Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Pro Mini - Arduino + nrf24l01 + bluetooth + pulsometr

04 Mar 2015 15:20 2007 22
  • Poziom 9  
    Witam
    To jest mój pierwszy post więc prosiłbym o wyrozumiałość.

Chciałbym stworzyć urządzenie mierzące puls biegającego zawodnika, urządzenie miało by polegać na odczycie danych z gotowego pulsometru (np: Wireless Heart Rate Monitor Smart Sensor Chest Strap Bluetooth 4.0) poprzez komunikacje Bluetooth następnie Arduino obrabiało by te dane i wysyłało dalej przez nrf24l01
    problem polega na tym iż nie mogę znaleźć API do pulsometru. Czy ktoś kiedyś miał do czynienia z tym pasem lub z jakimś innym posiadającym komunikacje BT bądź ktoś wie jak zbudować własny pulsometr który nie przeszkadzał by w bieganiu
  • PCBway
  • Poziom 33  
    Nie znajdziesz żadnego API do obsługi pulsometru z BT4.0. Takie coś nie istnieje. Sposób komunikacji z tego typu urządzeniem określa wyłącznie standard BT.
  • Poziom 9  
    Czy w ogóle istnieje szansa na sparowanie ze sobą bluetooth hc-07 z tym pulsometrem, z tego co mi się wydaje powinno się dać. Chciałbym się dowiedzieć co taki pulsometr wysyła przez BT oraz czy wysyłane dane są czały czas czy pulsometr tylko odpowiada na dane wysłane z arduino
  • Poziom 33  
    alagyrd napisał:
    Czy w ogóle istnieje szansa na sparowanie ze sobą bluetooth hc-07 z tym pulsometrem, z tego co mi się wydaje powinno się dać.

W przypadku pulsometru z BT4.0 coś takiego jak parowanie znane ze standardu BT2.1 nie występuje.
    alagyrd napisał:
    czy wysyłane dane są czały czas czy pulsometr tylko odpowiada na dane wysłane z arduino

Oba tryby pracy są dostępne.
  • PCBway
  • Poziom 33  
    Nie wiem co chcesz dokładnie zrealizować. Pulsometr przesyła dane bezprzewodowo. Z jakiego powodu chcesz je odbierać i ponownie wysyłać radiowo ?

W przypadku urządzeń BT4.0 nie ma czegoś takiego jak "przezroczyste" połączenie znane z profilu SPP. Cała idea komunikacji jest zupełnie inna.
  • Poziom 9  
    Potrzebowałbym zbierać na bieżąco puls każdego biegającego zawodnika w jednym miejscu dlatego chciałem użyć nrf do zsyłania pulsu a co do samego pulsometru nie znalazłem innego pomysłu żeby go uzyskać a przy okazji nie krępować ruchów biegających.
  • Poziom 33  
    Co masz na myśli pisząc "zbierać na bieżąco puls każdego biegającego zawodnika w jednym miejscu" ?
    Czy chodzi o miejsce na trasie gdzie przez chwilę chcesz odczytywać puls ?
    Może chcesz zrobić specjalizowany data logger, który będzie miał każdy biegnący ?
  • Poziom 9  
    Zawodnicy biegają po hali po wyznaczonej trasie powiedzmy że na środku stoi trener z laptopem i monitoruje na bieżąco wysiłek każdego zawodnika podczas treningu maksymalna odległość miedzy zawodnikiem a trenerem to ok 40 m nrf ma zasięg ok 100 m
  • Poziom 33  
    Ilu zawodników jednocześnie trzeba monitorować ?
  • Poziom 9  
    Sadze że max to 25 osób te odczyty mogą być nawet co 30 sekund sekund
  • Poziom 33  
    Rozumiem, że dopuszczalny jest odczyt dla jednego zawodnika raz na 30 sek.
    Ile czasu trwa okrążenie toru przez zawodnika ?
    Czy w tej hali można zamontować jeden lub kilka czujników przy torze i połączyć je kablem z PC ?
    Opcjonalne można tez użyć czujników WiFi ale potrzebne do nich będzie zasilanie.
    Czy potrafisz pisać programy na PC ?
  • Poziom 9  
    Tak pomiar może być co 30 sek dla jednego zawodnika
    Czas trwania to chyba nie ma różnicy.
    Jedynym moim problemem jest jak uzyskać puls zawodnika który będzie będzie "zjadliwy" dla arduino oraz nie będzie przeszkadzał biegającym, reszta jest na ukończeniu.
  • Poziom 33  
    Czy nie prościej będzie odebrać dane z pulsometru bezpośrednio w PC ?
    Chcesz każdego zawodnika wyposażyć w Arduino z bateriami ?
  • Poziom 9  
    Raczej były bym za Atmega/Attiny z małą baterią ponieważ projekt jest rozwojowy w przyszłości będzie jeszcze akcelerometr.
    Czy ktoś jest w stanie zaproponować jakieś rozwiązanie co do stworzenia pulsometru lub dobrania już istniejącego pozwalającego na komunikacje z AVRami
  • Poziom 33  
    Do uC musisz podłączyć np. coś takiego: http://i-node.pl/inode-uart/
    Urządzenie ma własny zestaw rozkazów. Przy ich pomocy możesz mógł nawiązać połączenie i odczytać wartość pulsu.
  • Poziom 9  
    Jednak wolałbym zostać przy arduino i nrf oraz jakimś gotowym pulsometrze zgodnym z BT hc-07
  • Poziom 33  
    Raczej nie znajdziesz żadnego gotowego pulsometru z BT2.1. Tylko te z interfejsem BT4.0 mogą być zasilane małą lekką bateryjką.
  • Poziom 9  
    To może komunikacja arduino na 2,4 GHz z tego co pamiętam pulsometry łączące się z zegarkiem działają własnie na takiej częstotliwości
  • Poziom 33  
    Wszystkie pulsometry łączące się z zegarkiem pracują w paśmie 2.4GHz i używają standardu BT4.0.
  • Poziom 9  
    To może posiada ktoś wiedzę jak zrobić samemu taki pas i na jakiej zasadzie to działa chodzi mi tu o elektronikę bo same pasy można kupić.
    Mniej więcej posiadam wiedzę na jakiej postawie jest liczony puls tylko nigdy nie korzystałem z wzmacniaczy operacyjnych itd
  • Poziom 33  
    Kiedyś były dostępne pulsometry z nadajnikami na 433MHz. Formalnie nie było żadnego standardu ale urządzenia różnych producentów były ze sobą wymienne.

Zobacz też: http://www.ti.com/tool/TIDM-EKG-HRM
  • Poziom 9  
    Chyba będzie czekać mnie budowa własnego pulsometru, elektrody mam z uszkodzonego pulsometru zostaje teraz zbudować układ do odczytu pulsu.