Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Lenovo Ideapad Z580, wolna praca systemu i programów

don_doom 04 Mar 2015 20:28 867 5
  • #1 04 Mar 2015 20:28
    don_doom
    Poziom 2  

Witam, jestem posiadaczem laptopa takiego jak w temacie, specyfikację opiszę później. Od jakichś trzech miesięcy komputer stracił na wydajności, nie mam pojęcia co jest tego przyczyną. Używam regularnie CCleanera, hiJackthis, smartdefraga, Eset Smart Security nic nie wykrywa, tak samo jak Malwarebytes Anti-Malware i adwCleaner. Gdy gdy było już naprawdę źle w ruch szedł combofix. Dawniej pomagał, ale teraz już nic to nie daje. Komputer w takim razie raczej bez wirusów i syfu.

Mój problem opiszę w ten sposób: system (Win7 pro) nie radzi sobie z wieloma procesami na raz. Przykładowo, gdy otwieram więcej niż 10 kart w przeglądarce (Chrome lub Opera) i dodatkowo włączę foobar2000, to w słuchawkach leci coś na podobieństwo muzyki, często zwolnione (komp zamula?) i wzbogacone o bzyczące dźwięki, które są chyba wyrazem tego, że komputer nie radzi sobie z odczytywaniem danej z dysku, ale nie jestem specjalistą więc nie wiem. Bardzo ciężko jest, gdy w przeglądarce otworzę jakiś filmik na YT lub FB, przełączając na inną kartę praktycznie nie da się przewijać stron, z dźwiękiem podobnie j/w.

Na komputerze nie mam zainstalowanych wielu programów, standardowe aplikacje typu winRAR, miTorrent, etc. Z gier - World of Warcraft, Steam: Counter Strike, Majesty - Gold Edition. Wydajność w grach również drastycznie się pogorszyła, CS chodzi na 100 fps przez 15 min a potem spadki do 30-40, o WoW wolę nie mówić, nie da się pograć płynnie. Nie chodzi mi jednak o to, mój komputer ogólnie nie spełnia podstawowych wymagań dotyczących płynności i wydajności, więc jeśli ktoś miał podobne doświadczenia z Lenovo to proszę o pomoc i porady.

Co do samego problemu, w WoW często występuje (występował, nie jestem już w stanie grać z jakąkolwiek przyjemnością z powodu ścin) błąd:
    The instruction at "0x0B88847D" referenced memory at "0x0B88847D".
    The memory could not be "written".
    oraz
    The instruction at "0x77DC01B8" referenced memory at "0x00000050".
    The memory could not be "read".
    W Windowsie też 2-3 razy wystąpił mi ten drugi błąd.

I jeszcze jedna uwaga do pamięci: MemTest zadziałał i nic nie wykrył, a aplikacja do testowania pamięci od Windowsa wywołuje czarny ekran i trzeba zrobić reset.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że komp działa jakby był podpięty do respiratora, straszne spadki wydajności, długi czas oczekiwania przy jakimkolwiek wyszukiwaniu, otwieraniu pliku tekstowego itp., do tego problem z dźwiękiem gdy użycie procesora jest duże. A co do tego - memBooster wykazuje średnie zużycie pamięci na poziomie 38%, a procesor przy przeglądarce, odtwarzaczu i paru aplikacjach działających w tle nie schodzi poniżej 80%, co do tego to nie mam wątpliwości, że nie powinno tak być.

Specyfikacja:
    Laptop Lenovo Ideapad Z580, wolna praca systemu i programów Laptop Lenovo Ideapad Z580, wolna praca systemu i programów Laptop Lenovo Ideapad Z580, wolna praca systemu i programów Laptop Lenovo Ideapad Z580, wolna praca systemu i programów Laptop Lenovo Ideapad Z580, wolna praca systemu i programów Laptop Lenovo Ideapad Z580, wolna praca systemu i programów

System: Windows 7 Professional 64 bit
    Dysk: 500 GB, HDtune nie wykrył żadnych bad sectorów.
    Przeczytałem kilkanaście tematów, wnioskuję że może to być dysk lub pamięć.

W załączniku dodaje logi z OTL 90 dni, bez zmieniania niczego w opcjach.

Z góry dziękuje za nawet najmniejszą pomoc.

PS: nie wiem czy dobry dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego podforum.

0 5
  • #2 04 Mar 2015 21:05
    arkadius123
    Poziom 17  

Daj jeszcze SMART dysku z HDTune

Pozdrawiam
    AK

0
  • #3 04 Mar 2015 21:17
    don_doom
    Poziom 2  

Oto i on: Laptop Lenovo Ideapad Z580, wolna praca systemu i programów

0
  • #4 04 Mar 2015 23:01
    arkadius123
    Poziom 17  

Dysk jest uszkodzony.
    Kupuj szybko nowy i kopiuj cenne dane.

Parametry 01, 0B,
    BF wygląda jakby upadł to jest wskaźnik wstrząsów jakich doznał dysk
    CF - błędy zapisu

To prawdopodbnie jest przyczyna tego spowolnienia systemu.

Pozdrawiam
    AK

0
  • #5 05 Mar 2015 00:16
    don_doom
    Poziom 2  

Co do tych wskaźników, przeczytałem temat o nich, ale nie wyciągałem pochopnych wniosków. Po zainstalowaniu sterowników ze Slimdrivers (właściwie działający Intel Rapid Storage) trochę się poprawiło, ale procesor momentami skacze do 100%. Co do upadku: raczej nie sądze, nigdy przenigdy nie zdarzyło mi się rzucać plecakiem czy nawet nieostrożnie go kłaść, jednak mogło się stać coś o czym nie wiem; co do błędów zapisu to pewnie masz rację.

Nowy dysk, a czy nie wystarczy zerowanie i relokacja przy użyciu MHDD? Czy jednak mój obecny dysk jest już tak dojechany? :|

A jeśli już miałbym kupować, czy dużym problemem będzie zamontowanie go samemu? I co polecacie, SSD czy standardowy HDD? Budżet: do 500 zł.

A co z pamięcią? Kolega który trochę siedzi w hardware mówi, że pamięć może być w tym przypadku interesującym tematem.

0
  • #6 05 Mar 2015 08:26
    arkadius123
    Poziom 17  

Jeśli sprawdzałeś pamieć Memtestem i nic nie wykrył, to najpierw wymień dysk,
    bo na pewno jest z nim problem.

Z tego co wiem tego się nie naprawi,
    bo są to problemy z głowicami / talerzami / ogólnie mechanika dysku.

Można spróbować remap + zerowanie, ale nie są dzę, żeby to coś dało.
    Tzn. po tej operacji SMART ci pokaże, ze jest lepiej,
    ale po dłuższym czasie błędy najprawdopodbniej znowu się pojawią.

Te wstrząsy jak czytałem w innym wątku, to może być wpływ prób Rekalibracji dysku.
    Jak ktoś sugerował podczas rekalibracji powstają małe wstrząsy, które powodują wzrost G-Sense Error rate.

Teraz jeśli kogoś stać to kupuje się już raczej SSD.
    Z drugiej strony jest z nimi mnówstwo problemów:
    - znikające dane przez błędy w firmware
    - szyfrowanie dysków zabija dyski SSD
    - generalnie mnóstwo błędów konstrukcyjno / programistycznych

Najlepiej rozejrzeć się za jakimś dyskiem, który jest już dłużej na rynku
    i nie wyszedł do tej pory żaden problem.

Najlepiej poczytaj na forum, ale w innym dziale.

0