Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem: regulator obrotów silnika AC

18 Maj 2005 14:08 5183 8
  • Poziom 10  
    Skonstruowałem układ regulatora obrotów silnika ac - ten z działu dla domu. No i nie działa - zbudowałem dwa egzemplarze - i żaden nic. Proszę - pomóżcie.W ogóle nie otrzymuję regulacji. W obu zastosowałem różne triaki: w jednym BT139 800V a w drugim BTA16 600.Układ jest oparty na układzie u2008b.Skonstruowałem je zgodnie z erratą zamieszczoną w EP. Mierzyłem napięcia zasilające i napięcia między 5 i 6 nóżką i ustawiłem je według noty katalogowej układu - teraz mam ok 0.95V. W układzie z triakiem BTA nie wiem dlaczego ale po podłączeniu obciążenia ( transformator, wentylator, żarówka) napięcie zasilające scalak spada mi z -15.36V do -11V (to już poniżej minimalnego napięcia zasilającego) - co z tym zrobić, jaka przyczyna? W drugim układzie (BT139) napięcie jest w porządku, ale i tak nie ma regulacji. O co chodzi? Proszę o pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Regulatory obrotów silnika AC dotyczą silników szczotkowych takich jak np w wiertarce, natomiast w silnikach bezszczotkowych w uproszczeniu onroty zależą od częstotliwości napięcia zasilającego.
    Prosty układ z triakiem nie zmienia częstotliwości tylko "skraca" okres prądu zasilającego.
    Do regulacji silników bezszczotkowych służą skomplikowane przetwornice umożliwiające regulację częstotliwości i jednoczśnie proporcjonalnie zmieniają napięcie generowanego przebiegu.
  • Poziom 10  
    No dobra, ale układ ten można podobno stosować do sterowania mocą dostarczonej do odbiorników indukcyjnych - w moim przypadku -trensformator. Z żarówką też nic z tego. Czyli sugerujesz że ma spróbować podłączyć ten układ do wiertarki lub kątówki?Proszę o dalszą pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Nie przytoczyłeś schematu ideowego więc nie potrafię się do tego odnieść.
    Triaki nadają się do sterowania obciążeniem o charakterze czynnym a silnik ma charakter indukcyjny. Stosuje się wówczas mostki 2T-2D.
    Jeśli mowa tu o regulacji obrotów, to domyślam się, że chodzi tu o regulację "w dół" a regulator miałby działać jak szeregowo włączony zmienny rezystor.
    Jeśli "w górę" to patrz post wyżej kol. grzejab
    Schemat z http://www.elektroda.net/dla_domu/regulator_avt_silnika.html ma 2 błędy. Po zalogowaniu się zauważyłem tabelkę :)
    Zastanawia mnie ta zmiana napięcia (U 5-4) po włączeniu obciążenia.
    Przecież podłączenie obciążenia pomiędzy RL i FAZ nic nie zmienia. (FAZ na "fazę" a masa na "0").
    Czy układ montażowy nie zawiera błędów, skoro tak oczywiste pojawiły się na schemacie ideowym?
    Przejrzyj uważnie płytkę pod kątem zgodności ze schematem.
  • Poziom 10  
    Juz to zrobiłem wczesniej.Nie zauważyłem żadnych blędów.Wcześniej zamieniłem elektrolity - na schemacie z elektrody była zła polaryzacja. W z tym spadkiem napięcia sam nie wiem.Czy to może jakis feler u2008, albo triak BTA sprawia jakiś problem?
    Na pewno prąd płynący do bramki triaka spowoduje pewne obciążenie obwodów zasilania. Ale czy aż takie? Nie wiem.
    Do wyzwolenia triaka czy tyrystora wystarczy krótki impuls.
    Spróbowałbym czegoś innego - zasilenia nóżki 5 z obcego źródła napięcia. Notka katalogowa podaje zakres 14,5 - 16,5 V.
    Zmniejszyłbym też R3 (notacja dla schematu aplikacyjnego U2008B) w obwodzie bramki triaka. Niewykluczone, że obwody "current detector" (nóżka 1) ucinają impuls bramkowy w chwili, gdy triak załączy. Zatem krótki impuls nie powodowałby takiego odpływu energii z kondensatora C1 (nóżka 5). Jeśli zatem do załączenia nie dochodzi, to na kondensatorze spada napięcie.
    Na czas prób obciążeniem może być np rezystor (żarówka) zamiast silnika. Ważny jest też prąd obciążenia. Nie może być zbyt mały, gdyż tyrystor (trtiak) nie podtrzyma prądu.
  • Poziom 10  
    No dzięki, niestety narazie nie mam kiedy pokombinować. Jak znowu trochę poeksperymetuję to napiszę. Jako obciążenie dla prób stosuję żarówkę lub transformator.I dzięki za zainteresowanie.Pozdrawiam