38
    Kyzak
    Poziom 13  

Projekt już miałem....
    A tu kurde trafiam na inny dobry pomysł
    Tesla po 30zł a STX 40 więc 'ratowanie' kosztowałoby +40zł....
    Pozatym pojawia się problem wykończenia:
    Kolumna ma frezy na 165 przykryte okleiną, i.....
    nie sprawdziłem ile średnicy ma wysoki tesli.
    Będzie problem bo otwór ma 7cm....
    A STX'y musiałyby w poziome leżeć.
    Jak się nazywa taki układ głośników [średni-sopran-średni] bo gdzieś się spotkałem z nazwą ale nie pamiętam...

0
  • #4 18 Maj 2005 11:55
    de Virez
    Poziom 24  

Plz Termolo napisz o co chodzi z tym podwajaniem sie SPL?? Mi sie wydawało, że jak mam kolumne na dwóch głośnikach 100W to całe pudło ma 200w?? Czyli SPL bedzie wiekszy o 3 db/m ale przy 2x większej mocy? Jeżeli podłączam 2 identyczne głośniki ze sobą to to działa tak jakby to był jeden głośnik ale z 2x większą mocą, czy jakby to był jeden głośnik z większym SPL??

Sor, że sie wcinam w temat, ale nie chce śmiecić i zakładać nowego. Pozdro

0
  • #5 18 Maj 2005 12:42
    Tremolo
    Poziom 43  

SPL nie zwiększa się ileś razy tylko o ileś. To ileś to około 3 dB.
    Jest to nie związane z dostarczaną mocą i tu i tu dostarcza się jeden Wat przy pomiarach i te SPL rośnie na osi głośników, zestaw gra bardziej kierunkowo. SPL zwięsza się po pierwsze ze względu na większa powierzchnie ruchomą membran. Po drugie zwiększa się na osi a poza nią moze się nawet zmniejszyć (interferencja dwu źródeł falowych)

0
  • #6 18 Maj 2005 13:17
    de Virez
    Poziom 24  

Czyli jak podłączę ze sobą szeregowo dwa takie same głośniki 4om o SPL 87, całość podepne do wzmacniacza 8om, to kolumna bedzie miala efektywność 90 db?? Wiem że o 3 db..:)

Myslalem, że jak mam głośniki połączone rownolegle lub szeregowo, i daje ze wzmaka 20W to ta moc dzieli sie na głośniki, czyli na jeden i na drugi idzie po 10W... Z tego co teraz widze wydaje sie, że nie oplaca sie budować kolumny na pojedyńczych basowcach:) Pozdro

0
  • #7 18 Maj 2005 13:45
    Tremolo
    Poziom 43  

Zobacz w jakimś programie symulacyjnym - od WinISD do BassBoxa dodają w SPL +3dB nawet w przypadku szeregowym.

0
  Szukaj w 5mln produktów