Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór optoizolacji, transmisja różnicowa i wzmacniacze operacyjne

demoh 05 Mar 2015 23:22 684 6
  • #1 05 Mar 2015 23:22
    demoh
    Poziom 19  

Witam,

Próbuję zbudować prostą płytkę do testowania serwo sterowników. Jestem dosyć zielony w tych tematach co wymieniłem w temacie postu.

Mam zagwozdkę z takimi rzeczami:

1. Czy jest optoizolator, który od strony uC pracuje na 3.3V a od strony zewnętrznej może pracować w zakresie od 5V do 24V jako stan wysoki? Chodzi o scalaka dla wejścia i wyjścia (oczywiście będą dwa różne raczej). Czy taka magia tylko w erze? ;)

2. Macie jakiś może sprawdzony schemat do podłączenia napięcia -10-10V do ADC i z DAC do -10-10V. Procesor operuje na zakresie 0-3.3V. Może jest jakieś gotowe rozwiązanie w postaci jednej kostki?

3. Jaki układ polecacie do zamiany sygnału z uC w postać różnicową i w drugą stronę?

Z góry dziękuje za pomoc :)

0 6
  • PLC Fatek
  • #2 05 Mar 2015 23:50
    Radzio M.
    Poziom 32  

1. Oczywiście np. CNY17
    2. Układ na wzmacniaczu operacyjnym
    3. nie rozumiem?

0
  • PLC Fatek
  • #3 05 Mar 2015 23:51
    vertigo_02
    Poziom 12  

demoh napisał:
    1. Czy jest optoizolator, który od strony uC pracuje na 3.3V a od strony zewnętrznej może pracować w zakresie od 5V do 24V jako stan wysoki? Chodzi o scalaka dla wejścia i wyjścia (oczywiście będą dwa różne raczej). Czy taka magia tylko w erze?

Potrzebujesz optoizolatora z wyjściem tranzystorowym. Coś jak na schemacie poniżej:
    Dobór optoizolacji, transmisja różnicowa i wzmacniacze operacyjne
    Możesz ewentualnie dodać rezystor po stronie pierwotnej aby ograniczyć prąd płynący przez diodę.

2. Nie rozumiem pytania. Co ma procesor do napięć ADC i DAC?

3. Istnieją różne rozwiązania. Ja najbardziej lubię stosować metodę wykorzystującą wzmacniacze operacyjne z wyjściem różnicowym. W tej nocie masz to opisane:
    http://www.tij.co.jp/jp/lit/an/sloa099/sloa099.pdf
    Ogólnie wpisujesz w google: "single-ended to differential converter" i masz dużo układów.

0
  • #4 06 Mar 2015 00:42
    Setel
    Poziom 25  

Odnośnie p.3 transceiver 485 i jego klony...

0
  • #5 06 Mar 2015 00:45
    demoh
    Poziom 19  

Trochę objaśnię moje pytania jeszcze :)

Ad. 1. Chce mieć wejścia i wyjścia optoizolowane. Procesor pracuje na napięciu 3.3V. Dla wejścia bym chciał podłączyć od 5V do 24V jako stan wysoki (cos jak w PLC sygnał wejściowy + common). Dla wyjścia chciał bym mieć pin dający zasilanie od 5V do 24 V w stanie wysokim w zależności co mamy podłączone do source. Najlepiej jak by nie było trzeba żonglować rezystorami w zależności jakie będzie napięcie za optoizolacją "dawane" bądź "pobierane"

Ad. 2. Procesor mierzy na przy pomocy ADC napięcie w zakresie 0-3.3V. Tak samo generuje w takim samym zakresie przy pomocy DAC. Problemem jest jak pomnożyć/podzielić napięcie i je przesunąć by uzyskać w obu wypadkach zakresy od -10V do 10V

Ad. 3. Silniki zwracają sygnał enkoderowy jako dwie pary sygnałów różnicowych. 4 przewody z kanałem A i B muszą wejść w jakiś scalak, który to przerabia na sygnał rozumiany przez zwykły mikrokontroler co ma 2 wejścia (są w standardzie TTL). Problem dotyczy jeszcze jakie napięcia sie pojawiają na parach sygnału różnicowego i jak wygenerować taki sygnał w drugą stronę. Driver silnika zwraca różnicowo enkoder w postaci kanałów A i B, a procesor chce sterować nim przy pomocy różnicowego sygnału STEP i DIR.

W pracy mam styczność z driverami itp. Ale jestem tylko programistą i inni robią całe okablowanie, ale też używają gotowych komponentów ;) Niektóre scalaki wyszukuje w googlu ale większości obudów otworzyć nie można bądź są zbyt skomplikowane jak dla mnie :)

Dziękuje za zainteresowanie i pomoc :)

0
  • #6 06 Mar 2015 13:37
    _jta_
    Specjalista elektronik

Sygnał różnicowy na TTL i podobne można zamienić przy użyciu komparatora. Do zamiany w obie strony robiono kiedyś w CEMI układy UCY75...

0
  • #7 06 Mar 2015 16:07
    trymer01
    Moderator Projektowanie

3.
    Nadajniki linii SN75110, 75112.
    Odbiorniki - SN75107, SN75108, NE521...i kilka odmian do bodajże NE528

0