Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna na budowę

05 Mar 2015 22:01 1266 18
  • Poziom 15  
    Koledzy mam problem: Na budowę mam zamiar ciągnąć prąd od sąsiada i już wszystko miałem gotowe i okazała się kicha. Sprawa wygląda tak sąsiad mam gniazdko siłowe 5p a ja skrzynkę budowlaną z licznikiem. Załatwiłem kabel 4 żyły i podłączyłem do wtyczki trzy fazy oraz czwarty kabel do bolca oznaczonego PE a z drugiej strony skrzynka w której trzy fazy i te PE podłączyłem pod licznik i dalej jest to rozprowadzone na gniazdka 230V oraz dwa siłowe. Problem polega na tym że zaraz po włożeniu wtyczki u sąsiada wybija różnicówka. Co jest nie tak, jak podłączyć aby było dobrze??
  • Poziom 22  
    Kolego @krg1 jako, że wykonujesz podłączenie tymczasowe do
    krg1 napisał:
    Sprawa wygląda tak sąsiad mam gniazdko siłowe 5p
    to powinieneś to wykonać przewodem w izolacji gumowej o odpowiednim przekroju oczywiście pięciożyłowym. Taki przewód ma żyły oznaczone kolorami. We wtyku i gnieździe 5P podłączamy je następująco: żółtozielony - PE, niebieski - N, brązowy - L1, czarny - L2, szary - L3. W gniazdach ~230V przewód żółtozielony - kołek ochronny, niebieski - jeden styk a do drugiego styku jeden z pozostałych kolorów (brązowy lub czarny lub szary).
  • Poziom 22  
    Cewki napięciowe licznika powodują wyzwalanie RCD. Nie kombinuj z przerobieniem PE na N bo nic z tego nie będzie. Widziałeś że sąsiad ma gniazdo 5p to i przewód musi być 5-cio żyłowy.
  • Poziom 22  
    Kolega @krg1 pyta
    krg1 napisał:
    Co jest nie tak, jak podłączyć aby było dobrze??

Kolego @karolq czy możesz wyjaśnić co to za "cewki napięciowe licznika?
    karolq napisał:
    Cewki napięciowe licznika powodują wyzwalanie RCD
  • Poziom 22  
    Już wyjaśniam. Jak kolega spojrzy na schemat podłączenia licznika energii czynnej to tam są dwa rodzaje cewek - prądowe i napięciowe. Prądowe w szeregu z odbiornikami a napięciowe pomiędzy poszczególnymi fazami i N. W tym przypadku zamiast N autor podłączył PE i stąd działanie RCD. Popraw mnie kolego jeśli moja teoria jest błędna.
  • Poziom 37  
    Jak dla mnie to wszystko od dupy strony.
    Jak sąsiad jest taki miły i użyteczny to powinien pozwolić podłączyć się do rozdzielni a nie do gniazda.
    Podłączenie powinno być wyprowadzone z rozdzielni przed jakimi kolwiek RCD.
    Powinno być tylko wstawione zabezpieczenie i od niego wyprowadzone do ciebie.
    Nawet pod licznik mógł by być u niego jak jest miejsce na " tymczasową rozdzielnie " zaś na końcu tego kabla który idzie do ciebie powinna być " rozdzielnia budowlana " i tam zabezpieczenia i RCD tyle że i tak wątpię by uzyskać selektywne działanie zabezpieczeń.
  • Poziom 22  
    Kolego @karolq Twoja teoria jest błędna bo nie prowadzi do rozwiązania problemu przedstawionego w #1 poście. Na dowód tego spróbuj zadać pytanie koledze @krg1 czy zrozumiał treść Twojego postu
    karolq napisał:
    Cewki napięciowe licznika powodują wyzwalanie RCD. Nie kombinuj z przerobieniem PE na N bo nic z tego nie będzie. Widziałeś że sąsiad ma gniazdo 5p to i przewód musi być 5-cio żyłowy.

Ps. prąd upływu mógł równie dobrze wystąpić w każdym innym miejscu "układu" wtyczka-załatwiony kabel cztery żyły- skrzynka budowlana z licznikiem zmontowane przez @karolq. Nawet nie wiemy czy @karolq jako PE użył tego samego przewodu po obu końcach tego załatwionego kabla
  • Poziom 20  
    Witam!
    Kol.krg1.Masz poważny problem.
    Bez zgody ZE sąsiad nie może Ci pozwolić podłączyć skrzynki budowlanej.
    Ktoś życzliwy Ci może powiadomić ZE, sąsiad będzie posądzony o nielegalny
    handel energią elektryczną. :cry:
    Pozdrawiam.

Adam. :|
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    A słyszał kolega o przekroczeniu taryfowym?
    Prąd budowlany jest w innej taryfie niż domowy.
    Tak samo jak by kolega ze swojego mieszkania pożyczał prąd sąsiadowi który prowadzi działalność gospodarczą.
  • Moderator - Elektryka
    masonry napisał:
    A słyszał kolega o przekroczeniu taryfowym?

Ale w tym temacie ewentualne nadużycie taryfowe jest marginalne, bo wyłączający RCD uniemożliwia pobieranie energii. ;)
    Więc dobrze że RCD wyłącza - takie jego zadanie.
    Ale jeśli instalację wykona elektryk zgodnie ze sztuką (a nie domorosły majsterklepka), to wtedy można dywagować czy energia jest pobierana zgodnie z taryfą - co było już wielokrotnie dywagowane na tym i innych forach.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Kol.Bronek22
    Wiem co to jest podlicznik i kiedy można jego podłączyć. :D
    Dalej: nie wiemy nic o wyłączniku nadmiarowo-prądowym
    zabezpieczającym gniazdo siłowe u sąsiada,jakim przekrojem
    przewodu zasilone jest gniazdo etc etc. :?:
    Pozdrawiam.
    Adam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    To już taki bałagan jest w przepisach budowlanych w Polsce że nie da się i tego określić jednoznacznie wolno czy nie wolno prowadzić budowę podłączając się do gniazda sąsiada?. Bo jeżeli podłącza się do TN-S to już musi kontynuować też TN-S.
  • Poziom 15  
    Dzięki koledzy za odpowiedzi, nie będę tutaj polemizował czy zgodnie ze sztuką czy też nie oraz czy to legalne z tym sąsiadem czy też nie, a to że od dupy strony to już w ogóle inny temat...

Problem rozwiązany można zamknąć. Wystarczyła zamiana czwartej żyły w wtyczce z PE na N oraz rozgraniczenie w skrzynce zera i ziemi bo było zwarte.
  • Poziom 22  
    arelektroda napisał:
    Kolego @karolq Twoja teoria jest błędna bo nie prowadzi do rozwiązania problemu przedstawionego w #1 poście. Na dowód tego spróbuj zadać pytanie koledze @krg1 czy zrozumiał treść Twojego postu
    karolq napisał:

Ps. prąd upływu mógł równie dobrze wystąpić w każdym innym miejscu "układu" wtyczka-załatwiony kabel cztery żyły- skrzynka budowlana z licznikiem zmontowane przez @karolq. Nawet nie wiemy czy @karolq jako PE użył tego samego przewodu po obu końcach tego załatwionego kabla

Do rozwiązania problemu bezpośrednio nie prowadzi ale autor wyraźnie stwierdził że wykorzystał żyłę PE zamiast N w gnieździe. Poza tym dyskusja w tym temacie nie ma sensu bo i tak zrobił co chciał i jak chciał na tym co miał. Instalacja dalej stwarza zagrożenie.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    krg1 napisał:
    sąsiad mam gniazdko siłowe 5p a ja skrzynkę budowlaną z licznikiem. Załatwiłem kabel 4 żyły i podłączyłem do wtyczki trzy fazy oraz czwarty kabel do bolca oznaczonego PE

Należy zastosować kabel/przewód (?), który ma 5 żył. Raz rozdzielonych żył N i PE nie należy ponownie łączyć!
    Na koniec prac eksploatacyjnych należy wykonać pomiary, które potwierdzą poprawność wykonanych prac!