Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Startowanie silnika z kondensatorem

05 Mar 2015 12:22 1803 14
  • Poziom 17  
    witam wszystkich

wykonałem ostatnio remont kompresora warsztatowego na sprężarce HS-11 i zamontowałem na butli presostat tego typu: http://marketprofi.pl/product/image/14404/presostat-a.jpg

posiada on wyłącznik ciśnieniowy odłączający silnik i wszystko jest fajnie, ale do momentu kiedy silnik znów trzeba włączyć. Silnik to stara konstrukcja, jednofazowa ale z rozruchem z tego co wiem na kondensatorze i cewce. Wcześniej było to rozwiązane po prostu włącznikiem z opcją "dociśnięcia" włącznika w celu startu - potem przycisk odbijał i starter był odłączany. Teraz natomiast kiedy presostat z powrotem włącza silnik w celu "dobicia" ciśnienia, oczywiście nie używa rozruchu kondensatorem i silnik nie może ruszyć. Czy ktoś może mi pomóc z rozwiązaniem tego problemu? Gdzieś czytałem że można zmontować jakiś włącznik czasowy który powiedzmy przy włączeniu prądu na silnik, przez kilka sekund "dorzucał" by mi jeszcze do tego kondensator startowy. Nie wiem jednak jak to zrobić.

Jeśli chodzi o silnik, niestety nie jestem w stanie podać jego danych, brak tabliczki, ale wiem że ma 2800 obrotów.

przełącznik który wpinał kondensator jest taki: https://obrazki.elektroda.pl/6915297700_1424872116.jpg

w silnikach niestety jestem całkiem zielony więc proszę wybaczyć jak gadam jakieś głupoty. nie wiem jak silnik jest uzwojony niestety bo nie zaglądałem do niego

z góry dzięki za pomoc!
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    kondensator jest ok, bo silnik startuje ale na tym przełączniku z dołączeniem kondensatora, potrzebuję tylko sposobu jak go wystartować z kondensatorem mając do dyspozycji tylko włącznik 1/0 zwierający silnik z siecią na 2 kablach

podejrzewam że może mi pomóc wyłącznik elektromagnetyczny. chodzi o to:

ciśnienie w butli spada, presostat podaje prąd na silnik gdzie po drodze jest ten włącznik - włącznik przez chwilę podłącza kondensator rozruchowy i odłącza kiedy silnik już wystartował

da się?
  • Poziom 19  
    To na stałe nie może być zapięty kondensator, to wtedy silnik startowałby zawsze z kondensatorem zamiast jakiegoś przełącznika.
  • Poziom 17  
    o tym wiem. z tego co się orientuję to jest to kondensator startowy, nie pracy więc nie może być podłączony na stałe bo silnik pójdzie z dymem

więc znowu pytanie - co odłączy kondensator po chwili jak silnik już ruszy?
  • Poziom 38  
    darlon napisał:
    więc znowu pytanie - co odłączy kondensator po chwili jak silnik już ruszy?

Czasówkę 3 sec musisz zastosować i tyle . Uruchamianą napięciem po stronie wyjścia z wyłącznika ciśnieniowego .
  • Poziom 17  
    brofran - czyli jakie urządzenie? bo wyłącznik czasowy to dość szerokie pojęcie i google mówi tylko o takich do żarówek... może da się takie coś zmontować samemu?

dobry trop
  • Poziom 38  
    darlon napisał:
    może da się takie coś zmontować samemu?

Można , ale musisz mieć trochę doświadczenia , bo za proste to nie jest - jeżeli go nie masz poproś kolegę . Nie wiem czy są gotowce w sprzedaży , może ktoś widział ?
  • Poziom 17  
    no super. 230 zł. widziałem natomiast układy na ne555 sterujące wyłączeniem np diody led - gdyby tak dać zamiast diody przekaźnik który się rozłączy po np 5 sekundach?

czyli tak:
    presostat zwiera swój przełącznik podając 230V na silnik, i na tą linię dać boczny odczep na trafo zasilające układ na ne555 sterujące przekaźnikiem - przekaźnik zaś podaje przez powiedzmy 5 sekund prąd na kondensator po czym go odcina i zostaje tylko 230 na silnik

możliwe?
  • Poziom 19  
    Na znanym portalu aukcyjnym widziałem RTx za 1/10 tej ceny tylko na dłuższe czasy. A czas zmienia się w nich poprzez zwieranie odpowiednich pinów na płytce wewnątrz.
    Albo z samym przekaźnikiem tak jak piszesz (tylko bez NE 555). Na podtrzymanie przekaźnika na kilka sek. wystarczy kondensator wpięty równolegle do cewki , powoli będzie sie rozładowywał poprzez uzwojenie cewki przekaźnika i po kilku sekundach rozłączy tylko ten układ musi być zasilony stałym napięciem a styki przekaźnika już rozłączą kondensator rozruchowy.
  • Poziom 38  
    darlon napisał:
    możliwe?

Tak , coś w tym stylu . Ale tak jak już ci poprzednio pisałem - musisz mieć doświadczenie w tworzeniu najprostszych schematów , oraz montażu . Tu masz do czynienia nie z napięciem bateryjki telefonu , ale z napięciem sieciowym , a więc potencjalnie niebezpiecznym .
  • Poziom 17  
    dzięki brofran. bez obaw, to że nie znam się na silnikach nie znaczy że nigdy niczego nie montowałem :) bardziej mnie interesują lampy i audio po prostu :) pójdę chyba w stronę rozwiązania z bocznym trafem i układem z przekaźnikiem
  • Poziom 17  
    ostatecznie zbudowałem układ sterowania przekaźnikiem na NE555 który odłącza kondensator po czasie regulowanym potencjometrem. temat zamykam, dzięki za pomoc