Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie lewo-prawo - agregat tynkarski Putzknecht S48

02 Mar 2015 19:29 3339 22
  • Poziom 10  
    Zostałem poproszony przez wujka budowlańca o podłączenie rozłącznika 4G25-10-U oraz przełącznika lewo-prawo 4G25-53-U w agregacie tynkarskim Putzknecht S48.Miały one zastapić dotychczasowe. Niestety, zostały wcześniej porozpinane i j trudno mi połapać się co do czego. Jest co prawda schemat i w związku z tym mam pytanie , czy trzeba coś zmieniać , bo np. przełącznik lewo-prawo ten który mam zamontować jest przystosowany do podpięcia trzech faz, natomiast stary wg schematu do dwóch przewodów . Również zastanowił mnie jeden przewód idący z przełacznika lub rozłącznika do zacisku L3 stycznika ,fot 1 (3TF44 siemens), a następnie poprowadzony do zacisku wyłącznika silnikowego PKZM 1-16, fot 2.Czy ze styków rozłącznika U1-U2, V1-V2, W1-W2 idę bezpośrednio na przełącznik lewo-prawo ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Elektrotechnika
    Należy wykonać wszystko zgodnie ze schematem więc nic nie zmieniaj .Do przełączenia faz wystarczą dwie fazy więc trzecia niech leci tak jak leciała .
    deratus napisał:
    Również zastanowił mnie jeden przewód idący z przełacznika lub rozłącznika do zacisku L3 stycznika ,fot 1 (3TF44 siemens), a następnie poprowadzony do zacisku wyłącznika silnikowego PKZM 1-16, fot 2.Czy ze styków rozłącznika U1-U2, V1-V2, W1-W2 idę bezpośrednio na przełącznik lewo-prawo ?

Proszę mi uwierzyć trochę zagadkowo to opisane , ale powtarzam połączyć to zgodnie ze schematem przywrócić pierwotny stan połączeń bo według tego co widzimy to ktoś bardzo ingerował w obwody zasilające .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Dzisiaj znalazłem stary przełącznik i widać różnice między nimi, ten stary jest oznaczony 1-0-1(fot.4), nowy 1-0-2 ,a przede wszystkim stary jest w trzech miejscach zmostkowany. O ile bez problemu podłaczyłem rozłącznik, to pózniej miałem problem przy podłączeniu tego nowego przełącznika, w szczególności dwóch czerwonych przewody, fot.7 (jeden z nich podłaczony jest do wyłącznika nadprądowego FAZ G2A, fot.9, drugi do ??? , z lewej strony stycznika fot.11). Nie wiem jak dalej ruszyć, proszę o wskazówki (posprawdzam sobie jeszcze przejścia w tym starym)
    Z uporem powtarzam że należy przywrócić stan pierwotny , dlatego ze tam ktoś grzebał strasznie . Zapewne coś się uszkadzało i "elektrycy " zmieniali poszczególne połączenia. Na twoim miejscu rozwalił bym wszystkie połączenia i rozpoczął od nowa łączyć . I nie tylko dla dlatego że potrzeba wymienić aparaturę, lecz spojrzyj na wygląd tych przewodów . Jedni to nazywają makaron inni kaszana .
    Na schemacie wskazałem te trzy przemostkowania.
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze małą zagwozdkę z jednym czerwonym przewodem, od styku pomocniczego stycznika, gdzie on ma być podłaczony ? (ten drugi od wyłącznika nadprądowego F3 to wygląda że na zacisk V przełącznika)
    Co ty piszesz wyzwalacz F3 jest na wtórnej stronie transformatora 42 V, zacisk V to 400 V więc co by się stało BUM i wszystko popalone. Na przełączniku oryginalnym były dwa styki niezależne 42 V do obwodu sterowania . Jest to po to by w trakcie przełączania kierunków nie był zasilany obwód wtórny transformatora.
  • Poziom 10  
    Generalnie pozostają dla mnie dwie kwestie do wyjaśnienia. Pierwsza to podłączenie tych dwóch czerwonych przewodów, w starym przełaczniku jedynymi niezależnymi zaciskami są L3 i W (chciałbym też dowiedzieć się jaka jest ich rola), natomiast druga to czy tym nowym przełacznikiem (4G25-53-U Apator) można zastąpić ten stary, widoczny na zdjęciach poniżej
    ps mam nadzieję, że do bum nie dojdzie, dzięki Waszej pomocy :-)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Po podłączeniu wszystko działa, ale krótko, tzn po 2-3 krotnym włączeniu (na ok. 10-15s) wszystko jest ok, ale już następne nie załącza agregatu. Co może powodować taką sytuację ? ( brak podtrzymania ?)
  • Użytkownik usunął konto  
    Te dwa "presostaty " to czujniki ciśnienia wody i powietrza .
    deratus napisał:
    włączeniu (na ok. 10-15s) wszystko jest ok, ale już następne nie załącza agregatu.

Sprawdzić w pierwszej kolejności ciśnienie wody może więcej pobiera niż ty możesz dać . A dalej to wiadomo kompresor .
  • Poziom 10  
    Ciśnienie wody jest ok. Ale niestety problemów nie ubyło, a przybył jeszcze jeden , nie pracuje pompka wody. O ile wcześniej, załączała się, to teraz nie daje znaku życia. Jedynie silnik agregatu działa , ale trzeba wymusić "ręcznie " podtrzymanie. Działa wówczas i sterowanie lewo - prawo. Sprawdzę jeszcze napięcie po stronie wtórnej transformatora ( może to ma związek z sytuacją)
    Ten przełącznik S1 co wymieniałeś sprawdź go on podaje i na pompkę i na agregat napięcie .
  • Poziom 10  
    Przełącznik sprawdzony, napięcie podaje. Jedynie co udało mi się stwierdzić, to ,że napięcie (42V) dochodzi do wyzwalacza F3 (od góry), natomiast nie pojawia sie na jego dolnym zacisku. Czy tu może być przyczyna? Jeżeli tak, to czym można go zastąpić ?
    Zawsze tym samym aparatem jeśli wyzwalacz to o wartości (tam jest chyba 2 A ) i jeszcze jego charakterystyka , będzie ciężko kupić od ręki zapewne potrzeba zamówić.
    http://legrand-sklep.pl/605603
  • Poziom 10  
    Czy ta charakterystyka C z podanego linka będzie odpowiednia? Na oryginalnym brak oznaczeń.
    deratus napisał:
    Na oryginalnym brak oznaczeń.

A co tam w ogóle pisze .
  • Poziom 10  
    Raczej niewiele, to co widać na zdjęciu, oznaczenie FAZ G2A oraz napięcia

Sterowanie lewo-prawo - agregat tynkarski Putzknecht S48
    To stare oznaczenie typ G dzisiaj musisz zastosować typ K . Będzie trudno bo trzeba zamawiać.