Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PIC czy ARM

Robot_ 18 May 2005 14:02 2351 9
Computer Controls
    Robot_
    Level 18  
    Witam,
    Aktualnie bawiłem się teraz prockami AVR.
    Zamierzam poznać teraz inne rodziny, zastanawiam się nad prockami PIC lub ARM. Ewentualnie inne propozycje ??
  • Computer Controls
    elektryk
    Level 42  
    Nie masz co porównywać PIC i ARM obie rodziny są do całkiem innych zastosowań.
  • Computer Controls
    yego666
    Level 33  
    Zalezy do jakich celow to Ci potrzebne.
    Do zastosowan Lo-End polecam PIC, do Hi-End polecam ARM, A do ni takich , ni siakich polecam zapoznac sie z MSP430 firmy TI. Jest to 16-bitowy procek sredniej wydajnosci i z duza liczba bajerkow i peryferiali, a przy tym anorektyk jesli chodzi o zasilanie.
    Sa jeszcze rodziny eZ8, H8, HC12, HC16, COP8 i wiele innych, ale to raczej u nas egzotyka, wiec chyba nie warto w nie wchodzic.
    Pozdrawiam, yego
    Robot_
    Level 18  
    Wiem to.
    Na razie chcę się tylko pobawić tymi prockami. Nie poszukuje procka pod konkretne zastosowanie tylko do nauki. Na razie chodzi mi o dostępność oprogramowania i programatorów.
    Dla AVR'ów potrzeba WINAVR (za darmo) + STK-200 (częsći pare złotych)
    Jak wygląda sprawa dostępnści do oprogramowania na obie rodziny procesorów??

Chce kupić JTAG'a z firmy propox
    http://www.propox.com/products/t_117.html
    dla avr tylko nic nie pisze o możliwości programowanie procków ARM które też mają JTAG'a

Dodano po 28 [minuty]:

yego666 wrote:
    Zalezy do jakich celow to Ci potrzebne.
    Do zastosowan Lo-End polecam PIC, do Hi-End polecam ARM, A do ni takich , ni siakich polecam zapoznac się z MSP430 firmy TI. Jest to 16-bitowy procek sredniej wydajnosci i z duza liczba bajerkow i peryferiali, a przy tym anorektyk jesli chodzi o zasilanie.
    Sa jeszcze rodziny eZ8, H8, HC12, HC16, COP8 i wiele innych, ale to raczej u nas egzotyka, wiec chyba nie warto w nie wchodzic.
    Pozdrawiam, yego

Może coś więcej na temat tego MSP430 ??
    JAk wygląda sprawa kompilatora i programatora, jako ze ma to być do nauki i zabawy powinno być jak najtańsze :)

Ostatnio siedząc nad praca znalazłem "procka" PicoBlade firmy Xilinx, który jest implementowany w strukturze programowalnej.
    Na tym forum jest zapewne pare osób które orientują się w VHDLu, więc rzucam pomysł, aby stworzyć własnego procka :)
    Liste rozkazów można by było oprzeć o jakąś znaną rodzinę (odpada konieczność pisania kompilatora)
    Zobatrzcie jakie to daje możliwości potrzebujesz 5 liczników nie ma sprawy, 10 PWM sprzętowych zero problemu itd. procek miałby budowę modułową i dostosowana do zapotrzebowań.
    Obecne układy CPLD mają dość wysokie zegary (xc2c256 ponad 200 MHz) wyobrażcie sobie AVR z zegarem 200 MHz :)
    Jeśli będą chętni to można założyć osobny wątek.
    yego666
    Level 33  
    Wlasnie jestem w trakcie tworzenia soft core kompatybilnego z procesorem MSP430.
    Troche to jeszcze potrwa, bo troche Texas pogmatwal w srodku, ale nie ma rzeczy niemozliwych. Testuje to na plycie S3 Digilenta ze Spartanem 3 ( 400K bramek ). Docelowo jednak core bedzie mial wiele roznych zastosowan zaleznie od zyczenia klienta i bedzie zasadniczo umieszczany w kostkach ProAsic3/3E .
    Faktycznie najpierw wystartowalem ze swoim wlasnym RISCiem, ale zreflektowalem sie, ze nie bedzie mi sie chcialo pisac asemblera ani kompilatora C od zera, totez po namysle zdecydowalem, ze bedzie to wlasnie MSP430 bo ma sporo narzedzi free. Dokumentacja jest pod psem, ale zaden procek nigdy nie ma wszystkich elementow jak trzeba.

Dodam tylko, ze chce dolaczyc modul Lock-Step do prockow, by kilka prockow w jednym FPGA moglo chodzic noga w noge i glosowac nad wynikami obliczen.

Do programowania MSP430 ( tego oryginalnego ) uzywa sie kabelka Jtag , ktory mozna samemy wykonac za kilka zlotych.
    Pozdrawiam, yego
    Robot_
    Level 18  
    Możesz mi powiedzieć jaka jest orientacyjna cena tego procka ??
    Mówisz, że mozan łatwo złożyć JTAG'a mogę prosić o jego schemat.
    Kończe szkołe i będę miał trochę czasu więc gdybyś chciał mogę służyć skromną pomocą w opracowaniu niektórych bloków.
    Pozdrawiam
    yego666
    Level 33  
    Wszystkie dane MSP430 oraz schematy jak i uklady uruchomieniowa znajdziesz tu : www.olimex.com , oraz oczywiscie na stronach www.ti.com .

Nie wiem niestety kto w Polsce handluje detalicznie tymi kostkami, ale pewnie google cos wie.
    Dzieki za zaoferowana pomoc, ale wole sam to zaprojektowac od poczatku do konca, bo procek juz znam i to raczej doglebnie, wiec bedzie mi to latwiej i szybciej zrobic wlasnorecznie.
    Poza tym idea "team-work'u" jest mi raczej obca i nie wierze w jej pozytywne rezultaty. Zaraz trzeba by mianowac kierownika, dyrektora, managera, team leadera, sekretarke, woznego, i jeszcze ze sto innych osob... , i pozostalyby tylko dwie osoby do roboty, jak to zwykle w Polsce bywa :)

Natomiast Twoj pomysl sklecenia jakiegos procka na Forum jest calkiem fajny, ale niestety wymaga blizszej wspolpracy niz przez internet. Inaczej nic z tego raczej nie wyjdzie lub bedzie trwalo wiele lat. Wiem ile pracy kosztuje taki projekt totez jestem raczej sceptycznie nastawiony do rezultatu. Niemniej chyba warto sprobowac :) . A noz sie myle ...

Pozdrawiam, yego
    Robot_
    Level 18  
    W jaki sposób rozwiązałeś pamięć i jej programowanie.
    Rozumiem, że na razie układ nie posiada JTAG'a
    ja myślałem nad pamięcią szeregową z przepisaniem jej do wewnętrznego ramu.
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przyjżyj się rodzinie ST7Lite, są fajne do zabawy i w propoxie są taniutkie starterk Kity, ARMy do migania ledami się nie nadają, a PICe też fajne są, a co do dostępności programatorów i softu, to najlepiej sprawdź sam!

MSP430 są ciężko dostępne, poszukaj na allegro, kiedyś były dostępne jako sample, więc na allegro co jakiś czas się pokazują :)
    yego666
    Level 33  
    Uklad posiada Jtag, gdyz prawie wszystkie FPGA programowane sa w ten sposob. Jak juz powiedzialem wczesniej, implementuje soft core kompatybilny z MSP430, ale nie klonuje rozkladu i ilosci pamieci i peryferiali z konkretnej kostki. Tu bedzie zupelnie inaczej. Przede wszystkiem bedzie mozna dac tyle RAMu, Flasha i ROMu ( w ramach 64kB oczywiscie ) ile aplikacja zechce i ile sie znajdzie w FPGA. To samo dotyczy peryferiali, ale tez moga byc zupelnie inne niz Texas przewidzial.
    Niektore FPGA maja dostepna pamiec FLASH on-board, wiec wielkiego problemu z tym nie ma. Zanim komercyjnie uklad zacznie funkcjonowac, pojawia sie nowe rodziny FPGA z kilkoma nowinkami. Zamierzam z nich skorzystac.
    Pozdrawiam, yego