Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z jaką mocą startuje kocioł? -

olob75 02 Mar 2015 17:03 1077 7
  • #1 02 Mar 2015 17:03
    olob75
    Poziom 6  

Witam
    Mam termet miniterm i podczas temperatur zbliżonych do zera zauważyłem że od momentu startu kotła do osiągnięcia temperatury zadanej na kotle z komina unosi się para wodna. Po dojściu do temperatury zadanej na kotle para z komina znika. Zakładam że kocioł startuje pracując do czasu osiągnięcia zadanej temperatury na kotle z mocą (no właśnie jaką?) a później moduluje palnik i zmniejsza moc. Tym samym od startu kotła do osiągnięcia temperatury na kotle instalacja nie jest w stanie odebrać ciepła z jakim pracuje kocioł więc ciepło idzie w komin objawiając się parą wodną. Po osiągnięciu zadanej temperatury na kotle ciepło jest w większym stopniu odbierane przez instalacje ale też kocioł pracuje z niższą mocą co objawia się brakiem pary wodnej wylatującej z komina.
    Teraz moje pytanie:
    Jaki parametr w kotle termet miniterm turbo 21kW odpowiada za moc od startu kotła do osiągnięcia temperatury zadanej na kotle. Czy jest to moc startowa P01 (ustawiona u mnie na 40) czy moc maksymalna P03 (ustawiona u mnie na 45).

Chodzi o to że chcę tak obniżyć moc kotła od momentu startu grzania do momentu osiągnięcia zadanej temperatury na kotle aby nie było to tak gwałtowne jak teraz co skutkuje stratami ciepła w komin. Ustawienie mniejszej mocy spowoduje że etap dojścia do temperatury zadanej na kotle wydłuży się ale jednocześnie będą mniejsze straty ciepła które instalacja zdoła odebrać.

0 7
  • #2 02 Mar 2015 17:39
    GETomek
    Poziom 15  

PO3 ustaw na minimum bo to moc max dla centralnego ogrzewania pewnie niżej niż 6kw i tak nie zejdziesz.
    teraz masz 0.45*21=9.45kw

0
  • #3 02 Mar 2015 17:46
    olob75
    Poziom 6  

GETomek napisał:
    PO3 ustaw na minimum bo to moc max dla centralnego ogrzewania pewnie niżej niż 6kw i tak nie zejdziesz.
    teraz masz 0.45*21=9.45kw

Teraz mam 7+0,45*14=13,3kW dlatego że minimum dla kotła jest 7kW a maks. 21kW więc ograniczać można zakres między 7 a 21kW tj. tylko 14kW.
    Pytanie z jaką mocą pracuje kocioł od momentu startu do momentu dojścia do zadanej temperatury na kotle? Czy jest to właśnie ta moc z parametru P03? Czy może jest to parametr który nie podlega modyfikacji i jest stały?

0
  • #4 02 Mar 2015 18:46
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

olob75 napisał:
    Po osiągnięciu zadanej temperatury na kotle ciepło jest w większym stopniu odbierane przez instalacje ale też kocioł pracuje z niższą mocą co objawia się brakiem pary wodnej wylatującej z komina.

Jest dokładnie odwrotnie. Para z komina oznacza chłodne spaliny czyli więcej ciepła oddały na wymienniku. Im wyższa temperatura na kotle tym wyższa temperatura spalin i niższa sprawność kotła.

0
  • #5 02 Mar 2015 19:32
    olob75
    Poziom 6  

piracik napisał:
    olob75 napisał:
    Po osiągnięciu zadanej temperatury na kotle ciepło jest w większym stopniu odbierane przez instalacje ale też kocioł pracuje z niższą mocą co objawia się brakiem pary wodnej wylatującej z komina.

Jest dokładnie odwrotnie. Para z komina oznacza chłodne spaliny czyli więcej ciepła oddały na wymienniku. Im wyższa temperatura na kotle tym wyższa temperatura spalin i niższa sprawność kotła.

Generalnie chcę doprowadzić do zmniejszonej mocy początkowej pracy kotła od momentu startu do momentu osiągnięcia temperatury zadanej na kotle. Pytanie tylko który parametr za to odpowiada? Czy kocioł startuje z mocą maksymalną pracując do czasu osiągnięcia temperatury zadanej na kotle? Czy ktoś już to analizował pod względem zużycia gazu i pomiarów temperatury spalin?

Dodano po 25 [minuty]:

piracik napisał:
    olob75 napisał:

Wydaje mi się że w przypadku kotłów gazowych mogą zaistnieć 2 sytuacje:
    1 z komina leci para wodna
    2 z komina nie leci para wodna

W przypadku 1 temperatura spalin jest tak wysoka że następuje w pewnym momencie jej przemiana w parę natomiast w przypadku drugim temperatura spalin jest tak niska że nie następuje ich przemiana na parę wodną.
    Wszystko zależy od tego jaka temperatura jest w komorze spalania kotła. Wysoka temperatura to i para wodna przy wyjściu z komina, niska temperatura to brak pary przy wyjściu z komina.
    Jak się mylę proszę o sprostowanie.

0
  • #6 02 Mar 2015 22:54
    shadow0013
    Poziom 34  

Spisz sobie typ kotła i poszukaj instrukcji serwisowej - zdanie jednej z instrukcji "Regulacji mocy startowej dokonuje sie za pomocą potencjometru P2..." - jeśli o to Ci chodzi.

0
  • #7 02 Mar 2015 23:04
    serwis25
    Poziom 18  

Zmień sobie kocioł na kondensacyjny i będziesz miał po problemie.
    Twój kocioł największą sprawność ma przy mocy maksymalnej.
    Każde zmniejszenie mocy kotła obniża jego sprawność.
    Czyli przy mocy minimalnej masz sprawność minimalną, a przy mocy maksymalnej sprawność maksymalną.

0
  • #8 03 Mar 2015 09:42
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Mocy startowej nie ruszaj.
    P3 dostosuj do zapotrzebowania dla Twojego mieszkania, o ile możesz zejść z obecnie ustawionej. Może masz takie zapotrzebowanie, dlatego serwisant tak ustawił.

0