Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ulepszenie prostownika i jego naprawa-identyfikacja,napięcia

06 Mar 2015 19:27 3789 13
  • Poziom 12  
    Witam,
    Mam taki prostownik jak na zdjęciu(jak widać duży jest transformator)
    chciałbym ładować akumulator 12 i 24V,a nie bardzo wiem co i jak mierzyć na transformatorze
    chciałem też dodać woltomierz i amperomierz LED
    proszę o schemat dla prostownika
  • Poziom 16  
    Bez przewijania transformatora zapomnij o 24V, chyba że ma kilka uzwojeń i możesz tak połączyć aby uzyskać 24V. Sprawdź jakie napięcia dostępne masz po stronie wtórnej. Zrób na uzwojeniu pierwotnym regulację prądu ładowania. Najłatwiej zamontuj analogowy woltomierz i amperomierz.
  • Poziom 12  
    Otrzymane pomiary okazały się błędne z powodu awarii miernika,
    postaram się wykonać nowe pomiary.
  • Poziom 21  
    Kolego. Nie bierz się za to bo widać, że totalnie się na tym nie znasz. Nie wiesz jak pomierzyć napięcia na transformatorze.
  • Poziom 16  
    Na Twym poziomie, idź do sklepu i kup gotowe urządzenie. Jak chcesz się nauczyć aby naprawić przeczytaj 4 tomy "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" Dieter Nührmann a następnie zabierz się za tworzenie prostownika. Ja w ten sposób zaczynałem. Jeszcze czytałem ABC Techniki, Kalejdoskop Techniki, Młody Technik, Radioelektronik, Elektronika dla wszystkich...
  • Poziom 12  
    Chciałbym wiedzieć czy jest gotowy, układ który będzie mnie informował o stanie pełnego naładowania akumulatora?
  • Poziom 12  
    Co myślicie o takim transformatorze napięcia na wyjściu rzędu 2x24V (48V).
    Wysokość 8 cm.
    Szerokość 11cm.
    Długość 14,5 cm.
    Przekrój przewodu to 2,5mm2.
    Do prostownika dobre to będzie czy za duże napięcie?

Postaram się reanimować obecny prostownik, a przyszłości zbudować już z rozruchem.
  • Poziom 16  
    Jeżeli są nawinięte takiej samej grubości drutem i połączysz koniec pierwszego z początkiem drugiego - tak. Jeżeli grubość drutu jest różna, maksymalny prąd jaki będziesz mógł pobrać będzie taki jakie jest w stanie dać uzwojenie z cieńszym drutem. Jak połączysz koniec z końcem lub początek z początkiem - będziesz miał 8V zamiast 24V.
  • Poziom 12  
    Mam pytanie jakiej mocy trzeba transformator, aby można zrobić wspomagacz rozruchu.
    Ładowanie 12 i 24V.
    Mam Ursus c 330 i mtz 82.
    Pytam, bo być może trzeba szukać drugi transformator.
  • Poziom 16  
    Do wspomagania rozruchu przy słabych akumulatorach potrzeba 1,0 do 1,5kW. Do rozruchu bez akumulatorów 2,5 do 3,0kW. Najlepszy do rozruchu jest trzymany w cieple, sprawny i naładowany akumulator.
  • Poziom 12  
    Planuje zakupić taki moduł, jeszcze się waham co do podłączenia i działania, Woltomierz-Amperomierz 10A+bocznik.

Sprzedawca podaje taki schemat podłączenia.

Pomiarem napięcia(V) myślę, że dałbym radę, problemem byłoby natężenie(A).
    Jak się ma taki moduł do prostownika.

Jest jakiś gotowy układ do podłączenia(mogę też wlutować), w prostownik który poinformuje mnie o pełnym naładowaniu akumulatora.
  • Poziom 12  
    Dobry będzie taki transformator.
    Transformator z prostownika centrali telefonicznej typu TAB 24/25 firmy Bester. Napięcia wyjściowe to 2x16V. Nawinięte są one płaskownikiem miedzianym o przekroju 12mm kwadratowych każde. Prąd znamionowy ładowania tego prostownika wynosił 25A przy napięciu 24V.
  • Poziom 16  
    Nie znajdziesz "pudełeczka", które podłączysz do posiadanego transformatora TAB 24/25 i będzie działać. Jego parametry są wystarczające do ładowania akumulatorów i słabego wspomagania rozruchu. W pierwotne uzwojenie transformatora szeregowo włącz: wyłącznik, bezpiecznik, autotransformator lub regulator obrotów od wiertarki, szlifierki, robota kuchennego, o prądzie znamionowym większym o 50% o znamionowego transformatora, za pomocą czego regulował będziesz napięcie wtórne a tym samym prąd ładowania. Na wtórnym podłącz zaopatrzony w radiator, prostownik w układzie Greatza o prądzie znamionowym dwukrotnie większym od tego jaki zamierzasz pobierać, woltomierz, amperomierz. Masz już prostownik. Stosując zasadę ładowania prądem o dowolnej wartości w zakresu 0,1...0,3 pojemności ładowanego akumulatora, sygnałem pełnego naładowania będzie napięcie ogniwa równe 2,4...2,5V, co dla akumulatora 12 woltowego daje 14,4...15,0V.
  • Poziom 12  
    kusmierzakd napisał:
    Dobry będzie taki transformator.
    Transformator z prostownika centrali telefonicznej typu TAB 24/25 firmy Bester. Napięcia wyjściowe to 2x16V. Nawinięte są one płaskownikiem miedzianym o przekroju 12mm kwadratowych każde. Prąd znamionowy ładowania tego prostownika wynosił 25A przy napięciu 24V.

Ponawiam pytanie.