Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Engel EC88 - Sekwencja zaworów

vindevil 03 Mar 2015 20:05 1704 12
SterControl
    vindevil
    Level 26  
    Witam, jeśli posiada ktoś z forumowiczów schemat hydrauliki lub schemat sekwencji załączania się zaworów we wtryskarce Engel 200/40 ze sterowaniem EC88 to prosiłbym BARDZO o udostępnienie. Mam problem przy przebudowie takiej wtryskarki - ktoś ukradł sterownik.
  • SterControl
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Witam. W naszym kraju przy parasolu jaki roztacza nad maszynami UDT zmiana sterownika oraz sposobu sterowania i zabezpieczeń jest niemożliwa. Musi być dokumentacja maszyny, pełne schematy itd. Niech mi kolega wierzy że więcej kasy wydacie na zmianę, badania techniczne i dopuszczenie do ruchu itd itd niż zakup oryginalnego sterownika u producenta.
  • SterControl
    12robert12
    Level 28  
    Sterowanie EC88 jest już dawno nie produkowane.

Jeżeli nie ma kart sterujących zaworami proporcjonalnymi to bez odpowiedniej karty od producenta sobie nie poradzisz.
    Podaj numery 8 cyfrowe wybite na blokach hydraulicznych, zrób zdjęcia blokow i stacji pomp to coś pomogę.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Sprawdziłem i faktycznie części zamiennych do samego sterownika EC88 brak.Nawet oprogramowania już nie ma. Myślę że można by poszukać sterownika z maszyn wycofywanych z użytku i złomowanych.
    vindevil
    Level 26  
    Sterownik na Ebay-u ok.4000 Euro więc odpada.
    Mimo to maszyna uruchomiona i działa (dałem radę ;-)) na sterowniku Fatka.
    Teraz biorę się za następną...
    Dzięki i pzdrawiam forumowiczów.
    leniwy Gucio
    Level 10  
    czy to nie te dwie wtryskarki Engel zielone pod Częstochową? Te , które miały wyjęte karty....
    vindevil
    Level 26  
    Tak te, są zrobione.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Witam. Gratuluje inwencji ale ciekaw jestem co na to UDT ?
    leniwy Gucio
    Level 10  
    Wtryskarki nie sa objete dozorem UDT, niemniej widziałem na portalu ogłoszeniowym wystawioną jedna z tych maszyn Engel, i to za cene bodajże ponad 18 tys zł- nie ma zainteresowania, co było do przewidzenia.
    Oglądalismy swego czasu te maszyny.... brakowało w nich kart w sterowniku, reszta sterowania mniej więcej była ;-) . Przymierzalismy sie do zakupu, i uzupełnienia braków, wtedy byłyby to pełnosprawne maszyny ( karty sa dosc drogie, jednak nieraz mozna zakupic okazyjnie za niewysoka cenę, o ile zna sie ludzi 'z branzy" ), ale potem kupilismy okazyjnie maszyny Demag z serii Ergotech, więc sprawa zakupu tych Engli upadła.

Były to maszyny z monitorem kinskopowym, który dość łatwo zamienić na LCD, a teraz maja panel operatorski malutki jakiś , tekstowy, więc prawdopodobnie nie ma sporo funkcji, które miała ta maszyna, w tym raportowania. No i niezgodnośc na pierwszy rzut oka z DTR, a to powazna wada. O ile inspektor BHP nie zaglada do wnętrza szaf sterowniczych, to zmiana wyglądu panela uzytkownika, w tym tak drastyczne uproszeczenie zauwazy od razu, i wyłączy maszynę z uzytkowania/.

Niemniej ..jesli maszyna jest sprawna, to gratuluje automatykowi wykonanej pracy... sterowanie niewielkie, niemniej sporo dłubania ;-)

Robilismy sterowanie do maszyn Boy 30 , Boy 50 na sterowniku Siemens S7-300 , które to maszyny mamy w naszym parku maszyn, ale zrobilismy z zachowaniem wyglądu i funkcji oryginalnego pulpitu sterowania, więc z zewnątrz niczym sie nie róznia od oryginałów ( miały bardzo stary sterownik firmy Schleicher, niedostepny praktycznie, )
    vindevil
    Level 26  
    W sumie to wszystko co ta wtryskarka mieć powinna to jest zachowane, sterowanie na fatku , działa bez zarzutu. Nie jest to pierwsza ani , mam nadzieje że nie ostania maszyna którą wykonuje . Teraz montuje maszyny do znal-u a te muszą muszą mieć odbiory.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    leniwy Gucio głupoty wypisujesz. Wtryskarki, gdzie przy nich pracują ludzie a dokładnie przy wkładaniu ręcznym elementów są objęte dozorem UDT.
    leniwy Gucio
    Level 10  
    czy naprawdę głupoty?

wtryskarki, gdzie sa inserty w postaci róznego rodzaju wkładek , to najczesciej maszyny o układzie pionowym, często z obrotowym stołem, mają osłony, które to osłony, gdy są otwarte blokują układ elektryczny jak tez i hydraulikę maszyny, by zabezpieczyc przed przypadkowym zamknieciem formy. (i to inpektorów UDT nie interesuje, natomiast oczywiście sprawnośc zabezpieczeń powinny nadzorowac zakładowe słuzby utrzymania ruchu i BHP).

Co do duzych maszyn..powyżej 100 ton zamkniecia, wkładki sa wkładane najczesciej przez roboty, tudziez podajniki specjalizowane ( podobnie jak przy technologii IML)

Robię takie podajniki do IML i nie spotkałem się z wymogiem UDT, choc nie wiem jak sie sprawy maja w korporacjach... tam sa bardzo rygorystyczne przepisy wewnetrzne, i byc może maja jakis nadzór, ale chyba raczej w maszynach do odlewu i wtrysku metali.
    W zaprzyjaźnionym zakładzie jest maszyna Stork o sile zamkniecia 1100 ton, i póki nie były uruchomione i potrzebe akumulatory cisnienia, maszyna pracowała kilka lat bez jakiegokolwiek zainteresowania ze strony UDT, a inspektorowie przyjeżdżali do firmy regularnie, bo w firmie sa wózki widłowe, w tym ciezkie.
    Dopiero gdy przy specyficznym wtrysku okazały sie byc niezbędne akumulatory cisnienia, do szybkiego wtrysku, zrobiono zbiornikom/ akumulatorom badania UDT, jak to jest wymagane dla zbiorników cisnieniowych .

a to tekst ze stronki UDT:

Urządzenia podlegające dozorowi technicznemu

Drukuj
    Rodzaje urządzeń podlegających dozorowi technicznemu określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1468), wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym (Dz. U. z 2013, poz. 963 ze zm.).

Formy dozoru technicznego, rodzaje, zakres i terminy badań technicznych dla poszczególnych rodzajów urządzeń technicznych określają rozporządzenia ustalające warunki techniczne dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać te urządzenia.

Jeżeli dla urządzenia technicznego nie ma ustalonych warunków technicznych dozoru technicznego, urządzenie to może być projektowane, wytwarzane, naprawiane lub modernizowane na podstawie warunków technicznych ustalonych z organem właściwej jednostki dozoru technicznego (art. 8 p. 6 ustawy o dozorze technicznym).

urządzenia ciśnieniowe
    zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów trujących lub żrących
    zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych
    urządzenia transportu bliskiego
    dźwigniki
    przenośniki kabinowe i krzesełkowe

http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=592
    vindevil
    Level 26  
    Problem rozwiązany manualnie, temat do zamknięcia.