Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka - technika wirowania

Goodmoon 04 Mar 2015 09:35 1182 16
  • #1 04 Mar 2015 09:35
    Goodmoon
    Poziom 8  

Witam,

Jakim algorytmem pralka rozkłada sobie równomiernie ubrania, aby podczas odwirowania nie było drgań ?

Pozdrawiam.

0 16
  • Pomocny post
    #2 04 Mar 2015 11:19
    robokop
    Moderator Samochody

Algorytmem, wykorzystującym pomiar prądu i przyśpieszenia silnika napędowego - otrzymując informację zwrotną min. z tachoprądniczki.

0
  • #3 04 Mar 2015 19:23
    Goodmoon
    Poziom 8  

Możesz dokładniej to opisać ?

0
  • #4 04 Mar 2015 20:01
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum97.html milion instrukcji serwisowych w których znajdzie kolega jak to jest rozwiązane u różnych producentów.
    W skrócie: rozpędzamy silnik do pewnych obrotów, odłączamy jego zasilanie i mierzymy czas do pełnego zatrzymania.

0
  • #5 04 Mar 2015 21:51
    Goodmoon
    Poziom 8  

Rozumiem, że znacie odpowiedź na moje pytanie, ale wasze odpowiedzi są tak fragmentaryczne że nie mogę zrozumieć zasady działania.
    1. Jak rozumiem, podaliście różne sposobu pomiaru "upakowania ubrań".
    2. Czy jeśli będzie nierównomierne rozłożenie to bęben się zatrzymuje i ponownie rozpędza i znowu pomiar ?

PS
    Ten link który podałeś kieruje na główną stronę forum.
    Oddałem już kupę punktów i znalazłem tylko w j.niemieckim :(
    W instrukcji nie znajduję algorytmu/sposobu równomiernego rozłożenia odzieży.

0
  • #6 04 Mar 2015 22:58
    danyx
    Poziom 17  

Algorytm jest bardzo prosty, silnik dostaje równe napięcie powiedzmy stałe, i teraz obracając się z praniem jest mu lżej, jak musi podciągnąć do góry jest ciężej czyli po mimo równego napięcia obroty spadają, mierzy to prądniczka tachometryczna prawie jak dynamo rowerowe napięcie spada i teraz w zależności od spadku napięcia na prądnicy sterownik oblicza ilość prania tzw. wagę. Odpowiadjąc na pytanie próbuje parę razy, i ciągle mierzy aby było jak najlepiej rozłożone I `to nazywamy system wyważania prania przed wirowaniem. I tak to działa. A jeżeli pralka mierzy ilość prania, mierzy to za pomocą pobierania wody, nabiera powiedzmy 30 s wodę, pomiesza praniem, potem pobiera do poziomu przełączenia hydrostatu, i wie ile nabierała i algorytm oblicza ilość prania.

0
  • #7 15 Kwi 2015 09:26
    Goodmoon
    Poziom 8  

Przepraszam za długą nieobecność, ale dużo mam zajęć.

Z tego co zrozumiałem, to system wyważania prania przed wirowaniem nie potrafi rozkładać równomiernie prania, ale testuje przypadkowe rozłożenie prania i wybiera najbardziej optymalne ?

1
  • #8 02 Lut 2016 12:24
    marycyś
    Poziom 10  

Witam,

Nie chcę zaczynać nowego tematu, ale mam się przygotować na zajęcia z tematu sterowania silnikiem. Dokładniej mówiąc muszę napisać dokładnie zasadę sterowania na podstawie silnika pralki i jego stabilizacji obciążeń.
    Przeczytałem powyższe posty, ale traktują one temat bardzo ogólny i ciężko na podstawie tych informacji opisać dokładnie zagadnienie sterowania.

Jak dokładnie działa system wyważania prania przed wirowaniem ?
    Chodzi głównie o pokazanie algorytmów sterowania silnikiem.

Za pomoc będę bardzo wdzięczny :)

PS. Przejrzałem kilka instrukcji serwisowych z linka jednego z postów, ale nie natrafiłem na opis "algorytmów".

0
  • #9 02 Lut 2016 19:20
    skryn
    Admin grupy AGD

marycyś napisał:
    Witam,

Nie chcę zaczynać nowego tematu, ale mam się przygotować na zajęcia z tematu sterowania silnikiem. Dokładniej mówiąc muszę napisać dokładnie zasadę sterowania na podstawie silnika pralki i jego stabilizacji obciążeń.
    Przeczytałem powyższe posty, ale traktują one temat bardzo ogólny i ciężko na podstawie tych informacji opisać dokładnie zagadnienie sterowania.

Jak dokładnie działa system wyważania prania przed wirowaniem ?
    Chodzi głównie o pokazanie algorytmów sterowania silnikiem.

Za pomoc będę bardzo wdzięczny :)

PS. Przejrzałem kilka instrukcji serwisowych z linka jednego z postów, ale nie natrafiłem na opis "algorytmów".

Algorytmu nie ma. To znaczy jest, jak sobie sam napiszesz pracę magisterską na zaliczenie.
    Napięcie wytwarzane przez tachoprądniczkę musi być w miarę stabilne, nie może posiadać zrywów i tym samym "pików napięcia".
    Różnica kilkunastu Voltów przekazywanych do elektroniki, nie powinna stanowić problemu.
    Elektronika jest "zerojedynkowa". Więc jeżeli tachoprądnica ma wahania napięć do kilkunastu Voltów, ta czyta, jako zero. Jeżeli nastąpią "piki napięć", to elektronika czyta, jako jeden.
    Suma wartości składa się na wyważenie wsadu. Inaczej będzie ze wsadem jednego koca/szlafroka/kurtki puchowej, a inaczej z normalnym wsadem z ciuchami codziennego użytku (tkaniny mieszane). Dystrybucja tkanin mieszanych jest o wiele łatwiejsza, niż jedna duża sztuka.
    Pierwszego nie odwiruje, a drugie powinno pójść bez problemu
    To tak łopatologicznie :)
    Posiadanie miernika napięć w miarę dokładnego, jest niezbędne przy praktyce i laborkach na zaliczenie.

Innym sposobem, czy pralka wejdzie na obroty wirówki, jest słuch.
    Serio.
    Po doświadczeniach, będziesz wiedział, kiedy silnik pracuje równo przy dystrybucji wirówki, a kiedy nierówno. Jak w miarę będzie równo "rzęził", to elektronika pozwoli na wirowanie.
    Trening czyni mistrza... :)

Tylko tego na laborce nie udowodnisz, a wyniki i Twoje wnioski będą zerowe dla belfra... :wink:

0
  • #10 04 Lut 2016 18:20
    marycyś
    Poziom 10  

Czyli, napęd bębna nie potrafi rozłożyć równo ubrań ?
    Tylko zakręci i sprawdza czy samo się przypadkiem równomiernie ułożyło ?

Czy jednak jest jakiś inteligentny mechanizm, który np. zmianami obrotów rozkłada ubrania ?

0
  • #11 04 Lut 2016 18:28
    skryn
    Admin grupy AGD

marycyś napisał:
    Czy jednak jest jakiś inteligentny mechanizm, który np. zmianami obrotów rozkłada ubrania ?

Jasne, że jest.
    Jak będzie za dużo jedynek (piki w czasie) w algorytmie, elektronika spróbuje od nowa wyważać wsad, poprzez zmianę obrotów (prawo/lewo) i ze zmiennym napięciem podawanym na silnik, aż w końcu uzna wkład za wyważony (zezwoli na wirowanie), bądź nie (nie zezwoli na wirowanie, bądź skończy cykl ze zmniejszonymi obrotami wirowania).
    Każdy nowoczesny sprzęt tak ma.

0
  • #12 04 Lut 2016 20:38
    marycyś
    Poziom 10  

Możesz dokładnie opisać: "zmianę obrotów (prawo/lewo)" ?

0
  • #13 04 Lut 2016 21:05
    ag1112
    Poziom 13  

W programie wirowania elektronika delikatnie zwiększa obroty silnika. Obroty są nieco większe niż podczas zwykłego prania. Powoli powstająca siła odśrodkowa rozkłada równomiernie (bądź też nie) bieliznę w bębnie. A dalej czy elektronika "stwierdzi" czy wirować czy jeszcze próbować jest opisane przez kolegów wyżej ;)

0
  • #14 04 Lut 2016 21:32
    marycyś
    Poziom 10  

Czyli są przynajmniej 2 metody ?

1. "zmianę obrotów (prawo/lewo)"
    2. delikatnie zwiększa obroty silnika

0
  • #15 04 Lut 2016 22:30
    ag1112
    Poziom 13  

Nie. Metoda jest zawsze ta sama. Obroty prawo/lewo->zwiększenie obrotów->wyważanie ( bądź jego brak)-> wirowanie(bądź w przypadku braku wyważenia algorytm zaczyna się od początku.

0
  • #16 04 Lut 2016 22:43
    marycyś
    Poziom 10  

Czyli @skryn pisząc "zmianę obrotów (prawo/lewo)" miał na myśli zwykłe ruchy prania, zanim nastąpi wyważanie i wirowanie ?

Dopytuję, ponieważ nie mogę nigdzie znaleźć opisu techniki/sposobu wyważania.

0