Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Dobranie]Zestaw IP do 10k PLN + wykorzystanie LTE do podglądu, co i jak.

lavgz 04 Mar 2015 21:32 1665 13
    lavgz
    Level 7  
    Witam,

z racji tego iż mój poprzedni zestaw wybrany przez "fachowego" montera, nagrywał w fatalnej jakości, co całkowicie mijało się z celem, zmuszony jestem poszukać czegoś lepszego.

Myślę nad 2-ma kamerkami IP kopułkowymi, obrotowymi na 2 rogach domu (o ile takie są w stanie ogarnąć dwie strony domu na raz). Potrzebny będzie jeszcze rejestrator - fajnie jeżeli byłby podgląd live ze smartfona ("fachowiec" miał z tym problem z racji zmiennego IP internetu LTE - jest jakaś możliwość aby to działało?)

Ważne żeby dało się z kamerki odczytać rejestracje samochodu zaparkowanego powiedzmy 15-20m od domu, oraz mniej-więcej taką widoczność w nocy, oczywiście im więcej tym lepiej.

Z góry dzięki za wszelkie porady!

Budżet ok. 6000 zł
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Eltrox Hurton
    zuczek1987
    Level 23  
    w proponowanym budżecie ciężko będzie z sensownymi obrotówkami, a i należy pamiętać że jedna obrotówka zamontowana na rogu w danym momencie ogląda tylko jedną ścianę (Otoczenie ściany).
    Jednak ja pokusił bym się o coś takiego:
    NVR Link
    + jeśli koledze zależy na bliskim otoczeniu to:
    4x Link
    razem:
    7500 brutto bez żadnej robocizny ale w pełni system IP w rozdzielczości FullHD + obsługa P2P czyli LTE nie stanowi żadnego problemu.
    Jeśli jednak zależy koledze na dalszych odległościach od kamery to:
    ten sam NVR Link
    +
    4x Link
    razem jakieś 12000 to już troszkę za dużo na kolegi budżet.

przy tym drugim wariancie już podobnie wypadają kamery obrotowe, co prawda z jakością jedynie HDRedy:
    czyli ten sam NVR Link
    +
    2x Link
    razem również jakieś 12500 bez robocizny, przy czym należy pamiętać że kamery obrotowe należy jeszcze zasilić 230 przy użyciu ich zasilacza. O ile pamiętam to są one zasilane przy pomocy 24VAC
  • Eltrox Hurton
    janeczekkk
    Level 22  
    Co do połączenie LET to jeżeli nie masz wykupionego zewnętrznego adresu IP (a nie u każdego dostawcy jest to możliwe) to, nie masz możliwości łączenia się przez sieć przez zewnętrzny adres. Stąd może "fachowiec" miał z tym problemy.
    Korgoth
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Rozwiązaniem mogą być dla Ciebie kamery z p2p i chmura.
    W takich przypadkach nie ma znaczenia czy masz zmienne IP czy stałe, czy LTE czy zwykły kabel.

Problem jest taki, że zazwyczaj kamery z takimi funkcjami produkowane są z myślą o użytkowniku domowym, przez co jakość z tego sprzętu fachowo określana jest jako "ekskrementy" ;)

Dodatkowo, kamery obrotowe swoje kosztują, ludzie wierzą w magiczną moc takich kamer, bo one widzą wszędzie.
    Prawda jest taka, że mają bardzo duże martwe strefy, kamera na autopatrolu po pierwsze gubi z oczu dużą część terenu, a po drugie szybko się zużywa (mechanicznie).
    Do tego w większości takich kamer nie ma diod podczerwieni, więc musisz montować halogeny.
    Dlatego rozważ combo - kamera PTZ + kamera stacjonarna.

Moim zdaniem rozwiązaniem dla Ciebie byłyby kamery od Hikvision (nie wiem czy BCS też takie robi) i ich rejestrator.
    Masz darmowy dostęp do chmury, appkę na iPhone i Android (Widnows Phone działa paskudnie, odradzam) i podgląd załatwiony.

Myślałem o kamerze - DS-2DE4582-AE, mieści się w Twoim budżecie.
    Rozdzielczość FullHD, obiektyw 2.8~12mm, niby niedużo, ale na podwórko moim zdaniem wystarczy (nie potrzeba 20x zoomu, chyba że masz fajne sąsiadki), a co najważniejsze ma mocne diody IR (EXIR od Osram).
    Kamera ma duży przetwornik 1/2.8" przez co obiektyw 2.8mm daje na prawdę spory kąt widzenia, coś koło 110-115 stopni.

Do tego zamontowałbym ze dwie mini kopułki z obiektywami 2.8mm, one kosztują grosze, a uzupełniłyby te obrotówki.

Rejestrator podstawowy, może być już ze switchem PoE, w stylu
    DS-7604NI-E1/4N albo DS-7608NI-E2/8N.
    lavgz
    Level 7  
    Na wstępie dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Co do:
    janeczekkk wrote:
    Co do połączenie LET to jeżeli nie masz wykupionego zewnętrznego adresu IP (a nie u każdego dostawcy jest to możliwe) to, nie masz możliwości łączenia się przez sieć przez zewnętrzny adres. Stąd może "fachowiec" miał z tym problemy.

faktycznie, chyba tak było, więc przydało by się jakoś to obejść - ja robiłem to w ten sposób że podłączałem dodatkowo komputer z teamviewerem, który miał stałe ID i mogłem łączyć się tak z kamerami, aczkolwiek było to nie wygodne i jakość też była nie najlepsza.

Korgoth wrote:
    Moim zdaniem rozwiązaniem dla Ciebie byłyby kamery od Hikvision (nie wiem czy BCS też takie robi) i ich rejestrator.
    Masz darmowy dostęp do chmury, appkę na iPhone i Android (Widnows Phone działa paskudnie, odradzam) i podgląd załatwiony.
    Myślałem o kamerze - DS-2DE4582-AE, mieści się w Twoim budżecie.
    Rozdzielczość FullHD, obiektyw 2.8~12mm, niby niedużo, ale na podwórko moim zdaniem wystarczy (nie potrzeba 20x zoomu, chyba że masz fajne sąsiadki), a co najważniejsze ma mocne diody IR (EXIR od Osram).
    Kamera ma duży przetwornik 1/2.8" przez co obiektyw 2.8mm daje na prawdę spory kąt widzenia, coś koło 110-115 stopni.

Do tego zamontowałbym ze dwie mini kopułki z obiektywami 2.8mm, one kosztują grosze, a uzupełniłyby te obrotówki.

Trochę się pogubiłem, w tym wszystkim, czyli lepiej będzie z czterema kamerami z każdej strony? Muszę się zdecydować aby ewentualnie dołożyć jakieś kable. Jeżeli mogli byście podlinkować z czego ma się składać zestaw byłbym bardzo wdzięczny. Jeżeli naprawdę warto dopłacić, mogę ew. dobić do tych 8000 pln - w końcu kamery będą na długo, a nie chcę znów pixelozy, gdzie u człowieka bez jakiegokolwiek zamaskowania twarzy, jest on całkowicie nierozpoznawalny.
    zuczek1987
    Level 23  
    Zdecydowanie 4 kamery dadzą lepszy efekt niż 2 obrotowe.
    Tak jak kolega tak i ja ci pisałem że w kamerach obrotowych masz bardzo duże martwe pola. Wygrywają one tylko przy podglądzie nadzorowanym, czyli kilka kamer obrotowych i jeden operator który na bieżąco kontroluje obraz. Ale ty raczej 24h nie będziesz sterował tymi kamerami prawda?? Natomiast kamery zwykłe ale 4 zapewnią ci znacznie lepszy stosunek widzianego obszaru w porównaniu z martwym polem. Jedyną ich wadą (tu często bywa że to i zaleta nie wada) jest to że jak już ustawisz jakiś kadr to jego zmiana wiąże się z manualnym przestawieniem kamery.
    Już na wstępie zaproponowałem ci gotowy zestaw:
    zuczek1987 wrote:
    Jednak ja pokusił bym się o coś takiego:
    NVR Link
    + jeśli koledze zależy na bliskim otoczeniu to:
    4x Link
    razem:
    7500 brutto bez żadnej robocizny ale w pełni system IP w rozdzielczości FullHD + obsługa P2P czyli LTE nie stanowi żadnego problemu.

zaś kolega słusznie zauważył że aby obejść nie publiczne IP przyznawane w LTE, należy:
    Korgoth wrote:

Rozwiązaniem mogą być dla Ciebie kamery z p2p i chmura.
    W takich przypadkach nie ma znaczenia czy masz zmienne IP czy stałe, czy LTE czy zwykły kabel.

Korgoth wrote:

I tu pozwolę sobie dodać, tak rejestratory od BCS z nowym interfejsem również posiadają darmową usługę P2P, oraz mają stosowne aplikacje na Androida, IOS, oraz Windows Phone, posiadają również jak Hikivision dostęp przez WWW oraz dedykowane oprogramowanie CMS- tu ważna uwaga na Windows-ach i Linux-ach działa bez zarzutu, natomiast do Maka niestety niema certyfikatów, i mnie nie udało się zainstalować.
    lavgz
    Level 7  
    zuczek1987 wrote:
    I tu pozwolę sobie dodać, tak rejestratory od BCS z nowym interfejsem również posiadają darmową usługę P2P, oraz mają stosowne aplikacje na Androida, IOS, oraz Windows Phone, posiadają również jak Hikivision dostęp przez WWW oraz dedykowane oprogramowanie CMS- tu ważna uwaga na Windows-ach i Linux-ach działa bez zarzutu, natomiast do Maka niestety niema certyfikatów, i mnie nie udało się zainstalować.

Czyli w końcu lepiej kupić kamery BCS w zestawie podanym przez Ciebie czy Hikivision? I który rejestrator obsłuży P2P? Bardzo bym prosił o linki.

Budżet, jeżeli jest taka potrzeba, naciągnę do tych 8000 zł.

Dzięki.
    zuczek1987
    Level 23  
    lavgz wrote:

Czyli w końcu lepiej kupić kamery BCS w zestawie podanym przez Ciebie czy Hikivision? I który rejestrator obsłuży P2P? Bardzo bym prosił o linki.

Budżet, jeżeli jest taka potrzeba, naciągnę do tych 8000 zł.

Dzięki.

Z danych NVR:
    Quote:
    Obsługa kamer IP innych marek: BCS,Arecont Vision, AXIS, BOSCH, Brickcom, Canon, CPplus, Dynacolor, Honeywell, Panasonic, Pelco, SAMSUNG, SANYO, SONY, Videosec, VIVOTEK, ONVIF 2.0

Czyli BCS z Hikivision niekoniecznie musi współpracować.
    Ja natomiast doczytałem że zarówno jak jak i kolega Korgoth
    Pisaliśmy o tym samym rejestratorze.
    Korgoth wrote:

Tak więc wybrał bym ten pierwszy zestaw jaki ci proponowałem. Spełnia on większość twoich potrzeb. A jak dorzucisz plan swojej posesji*miejsca zainstalowania kamer, oraz obszary które chcesz oglądać, i opiszesz coś o panujących warunkach(oświetlenie,itp) to pomożemy w dobrym rozmieszczeniu i potwierdzimy/zanegujemy słuszność poszczególnych kamer:)
    lavgz
    Level 7  
    Załączam mój "profesjonalny" szkic, jak to mniej-więcej wygląda. Czerwone punkty to kamery, myślę nad lepszymi kamerami na froncie, które patrzą na bramę/samochody stojące przed posesją/ulicę, tak aby w miarę możliwości widoczne były tablice rejestracyjne pojazdów.

[Dobranie]Zestaw IP do 10k PLN + wykorzystanie LTE do podglądu, co i jak.
    lavgz
    Level 7  
    Jeszcze pytanie odnośnie dysku - rozumiem iż trzeba dokupić go oddzielnie, a NVR obsługuje dyski do 4TB - i tu moje pytanie jaki dysk najbardziej opłaca się kupić?

I nawiązując do wcześniejszego posta - kupić jedną lepszą kamerę patrzącą na bramę czy lepiej na obie frontowe dać BCS-TIP7200AIR? Jak to wszystko rozegrać?

Pozdrawiam.
    zuczek1987
    Level 23  
    Tak NVR obsługuje HDD do 4 TB. Wielkość dysku jest zależna od tego jak wiele nagrań chcesz mieć przechowywanych. Polecam dyski WD Purple

Co do kamer, na pewno dwie kamery frontowe z tak dobrym obiektywem (7-22mm) dadzą ci większą szczegółowość a a przede wszystkim różne kąty widzenia co może być przydatne. Na sam koniec w załączniku dodaje kalkulator do wyliczenia wielkości dysku w stosunku do jakości nagrań i ilości przechowywanych dni nagrań.
    Przy wyliczeniach zajętości dysku posiłkuj się również tym materiałem:Link
    lavgz
    Level 7  
    Przemyślałem jeszcze sprawę i przydała by się jeszcze jedna kamerka - także który rejestrator obsłuży 5 kamer w tym 2x BCS-TIP7200AIR i 3x BCS-TIP5200IR-E, oraz P2P - aby dało radę sterować z zewnątrz przez LTE?

Oczywiście tym samym budżet znów można trochę nagiąć do ok 11-12k.

Z góry dzięki.
  • Helpful post
    zuczek1987
    Level 23  
    Wersja budżetowa na 8 kamer IP z wbudowanym 4 portowy switchem, ale przy ustawieniu maksymalnej rozdzielczości i bitrate na wszystkich kamerach może sobie nie poradzić:
    Link

Wersja troszke mocniejsza ale bez switcha POE:
    Link ta wersja bez problemu powinna sobie poradzić z 5 kamerami w najwyższej rozdzielczości.

Natomiast wersja najmocniejsza, niestety również bez switcha POE powinna bez problemu dać rade nawet z 8 kamerami w najlepszej rozdzielczości i z największym Bitrate.
    Link
    Wszystkie wersie oczywiście wspierają P2P a więc będą współpracować nawet z niepublicznym adresem IP(z puli adresów prywatnych, nawet operatorów komórkowych).

a zapomniał bym, jeszcze :
    Link
    Ten NVR ma również nowy interfejs czyli obsługa P2P, natomiast różni się tym że jest 16 kanałowy i z wbudowanym 8 portowym Switchem POE
    lavgz
    Level 7  
    Pozwolę sobie odświeżyć temat, czy rejestrator BCS-NVR08045ME + 2x BCS-TIP7200AIR i 3x BCS-TIP5200IR-E nadal jest najlepszym wyborem do ok 10-12 tys? Czy coś na tym polu się zmieniło - powstały jakieś ich lepsze odpowiedniki?

Z góry dzięki.