Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór optoizolacji, transmisja różnicowa i wzmacniacze operacyjne

05 Mar 2015 23:22 1059 6
  • Level 19  
    Witam,

Próbuję zbudować prostą płytkę do testowania serwo sterowników. Jestem dosyć zielony w tych tematach co wymieniłem w temacie postu.

Mam zagwozdkę z takimi rzeczami:

1. Czy jest optoizolator, który od strony uC pracuje na 3.3V a od strony zewnętrznej może pracować w zakresie od 5V do 24V jako stan wysoki? Chodzi o scalaka dla wejścia i wyjścia (oczywiście będą dwa różne raczej). Czy taka magia tylko w erze? ;)

2. Macie jakiś może sprawdzony schemat do podłączenia napięcia -10-10V do ADC i z DAC do -10-10V. Procesor operuje na zakresie 0-3.3V. Może jest jakieś gotowe rozwiązanie w postaci jednej kostki?

3. Jaki układ polecacie do zamiany sygnału z uC w postać różnicową i w drugą stronę?

Z góry dziękuje za pomoc :)
  • Level 14  
    demoh wrote:
    1. Czy jest optoizolator, który od strony uC pracuje na 3.3V a od strony zewnętrznej może pracować w zakresie od 5V do 24V jako stan wysoki? Chodzi o scalaka dla wejścia i wyjścia (oczywiście będą dwa różne raczej). Czy taka magia tylko w erze?

Potrzebujesz optoizolatora z wyjściem tranzystorowym. Coś jak na schemacie poniżej:
    Dobór optoizolacji, transmisja różnicowa i wzmacniacze operacyjne
    Możesz ewentualnie dodać rezystor po stronie pierwotnej aby ograniczyć prąd płynący przez diodę.

2. Nie rozumiem pytania. Co ma procesor do napięć ADC i DAC?

3. Istnieją różne rozwiązania. Ja najbardziej lubię stosować metodę wykorzystującą wzmacniacze operacyjne z wyjściem różnicowym. W tej nocie masz to opisane:
    http://www.tij.co.jp/jp/lit/an/sloa099/sloa099.pdf
    Ogólnie wpisujesz w google: "single-ended to differential converter" i masz dużo układów.
  • Level 25  
    Odnośnie p.3 transceiver 485 i jego klony...
  • Level 19  
    Trochę objaśnię moje pytania jeszcze :)

Ad. 1. Chce mieć wejścia i wyjścia optoizolowane. Procesor pracuje na napięciu 3.3V. Dla wejścia bym chciał podłączyć od 5V do 24V jako stan wysoki (cos jak w PLC sygnał wejściowy + common). Dla wyjścia chciał bym mieć pin dający zasilanie od 5V do 24 V w stanie wysokim w zależności co mamy podłączone do source. Najlepiej jak by nie było trzeba żonglować rezystorami w zależności jakie będzie napięcie za optoizolacją "dawane" bądź "pobierane"

Ad. 2. Procesor mierzy na przy pomocy ADC napięcie w zakresie 0-3.3V. Tak samo generuje w takim samym zakresie przy pomocy DAC. Problemem jest jak pomnożyć/podzielić napięcie i je przesunąć by uzyskać w obu wypadkach zakresy od -10V do 10V

Ad. 3. Silniki zwracają sygnał enkoderowy jako dwie pary sygnałów różnicowych. 4 przewody z kanałem A i B muszą wejść w jakiś scalak, który to przerabia na sygnał rozumiany przez zwykły mikrokontroler co ma 2 wejścia (są w standardzie TTL). Problem dotyczy jeszcze jakie napięcia sie pojawiają na parach sygnału różnicowego i jak wygenerować taki sygnał w drugą stronę. Driver silnika zwraca różnicowo enkoder w postaci kanałów A i B, a procesor chce sterować nim przy pomocy różnicowego sygnału STEP i DIR.

W pracy mam styczność z driverami itp. Ale jestem tylko programistą i inni robią całe okablowanie, ale też używają gotowych komponentów ;) Niektóre scalaki wyszukuje w googlu ale większości obudów otworzyć nie można bądź są zbyt skomplikowane jak dla mnie :)

Dziękuje za zainteresowanie i pomoc :)