Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do kolumn bez parametrów?

05 Mar 2015 09:41 1689 8
 • Poziom 28  
  Witam szanownych Kolegów. Chciałbym prosić o radę osoby które się potrafią rzeczowo wypowiedzieć w temacie zwrotnic do kolumn. Dostałem w prezencie kolumny Pioneer w których niestety ktoś grzebał. Zwrotnica została usunięta, także teraz cały dźwięk leci 'na żywca' na przetworniki a co za tym idzie - nie gra to tak jakbym tego chciał. Wiem, że pytanie może być nieco pozbawione sensu, jednak czy istnieje jakaś szansa na zaprojektowania/zastosowanie gotowej już zwrotnicy trójdrożnej gdy nie posiadamy żadnych informacji o zastosowanych głośnikach? W sytuacji gdy nie ma żadnej zwrotnicy, pewnie każda jedna będzie lepsza niż jej brak, ale mogę się mylić.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Podaj więcej szczegółów, ilu drożna, jakie głośniki?
 • Poziom 28  
  Zwrotnica do kolumn bez parametrów?

  Trójdrożne, niskotonowy 20cm. Pioneer CS-570.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Wysokotonowe idą prosto w wyjście z kolumny bez np kondensatorów? Zazwyczaj w takich tanich układach basowy idzie prosto w wejscie a wysoko i średnio idą przez kondensatory. Zwrotnica 3-drożna to kilkanaście elementów więcej wartych niż te kolumny(!).

  Bas = kondensator+cewka
  środkowy = 2x kondensator 2x cewka opornik
  wysokotonowy kondensator cewka opornik
  Najtańszy kondensator o dielektryku stałym to kilka złotych... Na bas musi być już dość spory - lub dobra cewka. Cewka audio to też kilkanaście złotych. Zwrotnice uniwersalne są do niczego.

  Rozwiązanie dla mnie to Bi-Amping i zwrotnica aktywna... Wymiana wysokotonowego na lepszej jakosci i użycie zwrotnicy 2-drożnej.
 • Poziom 28  
  Fabryczny głośnik niskotonowy ma malutki magnes - nie wiem jakim cudem miałby on przenieść 70W jak deklaruje Pioneer, ale mam w zanadrzu GDN 20/60 - tam magnes jest słusznego gabarytu, (już sama zmiana głośnika dała poprawę) dlatego myślę, że warto spróbować 'stuningować' te kolumny. Do kondensatorów zwrotnicowych mam bardzo łatwy dostęp aż do 15uf - kosztem bym się nie martwił. Czy użycie samego kondensatora o dużej pojemności do niskotonowego da pozytywny efekt? Jeśli tak to jaka pojemność mniej więcej?
 • Poziom 32  
  leonsocio napisał:
  Czy użycie samego kondensatora o dużej pojemności do niskotonowego da pozytywny efekt? Jeśli tak to jaka pojemność mniej więcej?

  A jak chciałbyś sam kondensator tutaj włączyć? Równolegle do GDN? To jest owszem możliwe: w zwrotnicy o strukturze szeregowej. Jest ona jednak rzadko stosowana, mimo że swoje zalety ma. Pozwala włączyć pasożytniczą indukcyjność GDN w strukturę filtru, i wówczas uzyskuje się filtrację 12dB/okt w torze niskotonowym przy użyciu samego tylko kondensatora. Ceną za to jest konieczność zastosowania kondensatorów o dwukrotnie większej pojemności niż w klasycznej strukturze równoległej, za to cewka pozostająca w filtrze górnoprzepustowym dla toru wysoko- i ewentualnie średniotonowego ma dwukrotnie mniejszą indukcyjność. Przykład takiej tródrożnej zwrotnicy szeregowej, opracowanej dla głośników Tonsil GDN25/40/1, GD12/5 i GDWK9/40 - 4Ω można zobaczyć na
  http://www.trioda.com/forum/download/file.php?id=56973&mode=view
  ale tylko w celach poglądowych, do innych głośników trzeba by ją bowiem przeliczyć od nowa, zmierzywszy uprzednio indukcyjność wszystkich użytych głośników, o ile producent jej nie podał. Zaniedbując ten pomiar trudno liczyć na pozytywny rezutat projektowania zwrotnic, zwłaszcza o nachyleniu 12dB lub wyższym: spodziewać się należy przepięć na poszczególnych głośnikach, którym towarzyszą spadki impedancji zespołu poniżej wartości znamionowej. Dlatego właśnie problematyczny jest sens stosowania fabrycznych zwrotnic "uniwersalnych", o niskiej jakości użytych tam elementów (cewki na rdzeniach ferrytowych zamiast powietrznych, kondensatory elektrolityczne zamiast foliowych) już nie mówiąc.
  Natomiast spotyka się włączanie szeregowo z głośnikiem niskotonowym samej tylko cewki. Robi się tak w zwrotnicach 6dB/okt, jeśli chce się zastosować podział między GDN a GDM na częstotliwości niższej niż wynosi naturalna górna częstotliwość graniczna GDN, wynikająca z jego pasożytniczej indukcyjności. Nierzadko jednak uznaje się taką częstotliwość podziału za odpowiednią, i wówczas głośnik niskotonowy włącza się bezpośrednio, bez jakichkolwiek elementów reaktancyjnych. Oczywiście, w torach średno- i wysokotonowym niezbędne są przynajmniej kondensatory włączone szeregowo z głośnikami. Pominięcie ich grozi zniszczeniem obu tych głośników, a także przeciążeniem wzmacniacza zbyt niską rezystancją. Za przykład zwrotnicy trójdróżnej 6dB/okt może posłużyć konstrukcja popularnych "Altusów" (75, 100 i 140). Stosując taką prostą zwrotnicę 6dB okt trzeba jednak mieć pewność że GDM i GDW wytrzymają pracę przy pełnej mocy zespołu.
 • Poziom 26  
  Tomek Janiszewski napisał:

  ale tylko w celach poglądowych, do innych głośników trzeba by ją bowiem przeliczyć od nowa, zmierzywszy uprzednio indukcyjność wszystkich użytych głośników,

  Zwrotnice projektuje się w zupełnie inny sposób niż przeliczając na papierze indukcyjności głośników.
  Proponuję pójść po naukę na forum diyaudio.pl, tu na elektrodzie też można się czegoś dowiedzieć ale trzeba chcieć.
 • Poziom 43  
  Co ma wielkość magnesu do mocy głośnika leonsocio? A materiały, chłodzenia itp. Tak nawiasem Tonsil budował dla Pioneera głośniki... Wiadomo duży głośnik do małego łatwo określić, ale przy podobnych rozmiarach to już nie takie oczywiste. Zależy też wg jakiej normy. Głośnik ma taką moc jaką do niego dostarczymy. Czasami wytrzyma 100 godzin czasami pół sekundy.
 • Poziom 32  
  Brencik napisał:
  Proponuję pójść po naukę na forum diyaudio.pl, tu na elektrodzie też można się czegoś dowiedzieć ale trzeba chcieć.

  Mało jeszcze twojego trollowania na Triodzie, że przylazłeś aż tu, aby tylko specjalnie się czepiać moich postów i to w paru działach równocześnie?
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2999951&highlight=
  Tobie nie zamierzam tłumaczyć jak można projektować zwrotnice i dlaczego indukcyjność głośników jest jednym z istotnych parametrów, ale jeżeli Autor zapyta - postaram się.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Tremolo napisał:
  Co ma wielkość magnesu do mocy głośnika leonsocio? A materiały, chłodzenia itp. Tak nawiasem Tonsil budował dla Pioneera głośniki... Wiadomo duży głośnik do małego łatwo określić, ale przy podobnych rozmiarach to już nie takie oczywiste. Zależy też wg jakiej normy. Głośnik ma taką moc jaką do niego dostarczymy. Czasami wytrzyma 100 godzin czasami pół sekundy.

  Istotnie spotyka się głośniki nawet bardzo wielkiej mocy z karykaturalnie małymi magnesami jak na wielkość kosza - ale takie głośniki z reguły mają marne parametry: zarówno niską efektywność, jak i wysoką wartość QTS, tj złe tłumienie własnego rezonansu nawet przy idealnym, bezimpedancyjnym wzmacniaczu. To właśnie mocny układ napędowy (magnes - cewka) pozwala osiągnąć dobrą "kontrolę" (nad ruchami dużej a więc i ciężkiej membrany) a nie jak twierdzą audiofile - wzmacniacz o mocy wielokrotnie przewyższającej moc znamionową głośnika. Wystarczy aby miał tylko impedancję pomijalną względem rezystancji drutu w cewce, tj DF tak przynajmniej kilkanaście, bo jeszcze większa wartość DF realnego wpływu na tłumienie już nie ma.
  Parametry takie jak dobroć QTS posiadanego głośnika (albo też QTC - dobroć po wmontowaniu go do obudowy zamkniętej) także warto zmierzyć, jednak niezbędny do tego jest przestrajany generator, względnie odpowiednia karta dźwiękowa.