Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indukcyjność rozproszenia transformatora

mkpl 05 Mar 2015 18:30 2010 7
  • #1 05 Mar 2015 18:30
    mkpl
    Poziom 37  

Witam.

Wykonuję transformator do pewnej przetwornicy około 15W 12V zasilanej z sieci.

Przetwornicę mam już uruchomioną działającą w każdych warunkach i chciałbym powalczyć z sprawnością.

Jak oszacować jaka wartość indukcyjności rozproszenia dla danego transformatora jest ok?

Jakie są jeszcze sposoby i zasady nawijania transformatorów tak aby zminimalizować indukcyjność rozproszenia (poza moimi obserwacjami niżej)

Próbowałem podziału uzwojenia pierwotnego na dwie części w celu poprawy sprzężenia ale każdorazowo dawało to gorszy wynik niż w pierwszym przypadku.

Ilości zwojów dla każdego wykonania są identyczne, rdzeń jest ten sam (przekładany).

Jaką rolę gra w przypadku indukcyjności rozproszenia, wypełnienie karkasu i czy jest ona uzależniona od konkretnego typu rdzenia?

Rdzeń który męczę to EFD20

Próbowałem następująco:

Podejście pierwsze:
    Pierwszy transformator uzwojenie pierwotne nawinięte jak leci w 2 warstwach na to przekładka izolacyjna i uzwojenie wtórne (oba uzwojenia równo rozłożone w karkasie)

Indukcyjność główna 1.1mH rozproszenia 63uH

Podejście drugie.
    Połowa uzwojenia pierwotnego, izolacja, uzwojenie wtórne, druga połowa pierwotnego.

Indukcyjność główna 1.1mH rozproszenia 67uH

Podejście 3

Jak w podejściu drugim ale uzwojenie wtórne nawinięte 3x 0.4mm (zamiast 0.8mm jak w poprzednich przypadkach). Miało to na celu lepsze wypełnienie okna uzwojeniem wtórnym oraz obniżenie całkowitej wysokości uzwojeń (mniejsze wypełnienie okna trafa).

Indukcyjność głowna 1.1mH rozproszenia 76uH

Podejście 4

Zauważyłem, że zwiększenie wypełnienia okna ma pozytywny skutek a więc nawinąłem następujaco:

Pierwotne 1/2 uzwojenia, potrójna izolacja, wtórne jak w podejściu 1 i 2 (drutem 0.8mm) , 3 warstwy izolacji , na to druga część uzwojenia pierwotnego.

Uzyskałem lepsze wypełnienie karkasu na poziomie wykonania nr 1.

Indukcyjność główna 1.1mH rozproszenia 65uH.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Opisywane sposoby nawijania transformatora są niezgodne ze wszelkimi zasadami dotyczącymi transformatorów zasilaczy sieciowych. Z jednej strony przydałaby się analiza zależności indukcyjności rozproszenia od sposobu nawijania ale nie można promować sposobów, których nie wolno używać.

0 7
  • #2 05 Mar 2015 23:36
    _jta_
    Specjalista elektronik

Zazwyczaj podzielenie obu uzwojeń na kilka warstw i zrobienie "przekładańca" znacznie zmniejsza indukcyjność rozproszenia. Tylko jeśli uzwojenie ma 3 zwoje, to trochę trudno podzielić je na warstwy... Prawdopodobnie różnice, które ci wyszły, były spowodowane czymś innym, niż sposób nawinięcia uzwojeń. A jak mierzysz indukcyjność rozproszenia?

0
  • #3 08 Mar 2015 11:55
    brodo
    Poziom 13  

Czy ten zasilacz jest w topologii flyback ?
    Jaka jest moc maksymalna na wyjściu ?
    Wartości ind. głównej i rozproszenia są wzajemnie jakieś kosmiczne, nie pomyliłes się w jednostkach ?

1
  • #4 10 Mar 2015 20:29
    mkpl
    Poziom 37  

Strzeliłem literówkę przy indukcyjności rozproszenia. Przepraszam za błąd.

Tak to zasilacz Flyback na TNY267. Moc około 10W przy 12V na wyjściu.

Indukcyjność rozproszenia mierzę zwierając wtórne odcinkiem srebrzanki bezpośrednio do drutu przy karkasie.

Szczelina to 0.5mm w środkowej kolumnie.

Dziwi mnie brak wyraźnych różnic przy różnym wykonaniu transformatora. Przy ETD34 i podobnych lub większych transformatorach różnice czasem sięgają aż 30 kilku %.

Ciekaw jestem czy rozmiar rdzenia ma znaczenie. Jutro postaram się nawinąć trafo na EFD15 i zmierzę.

0
  • #5 11 Mar 2015 00:12
    _jta_
    Specjalista elektronik

A może spróbuj na uzwojenie wtórne zamiast drutu użyć taśmy z folii miedzianej?

Nie wiem, jak to geometrycznie wygląda: jaka szerokość, ile zwojów, ile na jedną warstwę...

0
  • #6 27 Mar 2015 18:04
    feryster

Poziom 16  

Jeśli okno nie jest dobrze wypełnione, to żadne czasy nie pomogą. W małych transformatorach indukcyjność rozproszenia zawsze jest stosunkowo wysoka.

0
  • #7 31 Mar 2015 09:50
    psooya
    Poziom 37  

Można by spróbować dowinąć uzwojenie jak do forwarda i wyeliminować straty gasika przez oddanie energii z przepięcia do kondensatora. Jeszcze nie próbowałem ale gdzieś takie rozwiązanie widziałem, nie głupie.
    Pozdrawiam

0
  • #8 31 Mar 2015 17:17
    mkpl
    Poziom 37  

Udało mi się zbić indukcyjność rozproszenia do 7uH.

Potwierdzają się następujące zależności:
    - nawijać tak aby maksymalnie wypełnić okno
    - nawijać tak aby ilości uzwojeń na warstwę była możliwie taka sama dla wszystkich uzwojeń
    - dla małych transformatorów rozbijanie uzwojenia pierwotnego daje zysk w granicach 3uH
    - uzwojenia pomocnicze wywalić zawsze i wyłącznie na zewnętrzną warstwę. W kanapce uzwojeń tylko uzwojenia główne
    - przy pomiarze trzeba zalutować możliwie najkrótszy mostek z drutu srebrzanego wlutowany nie w piny karkasu a bezpiśrednio w miejsce lutowania wyprowadzeń drutów.
    - pomiar indukcyjności rozproszenia dokonywać tylko dla częstotliwości na których będzie pracował (dla innych wartości się różnią)
    - małe transformatory EE16 - EE25 mają średnio indukcyjność rozproszenia od 6 do 30uH
    - duże transformatory EE34 i 44 i w górę (w szczególności PQ) mają indukcyjność rozproszenia x<10uH

Mnie dla 300W przetwornicy flyback z podziałem uzwojenia pierwotnego na 4 sekcje udało się zejść do 0.7uH

1
  Szukaj w 5mln produktów