Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother - DCP-J140W nie wykrywa tuszy

06 Mar 2015 18:35 8439 28
 • Poziom 11  
  Witajcie! Mam problem z moją drukarką. Wszystko działało aż do momentu kiedy nie skończył się żółty tusz. Na samym początku nie wykrywała tylko żółtego, ale po kilku próbach i wyciągnięciu wszystkich tuszy nie wykrywa żadnego. Jeżeli są wsadzone wszystkie to wyświetla komunikat o tym, że nie wykrywa czarnego, usuwam go, restartuję drukarkę, nie wykrywa żółtego, usuwam, restartuję, nie wykrywa niebieskiego i tak do końca aż odnotuje, że w ogóle nie ma nic wsadzonego. Drukarka włącza się, skaner się skalibruje, siorbnie kilka razy i dopiero wywala błąd. Oglądałem czujniki tuszu - żaden nie jest ułamany, przewody do płyty głównej też są ciągłe wszystkie. Pytanie teraz brzmi - jak sprawdzić te czujniki (te duże i te male), mierzyć napięcie wej/wyj, czy opór, ewentualnie czy da się jakoś oszukać te czujniki tak, aby ta drukarka w końcu zechciała drukowac

  Czytałem chyba wszystkie tematy na elektrodzie i nie tylko odnośnie problemów z tuszami, próbowałem zaklejać okienka w cardridgach, odpinać czujniki, włączać drukarkę, NIC nie pomaga. Zaktualizowałem nawet firmware - nic nie pomogło . Czy ma ktoś jeszcze jakiś pomysł? Pozdrawiam ;)
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 13  
  Te czujniki to zwykłe transoptory szczelinowe.
  Mają po 4 wyprowadzenia, i tak na 2 z jednej strony napięcie będzie cały czas - niezależnie od tego czy jest włożony cartridge czy go nie ma. Natomiast na kolejnych 2 wyprowadzeniach napięcie będzie zbliżało się do 0V gdy włożysz cartridge. Gdy brak cartridga napięcie na tych końcówkach >3V.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 11  
  I teraz pewnie od tego napięcia zależy to jak drukarka widzi poziom tuszu zgadza sie? No to wystarczy je wylutować i powinno być to odebrane jako maksymalny poziom cały czas. Ale drukarka będzie liczyć poziom tuszu więc trzeba będzie dorobić jakiś mały obwód z rezystorem i łącznikiem który będę załączał (podawał napięcie na piny odbiorcze) kiedy będę chciał zasymulować wymianę pojemnika. To jest proste do zrobienia, ale co z tymi drugimi czujnikami (te małe kostki co są na górze, badają górną powierzchnię pojemnika)? Moja drukarka wywala błąd, że NIE MA zainstalowanej ŻADNEJ kasety. Coś mi się wydaje, że skoro wszystkie czujniki na raz padły to problem jest gdzieś w ich zasilaniu. Muszę dorwać schemat tej drukarki...
 • Spec od drukarek
  Można wymienić płytkę. Nie jest droga.
 • Poziom 11  
  No więc powracam do tematu. Drukarka działa od 10 minut. Co zrobiłem:

  1) Rozkręciłem ją, żeby zaatakować czujniki z miernikiem i pomierzyć tam napięcia (istniało podejrzenie, że do czujników nie dochodzi napięcie bądź nie wraca)
  2) Kombinowałem jak ją włączyć i szukałem gdzie są czujniki od pokrywy skanera i tuszy, żeby je zablokować i żeby drukarka była rozkręcona w stanie takim w jakim nie wykrywa tusze
  3) Koniec końców składałem ją krok po kroku w celu zlokalizowania tego czujnika, odkryłem, że czujnik NIE znajduje się w pokrywie skanera, położyłem pokrywę bez podpinania skanera, zamknąłem klapkę od tuszy, pojawił się błąd cannot inc coś tam (na pewno ze skanerem), podpiąłem go, drukarka wyświetliła komunikat żeby zainstalować tusz czarny więc to zrobiłem. Potem poprosiła o kolejne aż w końcu napisała że wszystkie są pełne.
  4) wyczyściłem 2 razy głowicę, zainstalowałem sterowniki, drukarka gra i buczy. Będę ją ostro testował dzisiaj, zobaczymy co powie jak sie skończą tusze i będę musiał zainstalować nowe
 • Poziom 8  
  Witam serdecznie. Mam podobny problem, również z modelem DCP-J140W. Żółty tusz się skończył więc wymieniłem go na nowy, ale od tego czasu pokazuje mi, że nie można wykryć żółtego tuszu. Czytałem wiele tematów na forum odnoście problemów z brotherami, więc próbowałem kilku rozwiązań.
  1) Odłączyłem czujniki obecności pojemników z tuszem. - dalej to samo
  2) Odłączyłem czujniki obecności i czujniki poziomu - błąd Nie moz. inic. 40
  3) Wylutowałem czujnik obecności żółtego - nie można wykryć tusz żółty.
  4) Wylutowałem wszystkie czujniki obecności pojemnników - nie można wykryć tusz żółty.
  5) Wylutowałem dodatkowo czujnik poziomu żółtego - nie można wykryć tusz żółty.
  6) Wylutowałem wszystkie 8 czujników - nie można wykryć tusz żółty.

  Nie działało zaklejanie, resetowanie ustawień drukarki ( w menu ), zostawienie jej na 8h bez zasilania, nie pomaga nic. Obecnie drukarka nie ma ŻADNEGO czujnika ( podłączone obydwie płytki bez czujników ) a i tak pokazuje że 3 kolory są pełne, a żółty jest pusty + błąd "nie można wykryć tusz żółty". Oczywiście jak to student, w czasie sesji zajmuje się wszystkim tylko nie nauką ( w moim przypadku naprawa drukarki ) dlatego proszę bardzo o jakiś pomysł, bo nie chciałbym żeby mój czas poszedł na marne, skoro tyle się już z nią gimnastykuję.

  Myślałem jeszcze, że może pomogłoby jej reset, ale nie wiem jak to zrobić. Znalazłem tylko że kombinacja menu-mono-menu-mono pozwala wejść w tryb serwisowy, jednak nie wiem co dalej.

  Napomnę tylko, że kiedy drukarka miała jeszcze gwarancję, miałem ten sam problem i wtedy serwis mi to naprawił. Obecnie jest pół roku po gwarancji więc muszę radzić sobie sam.

  Edit.

  Po wejściu w tryb serwisowy poprzez wciśnięcie przycisku MENU podczas załączania urządzenia, można wykonać kserokopię, pomimo tego błędu.
  Moja drukarka wykonała piękną, żółtą kopię. Czyli niby wszystko gra, poza błędem "nie można wykryć tusz żółty" który blokuje pracę sprawnego urządzenia.

  Proszę o jakąś radę bo już mi ręce opadają.
 • Warunkowo odblokowany
  Witam nie koniecznie problem jest z czujnikiem żółtego pojemnika. Często tusz dostaje się na nóżki transoptorów i podczas elektrolizy trawi je .sprawdz je wszystkie
 • Poziom 8  
  Wszystkie czujniki wylutowałem z płytek a problem nadal występuje, nawet po odłączeniu całej płytki.

  Tak jak pisałem powyżej, zgodnie z przewidywaniami, usunięcie czujników innych kolorów spowodowało, że pomimo braku pojemnika, drukarka widzi, że inne kolory są pełne. Odstępstwem od reguły jest kolor żółty. Logicznym wydawało by się, że skoro nie ma czujnika, to nie wykrywa błędu i widzi pojemnik jako pełen tak jak w przypadku pozostałych kolorów - a tu niespodzianka - nadal komunikat "nie można wykryć żółtego tuszu". Zasadniczo problemem jest teraz tylko kwestia pozbycia się tego komunikatu i "przekonania" drukarki, że problem ustąpił.
 • Poziom 11  
  O ile dobrze kojarzę, te drukarki nie potrafią zmierzyć poziomu tuszu w pojemniku. Te czujniki (są po 2 na każdy kolor) sa potrzebne po to żeby ustalić czy pojemnik z tuszem został wyjęty i wsadzony z powrotem (czujnik nad pojemnikiem) i ustalić czy pojemnik jest SUCHY (czujnik z boku). Po wyjęciu tuszu powinna pojawić się informacja o jego usunięciu, prośba o jego włożenie i powinno być pytanie czy pojemnik został wymieniony. Po zaakceptowaniu powinien się zrobić na 100%. Poskładaj to do kupy tak jak było, zaktualizuj oprogramowanie pokładowe (brother.com i tam szukaj programu do update firmware), następnie włącz drukarkę BEZ skanera, niech wywali błąd, następnie podepnij taśmę i uruchom drukarkę ponownie. Ja tak zrobiłem i pomogło, może zbieg okoliczności, nie mam pojęcia...
 • Poziom 8  
  Próbowałem, niestety nie działa.
 • Poziom 10  
  Udało Ci się rozwiązać temat? Mam identyczny problem ale z niebieskim, wymieniłem już tonery na inne i też nie dziala.
 • Spec od drukarek
  Masz zalany albo uszkodzony czujnik. Wymotuj płytkę z czujnikami, wymyj i wysusz. Jak nie pomoże to ją wymień.
 • Poziom 10  
  dziękuje! a jest jakaś instrukcja jak dostać się do czujników? śrubki od przodu widze, ale tył mi puścić nie chce, jest na zatrzaskach?

  edit:
  ok juz mam, od tylu są jeszcze 2 śruby, to tak dla potomnych, bo ja ułamałem zatrzaski.

  idzie przemierzyć, te czujniki? albo jakoś zmostkować? bo płytka wygląda na idealnie czystą.


  Brother - DCP-J140W nie wykrywa tuszyBrother - DCP-J140W nie wykrywa tuszy
 • Poziom 8  
  3 lata temu gdy miałem ten problem poddałem się i odesłałem do serwisu, odesłali sprawną drukarkę i działa do dziś. Ogólnie pamiętam, że ciężko było coś samemu ogarnąć, ja pomimo kilku wieczorów z tym, nic nie osiągnąłem.

  Pozdrawiam
 • Poziom 22  
  W tej kasetce co wkładasz tusze u góry są 4 czytniki z pinami(widać na zdjęciu) zobacz od środka czy jakiś pin nie jest wygięty lub wyrwany.
 • Poziom 10  
  piny są proste. czy wylutowanie czujnika tego dłuższego, co przychodzi w połowie wysokości uszu jest bezkarne i drukarka powinna ruszyć tylko nie widzieć poziomu tuszu?
 • Warunkowo odblokowany
  Witam jak pisałem wyżej problem może nie dotyczyć czujnika koloru który wyświetla drukarka. Dlatego trzeba sprawdzić je wszystkie. Najczęściej padają te małe. Najczęściej ulegają one zalaniu co powoduje korozję nóżek, inną przyczyną to uszkodzenie fototranzystora. Można się pobawić i wstawić z innych transoptorów, lub kupić i wstawić same fototranzystory. Da się je z obudowy wyciągnąć.
 • Poziom 10  
  ale jak sie je sprawdza poza podmianą? mają jakąś znaną oporność?
 • Warunkowo odblokowany
  Miernikiem uniwersalnym najlepiej z testem diod półprzewodnikowych. Bez obawy można omomierzem i porównać z pozostałymi. Niestety fototranzystory mają to do siebie że potrafią oszukać miernik podobnie jak diody zenera. Lepsza metodą dla niedoświadczonego jest podłączyć pod zasilacz diody IR ( około 3 V ) i szeregowo diodę led w obwód fototranzystora i miernik napięcia równolegle do diody led. Po zakryciu szczeliny miernik powinien wykazać zwiększoną przewodność uszkodzonego fototranzystora.
 • Poziom 10  
  zauważyłem ciekawą rzecz, testem diody na mierniku uniwersalnym, dla czujnika magenta pokazuje 2.951V, dla Cyan 2.098v, dla Yellow również 2,098, dla black 1,075v; czy to o czymś świadczy, przepraszam jeżeli pytania są jakieś proste, ale wiedze mam ograniczoną a próbuje se jakoś w tym wszystkim połapać.
 • Poziom 23  
  Jeśli mierzysz po stronie fotoelementu na czujnikach poziomu tuszu, to tam rozrzut jest normalny ze względu na różne poziomy tuszu, różny kolor tuszu i może nawet różne konstrukcje wajchy połączonej z "pływakiem" w kartridżu, jeśli nie są takie same. Zawsze możesz zakleić w kartridżach okienka czarną taśmą i zobaczyć. Jeśli to na czujnikach wyjętych z drukarki, to oświetlenie wpływa na pomiar.
 • Poziom 10  
  pomiar był na czujnikach wyjętych z drukarki. Myślisz, że wylutowanie wszystkich czujników tuszu coś da? Przemyłem wszystkie czujniki tuszu oraz te małe złożyłem drukarkę, dalej błąd aby włożyć ponownie tusz Cyan, oto zdjęcia ekranu drukarki, czy może to sugerować które czujniki nawalają? czy podobnie jak u kolegi zakładającego ten temat nie będzie wiadomo o co chodzi i trzeba się poddać??

  Brother - DCP-J140W nie wykrywa tuszyBrother - DCP-J140W nie wykrywa tuszyBrother - DCP-J140W nie wykrywa tuszy,
 • Poziom 23  
  O ile pamiętam, to za wykrywanie obecności kartridży odpowiadają te duże czujniki - to zresztą da się sprawdzić oglądając budowę kartridża i slotów.
  Wylutowanie i/lub zastąpienie czymś czujników powoduje komplikacje np. przy wymianie tuszu - musiałem wymieniać na wyłączonej drukarce i pilnować, żeby nigdy się tusz nie skończył tak żeby to zobaczyła, inaczej oczywiście nie zauważała faktu wymiany.

  Jak wyskakują losowe głupoty typu raz nie ma jednego tuszu, za chwilę innego i tak w koło aż załapie, to możliwe że któryś z czujników jest uszkodzony. Poszukaj po prostu takich płytek, często da się je gdzieś kupić - wydaje mi się że są takie same w kilku modelach, a już na pewno takie same sensory są w różnych drukarkach, bo przekładałem je między różnymi modelami.
 • Warunkowo odblokowany
  dawka7 napisał:
  2.951V, dla Cyan 2.098v, dla Yellow również 2,098, dla black 1,075v


  Po pomiarach wygląda na to że uwalony jest czujnik BK, gdyż ma najniższy wynik.

  Dodano po 3 [minuty]:

  GrandMasterT napisał:
  a już na pewno takie same sensory są w różnych drukarkach, bo przekładałem je między różnymi modelami.


  Oj bym się nie zgodził gdyż albo są to transoptory oparte na fotodiodzie lub fototranzystorze więc są dwa rodzaje czujników i nie zawsze pasują na podmiankę. Zgodzę się jednak że w większości drukarek są to fototranzystory.
 • Poziom 2  
  mam podobny problem w drukarce brother dcp j 725 dw , wyskakuje komunikat nie można wykryć BK. Znajdują się w niej trzy płytki z czujnikami. Odlutowałem wszystkie czujniki z trzech płytek. Pokazuje mi pełne tusze żółty, czerwony i niebieski, zaś czarny całkowicie pusty. Wymieniałem nowe oryginalne kartridże i dalej wyskakuje komunikat, że nie może wykryć BK. Odpinałem już taśmę skanera i robiłem reset "pampersa". Proszę o pomoc jak usunąć ten błąd.
 • Spec od drukarek
  Wymienić dolną płytkę.
 • Poziom 2  
  dlaczego dolną płytkę. Jak już pisałem wylutowałem też i z niej czujniki więc nie powinno być tego komunikatu nie wykryciu BK
 • Spec od drukarek
  Jeśli płyta nie dostanie sygnału, że wykryła tusz to tak będzie. Wystarczy, że zainstalujesz na chwilę dobrą płytkę a potem tą uszkodzoną i będzie ok.
 • Poziom 2  
  Dziękuję za podpowiedź. Muszę gdzieś kupić płytkę i przetestować.