Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie odbiornika na p.cz SP5WW

mkpl 06 Mar 2015 15:57 1383 4
  • #1 06 Mar 2015 15:57
    mkpl
    Poziom 37  

Witam

Odgrzebałem od kogoś starą płytę p.cz wg sp5ww 86r na układach TCA440 i MC1352 (ponoć uruchomioną).

Na początek kilka wątpliwości. W opisach i artykułach na temat tej konstrukcji wszędzie podawane są wartości w mV ale to jest amplituda Vpp czy wartość skuteczna? Bo obserwuję coś na oscyloskopie o nie wiem co widzę...

Sprawa rozbija się o BFO jedno daje 500mVpp drugie 700mVpp i gdyby w artykule były wartości skuteczne (podali do 200 do 250mV) to jestem w "zakresie".

Jakie napięcie Vpp powinienem zapewnić aby mieszacz na wejściu ruszył?

0 4
  • Pomocny post
    #2 07 Mar 2015 16:32
    kriss51
    Moderator

Napisz może czy mieszacz w ogóle rusza, bo ponoć uruchomiona. To dość prosta konstrukcja z którą raczej nie powinno być problemu i nie było. Nie wiem czy czytałeś, ale tam są jakieś błędy. Masz schemat dokładnie tej konstrukcji, bo było kilka wersji. Z takim napięciem mieszacz powinien zaskoczyć. Generalnie tam nie trzeba dokładnie napięć mierzyć. Wykonane ze sprawnych elementów i bez błędów powinno działać.

0
  • #3 23 Mar 2015 10:30
    mkpl
    Poziom 37  

Płytka wstępnie uruchomiona z dds AD9850. Miałem zbyt niski poziom sygnału wejściowego na mieszacz.

Schemat to wersja z roku 86? Tak czy siak zgodna z poniższym linkiem
    http://www.sp2ofp.profimot.pl/SP5WW/plesey.jpg

Mam pytanie w związku z mieszaczem. Budowę i działanie mieszacza doskonale znam ale jaki powinien być poziom sygnału heterodyny?

Z tego co wiem to na pewno 2x Uf diody ale jaka wartość maksymalna? Czy mogę podać zbyt duży sygnał i liczyć na to iż diody go i tak "obetną" do wymaganego poziomu?
    Z jakimi konsekwencjami się to wiąże ?
    Jaka jest impedancja wejściowa mieszacza (tak mniej więcej orientacyjnie)?

Projektuję właśnie wzmacniacz sygnału dla DDS tak aby dopasować go do mieszacza. Założyłem sygnał wyjściowy 3db przy paśmie do 32MHz co spokojnie pozwoli mi na pracę z pasma do 10m

Natomiast tą wartość chciałbym dobrać możliwie optymalnie by uniknąć zbędnego wzmacniania sygnału a następnie tłumienia go.

Częstotliwość odbieraną określam jako Fodb = Fhet +/- Fpcz? Czy muszę uwzględnić jakoś BFO?

Mam też problem z BFO. Wspominałem wcześniej o różnicy poziomu sygnałów dla LSB i USB. W Odsłuchu LSB jest bardzo przyjemne, szum jest pełny tonalnie a odebrane stacje czytelne. Natomiast w USB dźwięk jest pozbawiony dolnej części pasma tak jakby zaczynał się od 1kHz.

Planuję przenieść generatory BFO na osobną płytę razem z generatorem dds i jego wzmacniaczem do osobnej ekranowanej puszki. Czy to dobre posunięcie czy może przesadzam?

Jeśli chodzi o konstrukcje radiowe to mam duże obycie z pasmami 2m i 70cm i tam trzeba dosyć rygorystycznie podchodzić do zasad w.cz co przy odbiorniku KF może okazać się grubą przesadą. Dlatego staram się wyczuć co jest ok a z czym przesadzam.

0
  • #4 23 Mar 2015 15:43
    kriss51
    Moderator

Ja robiłem kiedyś odbiornik z tej strony.

http://www.cqham.ru/swl_receiver.htm

Jest tam także mieszacz diodowy i odpowiedni do niego wzmacniacz heterodyny. Tranzystory jakie tam zastosowałem to BFR92 smd. Wprawdzie pierwsza pcz. jest dość wysoka, ale wzmacniacz jak widać jest szerokopasmowy więc w twoim przypadku też powinien działać.

mkpl napisał:
    Natomiast w USB dźwięk jest pozbawiony dolnej części pasma tak jakby zaczynał się od 1kHz.

Zapewne masz źle dostrojony pilot lub coś z filtrem kwarcowym. W obu przypadkach efekt jest ten sam. Masz tam oryginalny filtr wraz z pilotami do niego? Nie tak dawno robiłem alana 87. Pacjent miał na któreś wstędze te same objawy. Zmierzyłem częstotliwości i okazały się ok. Podłożyłem filtr i radio od razu zaczęło normalnie gadać, więc ty zapewne masz albo to, albo to. BFO dla każdej wstęgi musisz mieć odpowiednio odstrojone w górę i w dół o 1,5KHz od 9MHz. To musisz mieć dokładnie dostrojone. Potem możesz czepiać się ewentualnie czegoś innego.

0
  • #5 23 Mar 2015 16:15
    mkpl
    Poziom 37  

Hmm chwilowo podłączyłem wzmacniacz z innego mojego projektu i mam na wyjściu około 2,5Vpp.

Teoretycznie jeśli dobrze rozumuję to napięcie na mieszaczu i tak będzie wymuszone napięciem przewodzenia użytych diod.
    Natomiast prąd nigdy nie będzie sinusoidalny i jego kształt będzie wymuszony charakterystyką napęciowo-prądową diod.

Pytanie ile mocy warto wpakować w mieszacz? Czy jest to obojętne, czy może najlepiej być na granicy przewodzenia albo dać taką amplitudę i moc aby diody były pewnie przełączane i czym więcej tym lepiej.

Jak wyznacza się impedancję takiego mieszacza? Ona wg mojego rozumowania zmienia się dynamicznie w zależności od prądu który ładujemy w mieszacz i stanu przewodzenia diod w mieszaczu.

Wszędzie szukałem po internecie tych podstawowych informacji i mam wrażenie, że wszyscy robią metodą "na czuja"

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo