Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie urządzeń z akumulatora

04 Mar 2015 17:29 1209 9
  • Level 2  
    Witam, planuje zasilacz na bazie akumulatora (np. jachtowego, przeznaczone do wysokich rozładowań). Planuje wyjazd z przyczepą kempingową i chciałbym aby wszystko działało gdy nawet nie będę miał dostępu do prądu.

2 Urządzenie które chciałbym zasilić działają na 230V o łącznej mocy 2800W, planuje do akumulatora podłączyć przetwornice napięcia 12v-230v (zdaje sobie sprawy o stratach które spowoduje, może jakieś lepsze rozwiązanie ?). Natomiast akumulator ładować chcę poprzez prostownik.

Pytanie jest następujące jaki musiałbym zastować akumulator aby był wstanie zasilić urządzenia przez ok. 12h
  • Level 32  
    Tylko agregat.2800/12=233A/tak w dużym przybliżeniu.Pomyśl jaki akumulator Ci to da i jak długo.
  • Level 17  
    Tak na szybko i bardzo ogólnie.
    2800W poboru to sporo, dla prostego rachunku pobór + straty zaokrąglimy sobie do 3000W.
    3000W to pobór z akumulatora ok 250A i w ciągu godziny potrzebujemy 250Ah
    x 12 godzin = 3000Ah, nie widziałem tak dużego akumulatora.

Typowy akumulator w samochodzie ma 60Ah takich potrzebował byś 50 i połączyć je równolegle - tego też sobie nie wyobrażam.

Zasilanie akumulatorowe według mnie odpada jak już to agregat prądotwórczy.
  • Level 2  
    Moje myślenie idzie w tym kierunku:
    Wózki dla turystów, wózki widłowe są zasilane akumulatorem i jeżdżą, więc można to zrobić. Natomiast moja wiedza się na tym kończy. Pytanie jest jakie rozwiązanie jest zastosowane w/w urządzeniach.
  • Level 13  
    Wózki widłowe i wózki akumulatorowe nie pracują z akumulatorami o napięciu 12V tylko z szeregiem akumulatorów i napięcie zasilające silnik jest o wiele wyższe, dlatego moc pobierana przez silnik może być wyższa, w przypadku zasilania urządzeń z akumulatora samochodowego poprzez przetwornicę moc to max. 500 W w szczycie (chwilowo) więcej nie wyciśniesz więcej, nie ma mowy o kilowatach

Pozdrawiam
  • Level 35  
    Pełny ładunek takiego aku starczy Ci na godzinę... Potrzebowałbyś całej baterii takowych. Znacznie taniej wyjdzie agregat i spora beka paliwa...

Jest jeszcze jeden problem - akumulator w trybie ciągłym nie może oddawać tak wielkich prądów. Zwyczajnie nie poradzi sobie z zadaniem. Nie otrzymasz pożądanego poziomu mocy, chyba, ze połączysz ich kilka równolegle, a w tedy koszty samej baterii osiągną pewnie ~15 000zł. Albo więcej.

To nie ma sensu - jedyne rozwiązanie to agregat.

Piotr033 wrote:
    Moje myślenie idzie w tym kierunku:
    Wózki dla turystów, wózki widłowe są zasilane akumulatorem i jeżdżą, więc można to zrobić. Natomiast moja wiedza się na tym kończy. Pytanie jest jakie rozwiązanie jest zastosowane w/w urządzeniach.

Tak, ale one używają specjalistycznych ogniw kosztujących fortunę...
  • Level 32  
    Przy takim prądzie rozładowania starczy na 30 min.
  • Level 2  
    Dziękuje za odpowiedź, rzeczywiście takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Rozważę pomysł zamontowania agregatora.

Pozdrawiam serdecznie