Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Quick 713 - Uszkodzenie grota lutownicy kolbowej

05 Mar 2015 21:39 1680 4
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Spotkałem się z dziwnym, dotychczas mi nieznanym zjawiskiem. Otóż uszkodzeniu uległ grot w kolbie Quick. Od prawie roku używałem grota, który bardzo mi pasował i go nie wymieniałem. Jak zamontowałem tak sobie siedział i ładnie lutował :D Problem zaczął się, gdy chciałem go zmienić. Okazało się, że nie ma możliwości zdemontowania go. Próbowałem różnych metod, po prostu zintegrował się z grzałką. Grzałka wygląda tak:
    Quick 713 - Uszkodzenie grota lutownicy kolbowej
    Szpilka w środku to czujnik temperatury, który wchodzi głęboko w grot. Grot jest w formie rurki, którą wsuwa się w grzałkę.
    Problemem jest rurka grota, która spęczniała, popękała i nie można było jej wyciągnąć z grzałki w efekcie czego uszkodzeniu uległa grzałka, która kosztuje ponad 150zł. Tutaj na zdjęciach widać grot bez zewnętrznej osłony, którą obciąłem.
    Quick 713 - Uszkodzenie grota lutownicy kolbowej Quick 713 - Uszkodzenie grota lutownicy kolbowej
    Teraz pytanie. Dlaczego tak się stało? Czy groty należy wymieniać co jakiś czas, tak profilaktycznie aby znów nie spuchły i nie dały się rozdzielić od grzałki?
    Lutownica bardzo szybko się nagrzewa, świetnie lutuje, byłem z niej bardzo zadowolony.
  • RenexRenex
  • Poziom 41  
    Po prostu chińszczyzna.
    Weller, czy Pace by nie spuchło, prędzej by się zdarło.
  • RenexRenex
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Nie ma to nic wspólnego z krajem pochodzenia - rdzeń grotu wykonany jest z miedzi ,miedż podgrzewana do 400 stopni z dostępem powietrza się po prostu stopniowo utlenia a że pasowanie grot grzałka jest ciasne a produkty korozji miedzi mają większą objętość to grot blokuje się w grzałce .Jak będziesz czasami wyjmował grot to zapobiegniesz uszkodzeniu grzałki ale i tak grot po pewnym czasie będzie zauważalnie słabiej grzał .Mi w podobny sposób uszkadzały się groty w lutownicy oki - groty "made in usa" , Za pierwszym razem też padła cewka. Dlatego przerzuciłem się na lutownicę w której grot jest zintegrowany z grzałką , dużo wygodniejsze rozwiązanie.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Przerabiałem problem zapieczonego na grzałce grota. Także nie chciał zejść ale nie uciekałem się do sposobów siłowych. Ostukałem lekko grot na grzałce już po zdjęciu rurki mocującej. Podłączyłem, wygrzałem chwilę, odłączyłem obstukałem. Poczekałem aż ostygnie. Spróbowałem przekręcić prawo lewo grot na grzałce. Oczywiście nie puściło :) . Znowu ostukałem, tym razem wysypało się nieco nagaru. Za trzecią albo czwartą iteracją udało się szczęśliwie oba elementy rozmontować bez uszkodzenia.
    Ważna sprawa, nie zakładaj grota na dotykaną palcami grzałkę. Ogólnie, jeżeli czegoś dotykasz przetrzyj później to miejsce izopropylem. Przypalony tłuszcz przywiera i tworzy źródło zapieczenia.
    Sporo grotow posiada wewnątrz włożoną dodatkowo cienką rurkę, która kasuje luzy oraz ułatwia zdejmowanie zapieczonego grota.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Sprawa wyjaśniona. Dzięki za odpowiedzi.