Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie awaryjne z agregatu prądotwórczego

youda1804 06 Mar 2015 05:37 3435 6
Wago
 • #1
  youda1804
  Level 11  
  Witam wszystkich.
  Potrzebuję pomocy przy budowie instalacji z zasilaniem awaryjnym z agregatu.
  Instalacja w domu jednorodzinnym, inwestor chce, żeby pod agregatem pracowały rolety okienne, piec c.o, lodówka, brama garażowa oraz część oświetlenia.
  Z racji tego, że gość pracuje za granicą i żona zostaje w domu z dwójką dzieci chce jej zapewnić spokój dlatego wymyślił żeby agregat startował automatycznie.
  Na portalu aukcyjnym znalazłem agregat z automatem
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  [retrofood]

  To tylko wzór na jakim się bazuję.
  Pytanie, gdzie zamocować sterownik, który poda sygnał startu do agregatu na moją logikę przy rozdzielni.
  Tylko tu stawiam kolejne pytanie, ilu żyłowy ma być przewód do komunikacji między skrzynką a agregatem?
  Kolejne pytanie, to czy zasilanie z sieci ma przychodzić najpierw do tej skrzynki sterowniczej i dopiero odejście na bezpieczniki czy z sieci normalnie na bezpieczniki następnie odejście cienkim do kontroli zasilania z sieci.
  Pytam, gdyż agregat z automatycznym przełącznikiem zasilania robię pierwszy raz i nie chciałbym popełnić błędu.
  Namawiałem inwestora do manualnego przełącznika, gdyby się zgodził postu by nie było.
 • Wago
 • #2
  INTOUCH
  Level 30  
  Pytanie skieruj do projektanta instalacji elektrycznych.
  Zresztą inwestor powinien mieć projekt.
 • Wago
 • Helpful post
  #3
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Najpierw określ sobie model agregatu ( moc i jakość generowanego napięcia ) , potem zobacz jak w DTR jest opisane jego sterowanie i potrzeby wtedy będziesz wiedział co i jak ciągnąć do niego ( ładowanie akumulatora ew. grzałka plus sterowanie ) wtedy wybierzesz układ sterowania tanie nie są, dodatkowo musisz określić czy sterowanie będzie stycznikami czy przełącznikiem wyposażonym w silnik. Sterownik SZR musi być dostosowany do układu przełączającego. Przełącznik mechaniczny ma zaletę że można wyłączyć silnik i sterować ręcznie " wajchą " :D
  Temat na spokojne przemyślenie.
  Nic pochopnie nierób bo zostaniesz z masa zbędnych rzeczy.
  Rozrysuj sobie najpierw schemat blokowy potem zrób ideowy przeanalizuj jego działanie i wtedy podejmuj decyzję.

  Sterownik SZR zawsze jest w rozdzielni głównej bo dochodzi jeszcze manualne sterowanie nim wedle potrzeb.
  Musisz instalację budynku rozłożyć na dwie części. Część 1 to co może być wyłączone a 2 to co musi być zasilane awaryjnie.
  Dobrze by było wykonać dwie rozdzielnie w tym przypadku będzie wygodniej.
  W rozdzielni 2 układu montujesz układ przełączania i sterowania plus wszelkie zabezpieczenia obwodów.
  Brak zasilania wyłączy oba układy ale układ 2 będzie miał SZR i on przełączy i uruchomi generator.
  Dodatkowo może zajść potrzeba zasilacza buforowego dla SZR i przełącznika.

  Temat prosty ale jakby trudny. Też kwestia tak naprawdę co wybierzesz czy jakiś ful wypas czy zabawkę o nazwie generator. Zaś lokalizacja generatora tez ma znaczenie bo musi być wydech i przewiew powietrza by się agregat chłodził. Więc przykrycie płachtą i deską odpada plus uwaga na możliwość pożaru generatora. Jakaś oprawa awaryjna by jak co było można zobaczyć co się dzieje jak nie wystartuje. Licho nie śpi.
  Oczywiście jak znam życie to moje wypociny są przerostem formy nad treścią bo domek prywatny zaś zaniki napięcia są poniżej kilku godzin no ze chyba by klęska żywiołowa lub wojna. Skończy się na okrojonym prostym tanim układzie jako tylko zapewnienie spokojnego snu i tyle. Zasilacze buforowe grzałki w silniku generatora układy wydechu... hola hola trza przystopować.


  Zaś co do projektu to cóż większość projektów instalacji jakie są w planach budynku to masowa kopia niepokrywająca się z wymaganiami inwestora. Chyba że inwestor leniwy lub bardzo dobrze współpracował z projektantem ustalając co gdzie i ile.
 • #4
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  zdzisiek1979 wrote:

  W rozdzielni 2 układu montujesz układ przełączania i sterowania plus wszelkie zabezpieczenia obwodów.
  Brak zasilania wyłączy oba układy ale układ 2 będzie miał SZR i on przełączy i uruchomi generator.
  .....
  Zaś co do projektu to cóż większość projektów instalacji jakie są w planach budynku to masowa kopia niepokrywająca się z wymaganiami inwestora. Chyba że inwestor leniwy lub bardzo dobrze współpracował z projektantem ustalając co gdzie i ile.


  1. Oczywiście, należy wziąć od uwagę zalecany układ pracy generatora i dopasować do tego połączenia w zasilanych obwodach, jak również fakt, iż przy większości generatorów małych mocy, zabezpieczenia instalacyjne nie zadziałają przy awarii, więc te obwody muszą być zabezpieczane inaczej.

  2. To oczywiste, że projekt instalacji nie będzie przewidywał szczegółów, gdyż nie do tego służy. Projektant wykonuje projekt budowlany, niezbędny do uzyskania PnB, zaś projekt wykonawczy tworzy się według wymagań Inwestora. I to niezależnie, czy go ktoś rysuje (większe inwestycje) czy nie. To już zadanie wykonawcy.
 • #5
  youda1804
  Level 11  
  Temat powrócił troszkę późno ale z inwestorem doszedłem do porozumienia
  Agregat jest sprawą odrębną i zostawiamy tylko przygotowany przewód na zasilanie rozdzielni z agregatu. Inwestor stwierdził że koszt instalacji z auto startem to wydatek dość spory i podjęta decyzja aby przygotować pod manualny przełącznik zasilania. Dla mojej osoby jest bardzo dobrze naświetlone co i jak. Trochę żałuje ze jednak nierobie w automacie awaryjnego zasilania bo chciałbym to zobaczyć w praktyce. Jeszcze tylko jedno pytanie jak w tym przypadku gdy będzie przełącznik manualny agregat sieć przepięciówka umiejscowiona jedna za przełącznikiem czy przed dwie osobne na każde źródło zasilania ?
 • #6
  kosmos99
  Level 38  
  Najlepiej zasilić całą rozdzielnicę, łącznie z przepięciówką.

  Moderated By retrofood:

  Kiedyś miałeś już zwróconą uwagę za pochopne i błędne porady. Czemu się zapominasz?

 • #7
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  youda1804 wrote:
  Jeszcze tylko jedno pytanie jak w tym przypadku gdy będzie przełącznik manualny agregat sieć przepięciówka umiejscowiona jedna za przełącznikiem czy przed dwie osobne na każde źródło zasilania ?


  Przeczytałeś post wyżej swojego? Szczególnie pkt 1.?