Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat jednokreskowy modernizacji przyłącza dla Tauron

dulczan 07 Mar 2015 16:08 20931 52
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #32
  fighter
  Level 21  
  Ciekawe jest czy w budynku jest jakieś zabezpieczenie główne i jeśli jest jak ono się ma do przekroju głównego wlz i obciążeń na poszczególnej faze podczas zwiększenia poboru mocy. Ciekawe ilu jest mieszkańców, ile kondygnacji , jak jest rozbite obciążenie na każdą fazie itd.
  To, że ZE wydał warunki itd to nie znaczy kolego, że możesz się do najbliższej listwy wlz przyłączyć bo tak ci najkrócej pasuje.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #33
  dulczan
  Level 8  
  hmmm czyli jeśli np przekrój WLZ jest 6mm2 to po mojej stronie jest jego wymiana?

  Dodano po 12 [minuty]:

  teraz czytam i się zastanawiam. Czy ktoś mi może wytłumaczyć o co chodzi w punkcie 3
 • #34
  jann111
  Level 32  
  dulczan wrote:
  czyli jeśli np przekrój WLZ jest 6mm2 to po mojej stronie jest jego wymiana?
  No raczej :D , albo przyłączenia dokonać w innym miejscu gdzie będą spełnione wymagania. A w którym, to należało by od nowa policzyć moc szczytową uwzględniając współczynnik jednoczesności, prąd szczytowy, sprawdzić obciążalność przewodu i wielkość zabezpieczenia głównego itp., itd. Tak to powinno wyglądać aby być w zgodzie z przepisami ale czy tak zawsze jest? Niestety :not:
 • #35
  dulczan
  Level 8  
  ok dzięki, a miało być tak pięknie...
 • #36
  jann111
  Level 32  
  Będzie pięknie , jak na fajrant ......ściany pomalujesz. :wink:
 • #37
  szyszko
  Level 11  
  Witam,

  Mam serdeczną prośbę, czy taki schemat rozbudowy instalacji jak w załączniku wystarczy dla RWE?

  Jeżeli są w im jakieś błędy to bardzo bym prosił o uwagi i komentarze, bo nie mam zamiaru użerać się z RWE o jakąś kreskę, etc.
  Z kolei wiadomo, że w razie problemów zadzwonię do niego i powiem u o tym, ale to czas, tym bardziej, że to elektryk z budowy, który dojeżdża do W-wa tylko kilka razy w tygodniu, a mi zależy na jak najszybszym załatwieniu sprawy, bo za parę dni likwidują mi instalację gazową w budynku i potrzebuję jak najszybciej oddać te papiery, gdyż są już skompletowane.

  Schemat jednokreskowy modernizacji przyłącza dla Tauron

  Pozdrawiam gorąco dziękuję za pomoc.

  PS. Elektryk narysował mi go długopisem na kartce A4 "na kolanie" i powiedział bym sobie sam przerysował przy linijce do tych tabelek, gdyż nie ma z sobą laptopa z jakimś tam programem do rysowania schematów i raczej nie powinno być w im błędów i taki powinien wystarczyć.
 • #40
  GLW
  Level 10  
  Wszystko zawsze zależy od tego co przyjmuje bo co region i co osoba to che albo więcej albo mniej czasami nawet nie patrzą tylko oświadczenia ze wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami zostało spełnione i pomiar rezystancji izolacji.
  Na wszelki wypadek weź ze sobą linijkę jakby przejmującej osobie o coś innego chodziło!
 • #41
  szyszko
  Level 11  
  opornik7 wrote:
  A to 2x4 do starej instalacji? Wcześniej masz TN-S.

  Witam,

  Tak, bo wcześniej była instalacja dwu kablowa L+N. Rok temu był kapitalny remont instalacji elektrycznej w budynku i w kilku lokalach komunalnych (w własnościowych nie wymieniali, tylko do licznika kładli 5x6mm). U mnie właśnie tylko do licznika idzie 5x6mm, z czego wykorzystane były trzy przewody, L (L1), N, PE, gdzie N i PE złączyli razem na kostce do kabli idących pod tynk.
  Tak też jest zostawione L1+PEN tyle, że N i PE idą osobno od listwy do kostki z przewodami pod tynk i na niej są złączone (N+PE), a L od bezpiecznika 3 fazowego (przed/wejście) z L1, tak jak było, do pojedynczego istniejącego wcześniej bezpiecznika i za nim do tej kostki z przewodami pod tynk.

  Na razie nie robiłem remontu instalacji w mieszkaniu, bo to 3 pokoje + kuchnia + łazienka, prawie 100m2 i spory wydatek, tym bardziej, że planuję sprzedać te mieszkanie w hałaśliwym centrum i przeprowadzić się bardziej spokojną okolicę (latka lecą, obecnie mieszkamy we dwójkę, etc.)

  PS. Na dole po lewej stronie źle przepisałem, bo było nieczytelnie napisane. Jest "Rozdzielnia gł. pionu" nie budynku.

  Pozdrawiam.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Łukasz-O wrote:
  Kto wpadł na tak idiotyczny pomysł aby zmienić przekrój przewodu na liczniku?

  Elektryk, gdyż dalej całość połączeń i tak idzie przewodem 4mm, który w jego ocenie i tak przekracza normy obciążeniowe w sumie na L1 2x16A oraz na N, a na L2 i L3 16A, ale cieńszy na tablicy nie może być.
 • #42
  opornik7
  Electrician specialist
  szyszko wrote:
  Tak, bo wcześniej była instalacja dwu kablowa L+N.

  L+N czy L+PEN?
  A co na to warunki przyłączeniowe i umowa z Dostawcą? O jakim systemie jest tam mowa?
 • #43
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  szyszko wrote:

  Elektryk, gdyż dalej całość połączeń i tak idzie przewodem 4mm, który w jego ocenie i tak przekracza normy obciążeniowe w sumie na L1 2x16A oraz na N, a na L2 i L3 16A, ale cieńszy na tablicy nie może być.

  Jest zasada, że nie zmienia się przekroju przewodów na zaciskach licznika. Teraz się nie zdziw jak monter zakwestionuje i nie zaplombuje pomiaru.
  Widać elektryk pierwszy raz miał do czynienia z licznikiem i WLZ. W ogóle co to za idiotyzm zmiana przekroju w połowie obwodu? Tak się nie robi. Nie wspomnę już o tych 4mm², które w jego ocenie jest na wyrost - ciekawe czy brał pod uwagę D25A przed licznikiem, które zabezpiecza tą linie.


  Samo to, że nie wypełnił tego wniosku jest podejrzane. Przystawił chociaż pieczątkę z numerem swojego świadectwa kwalifikacji?
 • #44
  szyszko
  Level 11  
  opornik7 wrote:
  szyszko wrote:
  Tak, bo wcześniej była instalacja dwu kablowa L+N.

  L+N czy L+PEN?
  A co na to warunki przyłączeniowe i umowa z Dostawcą? O jakim systemie jest tam mowa?

  Sorry wydawało mi się oczywiste, L+PEN. W warunkach jest grupa V, zasilanie nN 0,4/0,23kV, moc 13kW i system TN-C, czyli wszystko się zgadza, bo N może być połączony z PE /od rozdzielni na klatce aż do listwy za licznikiem PE idzie 6mm - elektryk tak zadecydował, by tego przekroju nie zmniejszać do 4mm, tym bardziej iż i tak nie idzie przez licznik/.

  Nie jest zainstalowany bezpiecznik przeciw porażeniowy i ograniczniki przepięć, ale w warunkach jest wyraźnie napisane "powinien być". Najwyżej jak się zwalą o tą różnicówkę 3 fazową, to wydam te 100zł i doinstaluję Moellera. Kwestia tylko tego czy 10mA/25A, czy standard 30mA/25A. Wdzięczy byłbym za konstruktywną radę który dla potrzeb mieszkaniowych będzie bezpieczniejszy i bardziej odpowiedni, gdyż jaki kupię taki zamotują.

  Pozdrawiam.

  PS. Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa przejścia na energię przemysłową, czy rachunki będą niższe, bo teraz (mieszkając tylko we dwójkę z żoną) mając LEDy i cały sprzęt ECO klas A i AA, bez kuchenki elektrycznej i czajnika płacę ponad 300, latem 270zł. Normanie mam ciepłą wodę i C.O. z miasta, więc żadnymi farelkami się nie dogrzewamy.

  Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

  Łukasz-O wrote:

  Jest zasada, że nie zmienia się przekroju przewodów na zaciskach licznika. Teraz się nie zdziw jak monter zakwestionuje i nie zaplombuje pomiaru.
  Widać elektryk pierwszy raz miał do czynienia z licznikiem i WLZ. W ogóle co to za idiotyzm zmiana przekroju w połowie obwodu? Tak się nie robi. Nie wspomnę już o tych 4mm, które w jego ocenie jest na wyrost - ciekawe czy brał pod uwagę D25A przed licznikiem, które zabezpiecza tą linie.

  Samo to, że nie wypełnił tego wniosku jest podejrzane. Przystawił chociaż pieczątkę z numerem swojego świadectwa kwalifikacji?

  Witam,

  Dzięki za info, nie wiedziałem. Pytanie tylko czy to zasada (może, ale nie musi), czy NORMA bezwzględna SEP? Wg. opisu i obliczeń (są w protokole który mi dał dodatkowo), z tego co pamiętam, przewód 4mm pozostawia jeszcze rezerwę w stosunku do max. pobieranej mocy.

  Co do mojego fachowca, to 57 letni elektryk z budowy niedaleko mnie w W-wa (przyjechał tu się zatrudnić ze Śląska i mieszka pod W-wa). Ma ważne jeszcze 2 lata świadectwo SEP E1 + wpis z pomiarami, bo sprawdzałem. Wziąłem go, gdyż był tani i zrobił to wszystko naprawdę elegancko w 2 dni za połowę ceny (nie tak jak ci z ADM sąsiadce na dole, krzywo przewody położone na ścianie i byle jak, bo co 2 kołek/spinka jest luźna, w obudowie bezpieczników jak robili dziurę to im pękła i ukruszyła się, to skleili jej na kropelkę. Do tego 4 dni miała bajzel w chałupie, bo tak na raty jej to we dwóch robili, a jak im przewodu zabrakło to dali kostkę i zaizolowali taśmą ukrywając to łączenie w ścianie jak jest przejście pomiędzy pomieszczeniami - sam widziałem). Mi faktura z firmy nie jest potrzebna, a te dwa łebki z ADM chcieli prawie dwa razy tyle co przeciętnie z ogłoszeń (w przeciwieństwie do sąsiadki mam mieszkanie własnościowe i muszę robić to na własną rękę i płacić za wszystko), zresztą widząc ich dzieło to bałbym się ich zatrudnić. Mój majster, co mnie dziwiło, dbał o porządek i jak wiercił dziury w ścianie to prosił, by stanąć z odkurzaczem, by się nie nakurzyło i w przeciwieństwie od tych z ADM posprzątał nawet za sobą. Przemilczę, że za materiały zapłaciłem połowę tego co w sklepie:)

  Papiery wypełnił, pieczątkę z nr telefonu i nr uprawnień przybił, a schemat narysował na kartce A4 odręcznie, bo nie miał laptopa z programem, którego używa do tego, gdyż w pracy nie robi w formularzach schematów tylko jako załączniki. Pytał czy to nie problem jak sobie sam przerysuję równo przy linijce, więc zgodziłem się. Do tego dał mi wydrukowany w 2 egz. protokół w którym wszystko jest dokładnie i szczegółowo opisane, z nr. certyfikatów przewodów jakie użył, przekrojami, obliczeniami, co wg. jakiej normy jest zrobione, na dole nawet jakieś nr. Dz. Ustaw, etc. (tak naprawdę to w tym protokole jest więcej informacji jak na tym schemacie). W tygodniu ma mi donieść w wolnej chwili wydrukowany schemat, ale i tak przecież nie wejdzie w te tabelki chyba, że na xero zmniejszę i będzie czytelne.

  Przy okazji czemu wszyscy na tych schematach (sprawdzałem u sąsiadów), piszą opis kabla w rozdzielni i przy liczniku YDY, skoro idą tam pojedyncze kable DY ?

  Pozdrawiam.
 • #45
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  szyszko wrote:

  Sorry wydawało mi się oczywiste, L+PEN. W warunkach jest grupa V, zasilanie nN 0,4/0,23kV, moc 13kW i system TN-C, czyli wszystko się zgadza, bo N może być połączony z PE

  Jestem ciekaw w której szkole tak uczą. Po wydzieleniu z PEN, N nie może być łączone z PE nigdzie!
  szyszko wrote:
  /od rozdzielni na klatce aż do listwy za licznikiem PE idzie 6mm - elektryk tak zadecydował, by tego przekroju nie zmniejszać do 4mm, tym bardziej iż i tak nie idzie przez licznik/.

  Za to zmniejszył przekrój żyły N i fazowych.

  szyszko wrote:
  Nie jest zainstalowany bezpiecznik przeciw porażeniowy i ograniczniki przepięć, ale w warunkach jest wyraźnie napisane "powinien być". Najwyżej jak się zwalą o tą różnicówkę 3 fazową, to wydam te 100zł i doinstaluję Moellera. Kwestia tylko tego czy 10mA/25A, czy standard 30mA/25A. Wdzięczy byłbym za konstruktywną radę który dla potrzeb mieszkaniowych będzie bezpieczniejszy i bardziej odpowiedni, gdyż jaki kupię taki zamotują.

  Jeśli płyta podłączona będzie na stałe, bez udziału gniazda, to RCD nie jest wymagany.

  szyszko wrote:
  Dzięki za info, nie wiedziałem. Pytanie tylko czy to zasada (może, ale nie musi), czy NORMA bezwzględna SEP? Wg. opisu i obliczeń (są w protokole który mi dał dodatkowo), z tego co pamiętam, przewód 4mm pozostawia jeszcze rezerwę w stosunku do max. pobieranej mocy.

  Te 4mm² jest najmniejszym minimum jakie można w ogóle zastosować. I nie chodzi tylko o obciążenie maksymalne ale o szereg innych rzeczy. Nie bez przyczyny ktoś wcześniej zaprojektował 6mm² dla zabezpieczenia D25A.
  Po za tym przy zmianie przekroju żyły na mniejszą stosuje się zabezpieczenie. Tylko jak je zamontować na zaciskach odejściowych z licznika :D
  Twój elektryk wszystko zepsuł mówiąc kolokwialnym językiem.

  Wyliczenia, protokoły które zostawił, dobrze o nim świadczą, choć w tym przypadku "papier przyjmie wszystko".

  Mimo wszystko trzymam kciuki aby monter przy plombowaniu licznika "nie zauważył" mniejszego przekroju na odejściu.
 • #46
  szyszko
  Level 11  
  Łukasz-O wrote:

  Jestem ciekaw w której szkole tak uczą. Po wydzieleniu z PEN, N nie może być łączone z PE nigdzie!

  Witam,
  ... i nigdzie nie jest, w kuchence jest 5 żył osobo podłączone do każdego zacisku, w mieszkaniu zaś nie mam gniazdek z uziemieniem. N i PE jest złączone dopiero w lokalu na kostce idącej do starej instalacji 2 kablowej pod tynk, a dalej choćbym chciał to i tak nie rozdzielę robiąc z 2 przewodów 3:-).

  Może zatem odłączyć te PE które jest połączone na tej kostce z N idącej na mieszkanie i zostawić je tylko do obwodu 3 fazowego idącego do kuchenki? (choć wcześniej też było połączone razem PE i N w tym samym miejscu)

  Co do projektowania instalacji, to on ją tylko rozbudował dodając 2 fazy tak by były 3 do kuchenki. Mógł by osobno drugi kabel 5'tkę puścić z rozdzielni na klatce, specjale do tej kuchenki robiąc odrębną instalację, ale wtedy musiał bym mieć i płacić za dwa liczniki, stary i nowy 3 fazowy. Pierwotnie wspominał o takim rozwiązaniu, by dać z rozdzielni na klatce dwa przewody jeden 3 żyłowy do starej instalacji i drugi 5 żyłowy do nowej, ale właśnie powiedział, że wiązało by się to z dwoma licznikami i dodatkowymi kosztami, co po remoncie instalacji w lokalu przestanie mieć sens. O tej przeciwporażeniówce też mówił, że powinna być, ale jak usłyszałem, że kosztuje miń. 100 to sam zaproponowałem, że może da radę jakoś obejść się bez niej. Dla tego w formularzu w miejsce zabezpieczenie przeciwporażeniowe nic nie wpisał, zostawiając wolne miejsce, gdyż powiedział, że nie może się podpisać pod czymś czego nie ma.

  Powracając do sedna tematu, czy ów schemat który załączyłem starczy dla RWE w tych tabelkach i nie ma w nim błędów? Weź pod uwagę, że przerysowywałem to z odręcznie jak dla mnie namazanego schematu na kartce A4 i dla elektryka jedna kreska która tam była, a ja jej nie zauważyłem lub, źle zinterpretowałem jest czytelna i OK, a po przerysowaniu jak gdzieś walnąłem babola będzie np. absurdem!!!


  Pozdrawiam.

  PS. Kable 6mm to nie montowali z administracji specjalnie pod mój bezpiecznik, tylko wszystkim lokatorom puścili instalację do licznika takim kablem (wcześniej przed remontem gdy był w budynku PEN, a nie PE i N osobno, był kabel 4mm do mieszkań).
 • #47
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  szyszko wrote:


  Powracając do sedna tematu, czy ów schemat który załączyłem starczy dla RWE w tych tabelkach i nie ma w nim błędów? Weź pod uwagę, że przerysowywałem to z odręcznie jak dla mnie namazanego schematu na kartce A4 i dla elektryka jedna kreska która tam była, a ja jej nie zauważyłem lub, źle zinterpretowałem jest czytelna i OK, a po przerysowaniu jak gdzieś walnąłem babola będzie np. absurdem!!!

  Schemat jest poprawny dla ZE i go "kupi" ale część, która została wykonana przez Twojego elektryka musi być narysowana kolorem czerwonym.


  szyszko wrote:

  PS. Kable 6mm to nie montowali z administracji specjalnie pod mój bezpiecznik, tylko wszystkim lokatorom puścili instalację do licznika takim kablem (wcześniej przed remontem gdy był w budynku PEN, a nie PE i N osobno, był kabel 4mm do mieszkań).

  Jeszcze raz napiszę. Była wymieniana linia przez Twojego elektryka i jego obowiązkiem było dostosować przekrój przewodu do tego który był na zaciskach zasilających w liczniku - czyli 6mm².
  Te 6mm² powinno być od zabezpieczenia przedlicznikowedo poprzez licznik do rozdzielnicy w lokalu.
 • #48
  Pittt
  Level 32  
  szyszko wrote:
  Łukasz-O wrote:

  Jestem ciekaw w której szkole tak uczą. Po wydzieleniu z PEN, N nie może być łączone z PE nigdzie!

  ... i nigdzie nie jest, ...... N i PE jest złączone dopiero w lokalu na kostce idącej do starej instalacji 2 kablowej pod tynk...,


  To jest czy nie jest ?
 • #49
  szyszko
  Level 11  
  Pittt wrote:
  szyszko wrote:
  Łukasz-O wrote:

  Jestem ciekaw w której szkole tak uczą. Po wydzieleniu z PEN, N nie może być łączone z PE nigdzie!

  ... i nigdzie nie jest, ...... N i PE jest złączone dopiero w lokalu na kostce idącej do starej instalacji 2 kablowej pod tynk...,


  To jest czy nie jest ?

  Jest tak jak było zrobione na początku przez RWE, czyli N jest połączone z PE na tablicy w lokalu w jednym miejscu.
  Czy jest to nie prawidłowe rozwiązanie i na lokal powinno iść samo L i N? Jeżeli tak, to bardzo proszę odpisz to będę interweniować, gdyż za parę dni przyjdą robić odbiór i przyłączać licznik 3 fazowy.

  DZIĘKUJĘ


  Dodano po 18 [minuty]:

  Łukasz-O wrote:
  [
  Schemat jest poprawny dla ZE i go "kupi" ale część, która została wykonana przez Twojego elektryka musi być narysowana kolorem czerwonym.
  [...]
  Te 6mm powinno być od zabezpieczenia przedlicznikowedo poprzez licznik do rozdzielnicy w lokalu.

  Witam,

  Dzięki za pomoc i wskazówki. Już interweniowałem w tej sprawie nalegając na wymianę. Jutro ma przyjść i wymienić, choć twierdzi, że to wyłącznie zabieg kosmetyczny.

  Nie wiem jeszcze tylko co z tym połączeniem PE i N na tablicy w lokalu, tak było wcześniej zrobione przez RWE, ale ktoś napisał, że absolutnie nie może tak być, i nie wiem teraz czy też cisnąć go, by to rozłączył i na lokal puścił samo L1 i N, czy tak ma zostać jak zrobił i jak było wcześniej (PEN).

  DZIĘKUJĘ i pozdrawiam.
 • #50
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Najlepiej jakbyś porobił zdjęcia - rozdzielnicy w lokalu, licznikowej i piętrowej.

  Teoretycznie N póki co, wykorzystujesz tylko na obwód kuchenki, a PE jako ochrona kuchenki i stare zera w istniejącej instalacji.
 • #51
  szyszko
  Level 11  
  Łukasz-O wrote:
  Najlepiej jakbyś porobił zdjęcia - rozdzielnicy w lokalu, licznikowej i piętrowej.

  Teoretycznie N póki co, wykorzystujesz tylko na obwód kuchenki, a PE jako ochrona kuchenki i stare zera w istniejącej instalacji.

  Tablica na klatce jest zamknięta i nie mam kluczy, ale tam wszystko idzie osobno do lokali L1, L2, L3, N, PE (przeważnie tylko N i PE, oraz przez bezpiecznik 25A któraś z faz). Są tam tylko bezpieczniki do lokali, żadnych różnicówek, czy przeciwprzepięciowych.

  Do lokalu idzie 5 żył, L1 i N podłączone są do starego licznika, od niego:
  - N idzie do kostki z której N idzie do nowej instalacji i listwy od starej instalacji.
  - PE idzie prosto z klatki i jest połączone na kostce z kablem idącym do kuchenki i do listwy z N od starej instalacji. Tylko tam (listwa N od starej instalacji) w jednym miejscu jest połączone z N.

  - Nie podłączone kable które będą wychodzić z licznika L2 i L3 idą do wejścia bezpiecznika potrójnego. Z wyjścia tego bezpiecznika idą tylko kable bezpośrednio do kuchenki.
  - L1 OBECNIE idzie z wyjścia obecnego licznika do pojedynczego bezpiecznika starej instalacji i stamtąd do kabli pod tynk (pod tynkiem idą tylko dwa kable). Później L1 będzie szło od wejścia bezpiecznika 3 fazowego do wejścia bezpiecznika 1 fazowego na lokal.

  Dla RWE jest przygotowane nowe wyprowadzenie z klatki od bezpiecznika przedlicznikowego L1 (które jest zasilone i idzie jak dotychczas przez licznik) i dodatkowo nie zasilone na klatce L2 i L3, bo nie przyłączone na wejściu bezpiecznika przedlicznikowego, gdyż to przyłącze ponoć ma zrobić RWE zakładając licznik.
  Jest też jak pisałem, przygotowany przewód który ma łączyć się od wejścia bezpiecznika 3 fazowego (bo tam od licznika pójdą 3 fazy) do wejścia starego pojedynczego bezpiecznika 1 fazowego z którego wyjścia idzie kabel pod tynk na lokal.

  Tak to wygląda w praktyce, gdyż niestety na lokalu jest stara instalacja 2 żyłowa. Czy coś jest nie tak i mam interweniować?


  Dzięki serdeczne i pozdrawiam.
 • #52
  Artur20PL
  Level 9  
  Z tego co piszesz na wlzcie juz jest rozdzielony PEN dlatego jest to dziwne ze w mieszkaniu masz powtórnie połączone N z PE. Bez zdjęcia nie wiadomo konkretnie o co chodzi. Jeżeli miałeś sprawdzonego elektryka to zapewne wiedział co robi.
 • #53
  szyszko
  Level 11  
  Witam wszystkich,

  Dziękuję gorąco osobom, które udzieliły mi porad i wskazówek. Instalacje mi odebrano i licznik RWE założył.

  Niniejszym uważam mój wątek za zamknięty.

  PS. Co do wskazówek, RWE raczej nie jest wnikliwe i się nie czepia się detali. Ich "część" instalacji kończy się w rozdzielni głównej, na dole, zasilającej budynek. To co idzie z parteru po pionach do rozdzielni na pietrach to własność właściciela (d/d zarządcy budynku).
  W kwestii łączenia w układzie sieci TN-C przewodów PE i N - pozostało połączone tak jak było wcześniej, w tablicy lokalu na listwie. (elektrycy RWE robiący odbiór sprawdzali tylko omomierzem czy nie są gdzieś dalej połączone i rezystancję w najdalej oddalonym gniazdku od licznika). Obyło się również bez konieczności zakładania bezpiecznika różnicowego i przepięciowych choć wskazane, by ten pierwszy jednak był, natomiast przepięciowe są założone przez ich w rozdzielni głównej budynku. co do schematu uwag również nie mieli, gdyż w załączniku A4 który wydrukował mój elektryk wszystko było większe i bardziej widoczne. To że owa część instalacji ie była oznaczona innym kolorem jest bez znaczenia, gdyż wyraźnie ten segment jest oddzielony na schemacie i opisany.