Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulatory - ładowanie (+małe pytanie o powerbank)

02 Mar 2015 22:51 963 1
 • Poziom 9  
  Witam

  Szukam informacji, ale ciężko nawet wymyślić mi jak sformułować pytania do google.

  Jak dobrze wiemy jest kilka rodzajów akumulatorów (za wikipedią:)


  Cytat:
  Akumulator kwasowo-ołowiowy (akumulator Plantego) – w którym elektrolitem jest roztwór kwasu siarkowego, elektroda (−) wykonana jest z ołowiu (z dodatkami) w formie siatki, zaś elektroda (+) jest wykonana z tlenku ołowiu(IV) PbO2 immobilizowanego na ramce ołowianej – tego rodzaju akumulatory są masowo wykorzystywane w samochodach. Zaletą akumulatora ołowiowego jest zdolność rozładowania dużym prądem przez krótki czas, prostota układu ładowania, niska cena w stosunku do pojemności. Wadą jest znaczna masa przypadająca na jednostkę pojemności.
  Akumulator NiCd – zwany też wtórną baterią alkaliczną – w której elektrody są wykonane z wodorotlenku niklu i wodorotlenku kadmu, zaś elektrolitem są półpłynne lub stałe substancje o składzie chemicznym różniącym się w zależności od producenta, ale zawsze posiadającym silnie zasadowy (inaczej alkaliczny) odczyn.
  Akumulator NiMH – ulepszona odmiana akumulatorów NiCd, w których jedna z elektrod jest wykonana z niklu, zaś druga elektroda ze spieku metali ziem rzadkich w atmosferze wodoru. Rolę klucza elektrolitycznego spełnia gąbczasta struktura nasączona substancjami alkalicznymi oraz złożonym chemicznie katalizatorem. System elektrochemiczny jest zdolny do absorpcji wydzielających się podczas ładowania gazów, szczególnie wodoru. Akumulator jest całkowicie szczelny i charakteryzuje się długą żywotnością.
  Akumulator Li-ion – w których jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników.
  Akumulator litowo-polimerowy – odmiana akumulatorów Li-ion, w których ciekły elektrolit jest zastąpiony stałym elektrolitem polimerowym wykonanym z np. gąbek na bazie poliakrylonitrylu.  I teraz moje pytanie - czym się różni proces ładowania? Czemu do niektórych akumulatorów są potrzebne specjalne ładowarki?

  Oraz małe pytanie na koniec:
  Czemu Akumulator MWS 7,2-12 (12V, 7.2 Ah kwasowy) nie nadaje się do zasilania power banku z wyjściem 5V usb, tylko każdy używa LI-ion itp?
 • Poziom 19  
  Każdy technologia produkcji akumulatorów ma różne parametry ładowania (prąd, napięcie ) te parametry też są zależne od trybu pracy (np. dla akumulatorów żelowych : cykliczna lub buforowa).

  Przede wszystkim napisał byś o jaki Power bank Ci chodzi i jakie ma być jego przeznaczenie ( model lub schemat i parametry jeżeli to ma być diy).