Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

(Skrzynia)Obudowa do (odwrotki) tuby (!!!)

emem18 18 May 2005 11:37 3717 14
    emem18
    Level 10  
    Szukam jakiegoś schematu dobrej obudowy żeby zrobić suba.. Konkretnie chce zrobić odwrotke ... bedzie to duzy sub ... chce wsadzić głośnik 15' ... jak ktoś ma jakiś schemat takiej skrzyni

_______
    Zaczne ladowac ostrzezenia za nieprecyzjne, niepoprawnie sformulowane i :"!!!!!!!!!!" tematy!
    tom
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    filip.s
    Level 23  
    widze ze z twoją wiedzą to jedyne BR mozesz zrobić!
    Odwrotki projektuje sie pod odpowiedni głosnik, muszą być minimum 2 sztuki na strone, nie ma czegoś takiego jak odwrotka do której pasują wzystkie głosniki !!!! trzeba miec bardzo dużą wiedze zeby cos takiego zrobić :)

Pozdrawiam!
    filip.s
    Level 23  
    hehe spro ludzi pomysli jesli powie sie "tuba" o ruże ktora wsadzasz do samochodu, jest to zwykly br :) "subbasy tubowe" to juz lepiej :)

Pozdrawiam!
    Filip Stopczyński
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wlasnie im dalej w las, tym wiecej drzew - podniecilem sie tymi paroma projekcikami na poczatku, ale teraz wiem, ze wcale nie sa to dobrze policzone tuby... - mowie o powyzszym, pozytecznym linku.

Ich zaleta jest to, ze sa dosc uniwersalne - wszystko w nich zagra, ale wlasnie nie wydusza tyle, ile mozna liczac konkretnie pod konkretny, dobry glosnik... Naturalnie zapewnia niezle efekty - ale prawda jest to, ze trzeba by im odcinac wszystko ponizej 50 Hz, nawet gorzej - kolo 55 - 60 Hz - wiec tylko w duzych ilosciach dadza jako taki efekt - dobre pod stopke perkusyjna z nie za duzym centerem...
    _eddie_
    Level 32  
    cytuje:"Ich zaleta jest to, ze sa dosc uniwersalne - wszystko w nich zagra"

A co gdyby sie powzorowac na jednej takiej i "ustrugac" sobie tak na oko jakies dwie tubki ? :) .Tak sie sklada , ze mam 2* 12" jakiegos starszego peaveya (podobno z komba basowego lub paki do headu basowego) wiec chyba by sie nadaly.Co polecasz z tego pozytecznego linka? :) Mysle o tym calkiem powaznie.

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

Mysle nad czyms takim (wzorujac sie na podanym linku).Czy ma to sens? Chodzi mi o malogabarytowosc.
    filip.s
    Level 23  
    ojj kolego, to mi wyglada na HD-15 :) jesli skopiujesz HD-15 to nic z tego nie bedzie :( bedzie hamski pukający bass :( zejdzie do 50-60Hz :) odradzam taką konstrukcje :P

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
    tomaszo
    Moze najpierw przeczytamy wszystko z proponowanych linkow, dobrze?
    _eddie_
    Level 32  
    W sumie mi zalezy bardziej na kick-basie niz zejsciu.A co proponujecie z regalu "malogabarytowych"?.Przeciez do 12" niebede szaf budowac ;)

Dodano po 2 [minuty]:

Oczywiscie przemyslalem tubke eqtom ale to troszke za duze :| .Transport tych potworow bylby straszny.
    filip.s
    Level 23  
    tomaszo wrote:
    Moze najpierw przeczytamy wszystko z proponowanych linkow, dobrze?

Tomaszo, czy ja mam poczytać ? czy chodzi o kogos innego :) ??

Pozdrawiam!
    tomaszo
    Chodzilo mi akurat o autora przedstawionego szkicu, no przeciez tego nie da sie dobrze zaprojektowac "na pale"...

Jesli 300 litrow pudla to juz jest potwor - to nie ma sie co brac za jakiekolwiek naglasnianie powyzej 40 metrow kwadratowych! Tym bardziej, ze zostalo zaznaczone dosc dobitnie, ze dopiero przy 4 sztukach mialoby sens stosowanie tych konstrukcji do powazniejszych celow, sa za slabe w mniejszych ilosciach...

Proponuje efektywne i nie kosmicznie drogie 15 calowce jako bas-srednica i tubowe dla gory... Warto przejrzec projekty juz sprawdzone w DIY i na tej podstawie wysnuc wnioski, co warto i za jakie pieniadze... W kwestii konstrukcji niskobudzetowych zostaly przedstawione wlasciwie same godne zainteresowania projekty - mozna kopiowac.
    _eddie_
    Level 32  
    Tomaszo niewiem czy sie zrozumielismy - mi chodzilo o male tubki , niekoniecznie z niskim zejsciem.Zalezy mi tylko na spl.I niestety gabaryty sa wazne.A rysunek jest tylko idea jak bym to sobie wyobrazal.Glosniki juz mam , ich cel : wybaralem tuby i tak pozostawie.Do szerokopamowek sie nienadaja a nieoplaca sie pakowac ich do kolumn 3 way (12").Niestety niewiele sie dowiedzialem czytajac te watki o tubie eqtom o konstrucji , ktora mnie interesuje (mala tuba).Jezeli tutaj sie nic niedowiem to i tak (na wlasna reke niestety) zabiore sie do roboty wzorujac sie na jakiejs mniejszej konstrukcji bo nic innego mi niepozostaje.A szkoda.Pozdrawiam
    tomaszo
    Alez dowiesz sie!

Wejdz na www.speakerplans.com i zbuduj wg projektu HD15 - bedziesz mial swoje duze natezenia w zakresie powyzej 80 - 100 Hz - bo tubka jest bardzo krotka.

Co Ci to da? Otoz da Ci tyle, ze jak juz to odpalisz i bedziesz sie mogl "cieszyc" olbrzymim wzmocnieniem zakresu 150 - 300 Hz, ktory nijak nie ma nic wspolnego z basem, pudla porabiesz na ognisko i zrobisz BR lub jakiegos BP...

Jesli przeczytales - to sie dowiedziales, ze aby tuba spelniala swe podwaliny, dla ktoryh ja budowano - zwiekszenie efektywnosci glosnika dla niskich czestotliwosci - jej dlugosc musi byc wieksza, podobne jak pow. wylotu - co sie ze soba laczy...
    Tym bardziej na 12 calowcu nie da rady osiagnac nawet 60 Hz przy spadku 6 dB z krociotkiej tubki - obawiam sie, ze efekt moze Ci sie nie podobac - i powiesz sobie : "A nie mowili mi?..." .

Przeciez jesli chcesz - podaj model glosnika, policzymy Ci cos dla niego, napewno bedzie lepiej, niz na pale... Podaj przy okazji maksymalny rozmiar obuowy.

Nie mowiac juz o tym, ze pisalem - tubki typu HD15 dzialaja w ogole jak jest ich kilkanascie na strone, wtedy, jak sie zsumuja, mozna mowic o zejsciu do 60 Hz... (i tak szkoda na to pradu).
    _eddie_
    Level 32  
    No to ok... hd15 hmmmm... A co gdyby zrobic jedna konkretna tube?(przerobka tuby eqtom).Tylko czy jedna ma sens?Co do modelu glosnika to bedzie problem bo sa to troche stare modele , niestety bez jakichkolwiek opisow czy naklejek.Jedynie co na nich widnieje to sliczny napis peavey :) .Szukam czegos podobnego po sieci - jak tylko znajde to dam , lub zamieszcze same fotki (choc w sumie niewiem po co).Ja niewidze dla nich innej przyszlosci jak tuby bo one sie za nic niebeda nadawac do np. satelitek 2way albo jeszcze gorzej do dolow BR.To tylko 12".Pozdrawiam