Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ENC28J60 - ENC28J60 STM32F103 komunikacja kilku sterowników bez TCP/IP

03 Mar 2015 20:55 2220 12
  • Poziom 10  
    Witam.
    Moje pytanie jest następujące. W jak najprostszy sposób wymieniać informację poprzez sieć LAN. Bez użycia stosów TCP/IP.
    Założenia:
    - Stałe wielkości ramek - warunek oczywiście nie konieczny.
    - rozpoznawanie układów tylko po mac
    Sprzęt:
    - Kilka układów master ( ENC28J60 + stm32f103 + LCD)
    - Kilka układów podrzędnych (ENC28J60 stm32f103)
    - Jeden najtańszy SWITCH taki za 20 PLN
    System po prostu ma przetwarzać dane. Np. po naciśnięciu przycisku ma wysłać polecenia do odpowiednich urządzenia oraz odebrać potwierdzenie wykonania działań.
    Będzie to projekt „Inteligentny dom”. Kilka włączników z ekranami TFT do konfiguracji. Docelowo kilka urządzeń wykonawczych np. sterowanie oświetleniem LED poprzez PWM itd. Z czasem może zrobię „okno na świat”.
    Chciałbym nadmienić, że jestem początkującym „programistą” Wyświetlacz TFT oraz panel dotykowy mi działa bez najmniejszego problemu. Wysyłam jak i odbieram dane z rejestrów ENC28J60. Także coś tam już potrafię.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • BotlandBotland
  • Poziom 20  
    Tak na marginesie, po co tak kombinować takie hermetyczne rozwiązanie? Po czasie okaże się, że jednak stos się Ci przyda bo jest uniwersalny: możesz do tej sieci podłączyć inne, gotowe urządzenie (pc, telefon, tablet) jako np. node zarządzający/kontrolujący.
  • BotlandBotland
  • Poziom 10  
    Ale właśnie o to chodzi. Do sieci nie ma nikt dostępu, chyba że sąsiad przez sufit się przewierci i podłączy. Myślę, że przez najbliższych parę dni ogarnę podstawowy kod- brak czasu (paca - życie).
    Docelowo nawet regulacja grzejnika może odbywać się przez taką sieć.
    Mały procesor, a co za tym idzie tani.
    Zasilanie po LAN-i - 4 żyły wolne.
    W wyłącznikach dodatkowo czujniki temperatury.
    Niskie koszty, a efekt niesamowity.

I mamy własny "inteligentny" dom.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    cisek26 napisał:
    Niskie koszty, a efekt niesamowity.

Jakieś bzdury wypisujesz! Sama infrastruktura kablowa LAN to nie są niskie koszty. Co ze switchami? Co chcesz to w supełek połączyć? Jakie tanie zasilanie po LANie? Żeby było tanio to jednak supełek, a jak nie supełek to PoEa wtedy od razu cena rośnie na infrastrukturę i urządzenia.
    cisek26 napisał:
    I mamy własny "inteligentny" dom.

Może i własny, ale raczej "nieinteligentny"
  • Poziom 20  
    Zrób kalkulację kosztów zasilania Twojego systemu. Funkcjonalność komunikacji, którą sobie zakładasz, efektywniej spełni RS485. Jeśli będziesz potrzebował 'wyjścia na świat' to sobie zrobisz bramkę, choćby na komputerku pokroju Raspberry Pi.
  • Poziom 10  
    Efektywność RS485 w tym przypadku jest zerowa, nie ta topologia. A różnice w kosztach implementacji RS485, a ETHERNET są tak małe, że pomijalne.
  • Poziom 20  
    cisek26 napisał:
    Efektywność RS485 w tym przypadku jest zerowa, nie ta topologia.

Pod jakim względem?
    Sam ENC28J60 bierze 120-180mA, to jest co najmniej 0,4W. Całe urządzenie wraz z zasilaniem pewnie weźmie średnio 0,7W. Dużo, czy mało? Zastosowanie RS485 powoduje, że schodzimy z 5 razy niżej na urządzenie (automatyki domowej). Jedyne wytłumaczenie stosowania ethernetu do wszystkich 'diwajsów' to że istniejącego okablowania nie można wykorzystać do innej transmisji.
    Dość pajęczarskie rozwiązanie, ale działające, to wykorzystanie nieużywanej pary ze skrętki do RS485. Tylko przy switchu trzeba wykonać między kablami odpowiednie połączenia.
    cisek26 napisał:
    A różnice w kosztach implementacji RS485, a ETHERNET są tak małe, że pomijalne.

??
    Transceiver RS485 kosztuje 2,5zł, z jakimiś lepszymi wbudowanymi zabezpieczeniami do 5zł, gniazdko 1zł. Do LAN potrzebujesz na przykład ENC za 10zł i gniazdko z transformatorem za 10zł. Można pominąć transformator, ale według mnie różnica jest pomijalna w przypadku, gdy każde urządzenie będzie warte koło 100zł. Jeśli natomiast miałoby kosztować 20zł z RS485 i 35zł z ETH no to różnica w kosztach jest spora.
  • Poziom 10  
    Niestety prowadzenie kabla z od urządzenie do urządzenia mnie nie bawi. A co z rozbudową kiedyś tam. Koszty - jak robi się dla siebie są jak dla mnie pomijalne, liczy się frajda. A co do poboru mocy - kto powiedział, że wszystkie urządzenia potrzebują stałego dopływu danych, można je okresowo "usypiać", kwesta zabawi i rozwoju. Zresztą mam już częściowo kable położone kiedyś tam, inna koncepcja.
    Więc proponuję zaprzestać dyskusje czemu taki a nie inny kabel.
  • Poziom 20  
    Witam,
    Możesz np wykorzystać układy W5500 TCP/IP protocols. komunikacja po SPI, prędkość do 6Mbit.
    Otwierasz tylko Socket (max 8) i wysyłasz dane.
    Cena za E-net= W5500+ trafo + elementy= 30zl + płytka.
    Zrobiłem już 4 takie układy i działają. Możesz kupić też gotowy moduł (około 60zl)
    Sieci typu can , rs485 ci nie polecę,(to sieć szeregowa), bo sieć domowa jest mieszana, czyli gwiazda, trójkąt itp.
    Do tego idealnie nadaje się EBI... dwa przewody zasilające a w nich sieć
    ale układ żeby to odkodował to jakieś 40zl i masz dane po rs232... i prędkość 9600..

Pozdrawiam
    Smashing
  • Poziom 14  
    Tak jak Ci rasz poradził, użyj tylko warstwy drugiej i gotowe. Hardkodujesz maki źródła i celu w ramce ustawiasz EtherType na jakiś nie używany (lub co tam sobie wymyślisz), liczysz CRC (nie pamiętam czy enc28j60 sam tego nie liczy) i puszczasz w świat.

Potem jak już dojdziesz do wniosku, że nie ma sensu wynajdywanie koła od nowa użyj jakiegoś gotowego mikro stosu (uIP/lwIP).
  • Poziom 10  
    Oczywiście masz racje.
    Na zestawie testowym coś mi już tam działa.
    Teraz jestem w fazie projektu gotowego układu. Czas na testy.
    Zostaje problem obudowy scalaka LQFP100. Sam domowymi metodami wykonać płytki nie mam szans. Szukam w tej chwili firmy która takową płytkę wykona.
    Zostaje jeszcze opcja adaptera.
    Może, ktoś zna firmę która tanio i dobrze takowe PCB wykonuje. Jest trochę ofert, ale też sporo osób narzeka na wykonania pojedynczych płytek.