Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oświetlenie ledowe - w domu

04 Mar 2015 23:18 2865 27
  • Poziom 24  
    Oświetlenie LEDowe chciałbym zastosować do opraw wpuszczanych. Z tego co wyczytałem to lepszym rozwiązaniem są "ledówki" na 12 V niż na 230 V - z uwagi na efekt migotania.

Jakie LED-ówki radzicie zastosować w domu (jakich producentów) ?
    Na co należy zwrócić uwagę ?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Moderator Energetycy
    Mam lampy typu Dial GU10HV-5M-WH 230 V 4- i 3-watowe i jakoś nie "migotają".
  • Poziom 24  
    elpapiotr napisał:
    Mam lampy typu Dial GU10HV-5M-WH 230 V 4- i 3-watowe i jakoś nie "migotają".

Gdzie są dostępne ?
    Jakiej tradycyjnej żarówce odpowiadają ?
  • Poziom 27  
    Ja także mam dużo zainstalowanych źródeł led na 230V i także nic nie mruga. Na 12V mam tylko w łazience.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 38  
    ekmir napisał:
    Z tego co wyczytałem to lepszym rozwiązaniem są "ledówki" na 12 V niż na 230 V - z uwagi na efekt migotania.

Praktycznie w całym* domu mam LEDy 230V, (E27 i GU10 i 3 sztuki G9). Nawet w łazience LEDy E27 230V IP44.

*oprócz warsztatu, mam tam 10 opraw 2x36W świetlówki. Ale jeśli zaczną się psuć to na pewno stopniowo będą zamieniane na LEDy.
  • Poziom 31  
    ekmir napisał:
    Jakie LED-ówki radzicie zastosować w domu (jakich producentów) ?

Podejrzewam, że nikt Ci nie da gwarancji więcej niż 2 lata, chociaż niektórzy podają żywotność w godzinach. Dla mnie przy wyborze ważny był stosunek lumenów na wat a także posiadanie radiatora. Im cięższa tym lepsza. :D Od sprzedawców wiem, że procent reklamacji tanich i drogich chińczyków jest zbliżony.
  • Poziom 38  
    jann111 napisał:
    a także posiadanie radiatora

Nie jest to aż tak istotne... U mnie już świecą z 4lata i żadna niema radiatora (zewnętrznego). Za LEDa E27 10W 950lm płaciłem jeśli dobrze pamiętam ok 22zł, nawet wyraźnie napisane na obudowie MADE IN CHINA. Ale wolę kupić LEDa gdzie jest napisane made in china niż te na których próbują producenci czy importerzy w jakiś sposób to ukryć.
  • Poziom 24  
    [quote="BILGO"]
    ekmir napisał:
    Nawet w łazience LEDy E27 230V IP44.

IP44 mają ledówki czy oprawy ?
  • Poziom 38  
    ekmir napisał:
    IP44 mają ledówki czy oprawy ?

oprawy w których są LEDy 230V e27
  • Poziom 38  
    Nic nie piszą o współczynniku CRI. Ma bardzo mały zakres napięcia zasilania. Będą widoczne mrugnięcia światła w chwili zawachania napięcia zasilania...
  • Poziom 30  
    Przeoczyłeś, jest tam Color Rendering Index 80
    Barwa bardzo dobra, wizualnie identyczna jak halogenu. Niestety w wersji 4,5W widoczne migotanie - efekt stroboskopowy. W wersji słabszej mocy 3W już tego nie widać, dlatego lepiej brać już tą słabszą.
  • Moderator Elektrycy
    Joker. napisał:
    Barwa bardzo dobra, wizualnie identyczna jak halogenu.

No niestety nie bardzo. Oko ludzkie identyfikuje barwę "wypadkową"
    Z czystego RGB, też będzie białe światło, da się nawet identyczne z halogenowym odtworzyć dla ludzkiego oka. Natomiast to nie jest to samo co halogen :(
    Co do LEDówek na 230V to można także "efekt migotania" zauważyć przy podłączonym odkurzaczu. Duże wahania napięcia też mogą spowodować ten uboczny efekt.
    Ja w domu mam zarówno Philipsy,Osramy, ANSy jak i chińczyki.
    Te ostatnie wypadają zdecydowanie najgorzej przy wahaniach, pomimo, że świecą w zasadzie "podobnie" do reszty.
  • Poziom 24  
    kozi966 napisał:
    Co do LEDówek na 230V to można także "efekt migotania" zauważyć przy podłączonym odkurzaczu. Duże wahania napięcia też mogą spowodować ten uboczny efekt.

Wynika z tego, że lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie LEDówewek na 12 V

kozi966 napisał:
    Ja w domu mam zarówno Philipsy,Osramy, ANSy jak i chińczyki.

Na 12 V czy na 230 V ?
  • Moderator Elektrycy
    Na 230V i światło mnie zadowala (w zasadzie parametry świetlne sam sprawdzałem). Niestety, "nieprzyjemne" efekty można zauważyć przy odkurzaniu czy wiertarkach. Nie występują gdy np. działa piekarnik na pełnej mocy.
    Nie wiem czy lepszym rozwiązaniem będą 12V źródła, gdyż takich nie sprawdzałem.
  • Poziom 38  
    kozi966 napisał:
    Nie wiem czy lepszym rozwiązaniem będą 12V źródła, gdyż takich nie sprawdzałem.

Zbędne generowanie dodatkowych kosztów.
    Joker. napisał:

A jednak przeoczyłem. 80 to już jest w miarę OK.
    Joker. napisał:
    Barwa bardzo dobra, wizualnie identyczna jak halogenu.

Osobiście polecam barwę między 3000 - 3300K, nie męczy tak oczu.
    Przy 2700K z LED`a nie da się poprawnie funkcjonować (Jest różnica między 2700K z halogenu a 2700K z LED`a ponieważ LED nie odtwarza takiego pasma światła jak halogen. Ma to wpływ na ludzkie oko).
  • Poziom 24  
    Bardzo cenne informacje :)
    A czy Koledzy mają jakieś LEDówki sterowane "ściemniaczem" oświetlenia ?
  • Poziom 38  
    ekmir napisał:
    A czy Koledzy mają jakieś LEDówki sterowane "ściemniaczem" oświetlenia ?

Nie mam. Ale z tego co wiem to są dostępne LED`y 230V przystosowane do ściemniania... ;)
  • Poziom 24  
    BILGO napisał:
    Osobiście polecam barwę między 3000 - 3300K, nie męczy tak oczu.

Możesz podać jakieś przykłady ledówek z takimi parametrami
  • Poziom 38  
    ekmir napisał:
    Możesz podać jakieś przykłady ledówek z takimi parametrami

Nie chciałbym robić tutaj reklamy ale zobacz na ofertę LEDLUMEN (na znanym portalu aukcyjnym), kupiłem bardzo dużo LED`ów u nich i wszystkie bardzo dobrze świecą.
    AKB-POLAND też ma dobre LED`y. Stosunek cena - jakość obydwie firmy mają bardzo dobry.
    Oczywiście jak można się domyślić są to chińczyki ale jeśli chodzi o podane w aukcji parametry to zgadzają się z rzeczywistością.
    Jeśli chodzi o jakieś firmowe typu Samsung, Philips czy inne to według mnie płacimy za markę...

Może być LED z temperaturą nawet 3500K (ale według mnie to jest max jeśli chodzi o LED`y do domu).
  • Poziom 24  
    Podobno ledówki z przetwornicą CCD nie mają problemu z "migotają"
  • Poziom 38  
    ekmir napisał:
    Podobno ledówki z przetwornicą CCD nie mają problemu z "migotają"

Tak, a to dlatego że mają szeroki zakres napięć wejściowych (np od 85 do 265V). Ale nie każdy tym oprawy LED ją posiada, np w MR11 ciężko zmieścić taką przetwornicę... Pewnie jak by dobrze poszukał to by jakiś model LED`a MR11 z CCD znalazł :)
  • Poziom 24  
    A jeśli chodzi o rodzaj diod zastosowanych do ledówki (GU10) to jakie polecacie ?

Co sądzicie o 2835 SMD EPISTAR CHIP i o SMD5050 ?
  • Poziom 24  
    Które z tych diod (2835 SMD EPISTAR CHIP i o SMD5050) są lepsze w zastosowaniach do "ledówek" ?
  • Poziom 38  
    Według mnie 2835 ;) a napięcie dla gu10 to najlepiej 230V nie zauważyłem żadnych problemów z takimi LED ami ;)
  • Poziom 2  
    Osobiście od ponad pół roku używam oświetlenia marki Spectrum (żarówki, paski LED oraz oprawy) i nie robiąc żadnej reklamy po prostu nie miałem z nimi problemów, gdzie w mieszkaniu u mojej mamy 3 ledówki Philipsa padły po 2 miesiącach użytkowania.
    Ponieważ jestem w branży oświetleniowej chcę zaznaczyć, że w procesie produkcyjnym może się wdać błąd i niestety cała taka partia jest puszczana do sprzedaży, stąd tak różnorodne opinie na temat ledów.
    Technologia LED jest ciągle technologią, która potrzebuje dopracowań ale należy też zrozumieć, że producent inwestuje nie małe pieniądze, które muszą się im w końcu zwracać (nikt nie zmusza do zakupu ledów), dlatego z mojej strony polecam kupować ledy z długim okresem gwarancji, min.3 lata, a w przypadku zakupu dużej ilości można nawet negocjować przedłużenie gwarancji o kolejne lata.
    Nie powinno też się rozróżniać ledów na philipsa, osram... i chińczyki. Prawie wszystkie żarówki Osram są produkowane w Chinach, bardzo duża część Philipsa również. Czas najlepiej oceni który producent robi sprawniejsze ledy.