Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kostrzewa pellets plus - spadajaca temp spalin

04 Mar 2015 22:42 5877 5
 • Poziom 2  
  Dzień dobry.

  Posiadam pięć kostrzewy pellets plus. Mam problem ze spadajaca temp spalin. Zastanawiam się, czy to może być czujnik, czy coś innego. gdy temp spada a otworzy się drzwiczki, to wtedy ona rośnie, tak jak by piec przygasal.
 • spec od auto-elektro
  Jak jest niska temp spalin to oznacza ze sprawnosc duza bo energia ciepla jest w duzej mierze odbierana przez wode a malo idzie w komin.
  Jaka masz temp spalin?
  Ja np przy temp wody 70* mam spaliny na poziomie 85-90*
 • Poziom 2  
  A różnie z tą temp. Przy otwartych drzwiczkach wzrasta do ok 150 po zamknięciu zależy od widzi mi się pieca. Czasem na poziomie 90- 120 a czasem spada do 20 30 i zapala się "zap" czyli piec się zatrzymuje. Przeważnie tak się dzieje gdy spadnie temp wody i kotła żeby dogrzac. Wtedy jak długo kotluje to zaczynają się spadki temp. Ale nie zawsze tak się dzieje.
 • Poziom 24  
  Do spalenia drewna (peletu) trzeba określonych warunków. Drewno, to paliwo "gazujące" i trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że gazy owe są palne a nawet mogą być wybuchowe.

  W Twoim przypadku podajnik kotła, to nie najlepsza konstrukcja do peletu. Niestety, ale producent "zielonego klocka" nie do końca przemyślał konstrukcje.
  Palenisko i układ podajnika u Ciebie, to zwykła węglowa retorta z bolączkami... -często zerwana zawleczka podajnika, przytkane kolano pod rusztem i odlotowy układ bezpieczeństwa w postaci bańki z wodą...!

  Temperatura spalin skacze, bo na ruszczcie jest zbyt dużo żaru. Spalanie peletu jest nie prawidłowe i powstaje dużo sadzy, która osiada na ścianki kotła i czujnik temperatury. Do ekonomicznego spalenia peletu potrzebne są małe, częste dawki paliwa. Powstaje długi płomień palących się gazów, zaś żar na ruszcie ogrzewa nową dawkę paliwa.
  U Ciebie jest tak, że źle wykonana konstrukcja rusztu uniemożliwia dobrze napowietrzyć palenisko. Trzyma się żar, ale płomień kiepsko się pali szczególnie gdy regulator moduluje moc kotła. Ty natomiast otwierając drzwi dostarczasz nową dawkę powietrza. Płomień momentalnie staje się wysoki i podnosi temp. spalin.

  Zapytaj techników producenta kotła, czy jest dostępna "korona" retorty do Twojego kotła, by można było efektywnie spalać pelet.
  Żar powinien się trzymać w kolanie, a nie w kopcu nad talerzem rysztu. Dodatkowo w nowej "koronie" rusztu powinny być odpowiednie kanały do prawidłowego napowietrzania rusztu.
 • Poziom 24  
  W regulatorze kotła jest kilka nastawień.
  Nie pamiętam dokładnie, jaki regulator zastosował Kostrzewa, ale chodzi o tzw. "zakres regulacji" kotła do temperatury wody w kotle.
  Działa to mniej więcej tak, że regulator (np. 7'C) przed uzyskaniem przez kocioł temp. zadanej stopniowo zmniejsza obroty dmuchawy i wydłuża czas przerwy w podawaniu. Zapobiega to przełączaniu się kotła w funkcje nadzór.
  Trzeba wgłębić się w instrukcje instalatora.
  W przypadku groszku żar powinien trzymać się w kopcu nad talerzem retorty. Płomień musi być wysoki i spokojny. Kocioł nie powinien kopcić. Jeśli kocioł ma 10'C mniej niż temp. zadana, wtedy temp. spalin nie powinna przekraczać 160-180'C. Jeśli sterownik jest dobrze ustawiony, 1'C przed uzyskaniem zadanej temp. spaliny muszą mieć nie mniej niż 100-120'C.

  Ideą dobrego sterowania kotła jest, aby temp. wody utrzymywała się na poziomie 60-65'C. Temp. powrotu nie mniej niż 45'C. Tak więc przy dobrze dobranych parametrach kocioł będzie przy stałej, regulowanej pracy oscylować w temp. 58-62'C i rzadko przełączy się w nadzór.

  Jeśli otworzysz drzwiczki kotła, proces spalania się momentalnie zmienia. Temperatura spalin powinna spaść o parędziesiąt stopni.