Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV LG 42PX4R-za - obraz prawidłowy ale za mgłą

Krzysiek210260 06 Mar 2015 19:40 2361 15
  • #1 06 Mar 2015 19:40
    Krzysiek210260
    Poziom 17  

Witam
    Tv j/w uszkodzona była hybryda i jeden tranzystor na y-sus, po naprawie hybrydy(nowe tranzystory) i wymianie tranzystora IRFPxxxx ,tv ruszył z poprawnym obrazem, ale jest jak za mgłą lub inaczej mówiąc tak jakby kontrast był zmniejszony do zera.
    Dla pewności wylutowałem hybrydę na z-sus, ale okazała się sprawna( pomiary i wizualnie).
    Napięcia zgodne ze stickerem, 15V również ok.
    Wygląda tak jakby nie pracował z-sus, po odpięciu sterowania z CRTL obraz jest minimalnie ciemniejszy.
    Radiatory na hybrydach mają temperaturę pokojową.
    Proszę o sugestie

0 15
  • #2 06 Mar 2015 21:09
    lisek
    Spec od monitorów

To chassis MF056A , i firma zaleca wymianę jednoczesnie Z-sus + Y-sus (6871qyh051p)

0
  • #3 07 Mar 2015 10:56
    Krzysiek210260
    Poziom 17  

Witam
    Szkło PDP42x20882
    Z-sus 6871QZH054P
    Y-sus 6871QYH051P
    CTRL 6871QCH60Q

Vs 195V
    Va 60V
    Vset 80V
    Vy -195V
    Vsc 120V
    Vb 90V

LG sugeruje naprawę Z-sus przy ciemnym obrazie, ale u mnie Z-sus wygląda na sprawny chyba, że coś przeoczyłem ale co?
    Po godzinie pracy radiatory na hybrydkach ledwo ciepłe tak jakby pracowały " na pół gwizdka" co mam jeszcze sprawdzić.
    O podstawianiu nie ma mowy bo nie posiadam takich modułów.
    A wymiana nie opłacalna, trzeba "wyżeźbić z tego co mam.

0
  • #4 08 Mar 2015 06:01
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Witaj,

Zobacz czy plazma reaguje na zmianę kontrastu przy regulacji z menu użytkownika. Jeżeli tak-winny jest Z sus
    W tym panelu trzeba naprawić jednocześnie Y sus i Z sus, niekoniecznie na Z musi być winna hybryda, a z drugiej strony tylko to że ciepły radiator nie musi znaczyć od razu,że hybryda działa poprawnie, trzeba sprawdzić obecność impulsów, itp.

Jak nie masz oscyloskopu, to tylko zostaje ci wymiana IPM w całości aby się przekonać.

Dodano po 9 [minuty]:

Oprócz 15V, IPM, ma też dostawać +5V, sprawdź rezystancję pomiędzy punktami na spodzie hybrydy a masą.

0
  • #5 08 Mar 2015 09:29
    Krzysiek210260
    Poziom 17  

Regulacje funkcji obrazu, kontrast, jasność. ostrość, nasycenie działają poprawnie.
    Niska temperatura hybrydek świadczy o niepoprawnej ich pracy tak jakby nie było odpowiedniego wysterowania, IPM na Z-sus wylutowałem i tak jak pisałem pomiary OK i" organoleptycznie "też OK.
    Mam pytanie czy CTRL może powodować taki objaw, z training manual dla LG na CTRL-u powinny się świecić Diody D15 i D18(dla 42x2a) u mnie świeci na początku tylko D15 a po ok. 30min zapalają się dodatkowo D16 i D17.
    Podczas pracy TV odpięcie wtyku z CTRL do Z-sus generalnie nie powoduje żadnej zmiany na obrazie (troszkę przyciemnia).
    5V jest obecne na Z-sus

0
  • #6 08 Mar 2015 09:52
    lisek
    Spec od monitorów

A co mówi tryb autonomiczny dla tego CTRL i tej matrycy PDP42x2.
    W manualau trening. opisano. ( wykorzystaj min. złacze : P1 ext_auto_gen)

* tam stosowano zamiennie dwa CTRL : 6871QCH038A (starszy) i nowy _ poprawiony
    6871QCH060Q,

0
  • #7 10 Mar 2015 19:40
    Krzysiek210260
    Poziom 17  

Witam
    W trybie autonomicznym wszystkie wyświetlane opcje testowe są prawidłowe, ale za mgiełką lub kto woli bez odpowiedniego kontrastu.
    testowe kolory; czerwony, niebieski, zielony prawidłowe bez przebarwień.
    Znów moje pytanie co oprócz IPM(sprawny) na Z-susie mogło ulec uszkodzeniu.
    Tranzystory, diody, rezystory posprawdzane elektrolity z pomiaru zdają się być dobre, co sprawdzić lub wymienić?

0
  • #8 11 Mar 2015 00:16
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Krzysiek210260 napisał:

Znów moje pytanie co oprócz IPM(sprawny)

A skąd to możesz jednoznacznie wiedzieć skoro tylko sprawdzałeś miernikiem?
    Najprawdopodobniej właśnie nie działa skoro odłączenie całkowite Z susa nie wnosi większej różnicy. Jak checesz się bawić, sprawdź sobie czy IPM jest taki sam na Y i jak są takie same to wstaw sobie tez ten z Z susa do Y susa i porównaj (bo jak domyślam się nie masz czym pomierzyć impulsów) A sygnały z CTRL board do sterowania Z susem przecież też na upartego dałoby się zmierzyć.

Tryb autonomiczny to tylko plansze wyświetlanego tła, i na nic wiele się nie zda.

0
  • #9 11 Mar 2015 10:39
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Tryb autonomiczny to tylko plansze wyświetlanego tła, i na nic wiele się nie zda.

Niestety > sprawdzasz "jakość" : panelu PDP, CTRL i zasilacza
    - wszak MB jest odłaczony.

0
  • #10 11 Mar 2015 12:57
    gawr
    Poziom 11  

lisek napisał:
    Cytat:

Naprawdę??
    To wytłumacz kolego nam, mniej "dowiadczonym", w jaki to sposób ocenisz jakość PDP na przykład, jesli ZSUS pracuje niepoprawnie?

W miarę jasno oczywiście napisz, żeby każdy mógł zrozumieć wywód na ten temat.

0
  • #11 11 Mar 2015 16:49
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    To wytłumacz kolego nam, mniej "dowiadczonym", w jaki to sposób ocenisz jakość PDP na przykład, jesli ZSUS pracuje niepoprawnie?

Tylko urządzenie o nazwie OSCYLOSKOP + przebiegi
    TV LG 42PX4R-za - obraz prawidłowy ale za mgłą
    Reszta to doswiadczenie!

p.s
    Do autora tematu
    - jak u Ciebie jest hybrydka : w Z/oraz Y-sus?

TV j/w uszkodzona była hybryda i jeden tranzystor na y-sus, po naprawie hybrydy(nowe tranzystory) i wymianie tranzystora IRFPxxxx ,tv ruszył z poprawnym obrazem, ale jest jak za mgłą lub inaczej mówiąc tak jakby kontrast był zmniejszony

po wymianie hybrydki i tryb autonomiczny
    Cytat:
    W trybie autonomicznym wszystkie wyświetlane opcje testowe są prawidłowe, ale za mgiełką lub kto woli bez odpowiedniego kontrastu

0
  • #12 11 Mar 2015 18:16
    gawr
    Poziom 11  

No to jeszcze raz!

zbyszekskibinski napisał:

Na to
    lisek napisał:

Po czym padło pytanie dotyczące trybu testowego:
    gawr napisał:

A kolega lisek na to:
    lisek napisał:
    Tylko urządzenie o nazwie OSCYLOSKOP + przebiegi

Ponownie proszę o analizę, jak za pomocą włączenia trybu testowego można ocenić w tym przypadku, czy panel jest sprawny. Lub który moduł jest niesprawny!
    Tylko bez wybiegów typu oscyloskop i praktyka w patrzeniu. :)
    Konkrety dla maluczkich!

A tak nawiasem mówiąc, to ten obrazeczek to co konkretnie pokazuje? ZSUS, YSUS? Gdzie sprawdzane? Jeszcze co innego może pokazuje?
    A to w dobrym, czy popsutym module?

0
  • #13 11 Mar 2015 18:24
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    A tak nawiasem mówiąc, to ten obrazeczek to co konkretnie pokazuje? ZSUS, YSUS? Gdzie sprawdzane? Jeszcze co innego może pokazuje?

Nic nie pokazuje.
    Wrzuciłem go ot tak sobie, żeby przypomnieć jak wyglada oscyloskop. (':D')
    Bo wiekszośc to naprawia : poprzez ogladanie spuchnietych kondensatorów i wizualne obejrzenie.... i czekanie na gotowca
    ..... niestety dobre czasy napraw odeszły w niebyt i zapomnienie.

(':!:') Właściwe przebiegi masz kol. w manualu treningowym.

Cytat:

Konkrety dla maluczkich!

"Maluczki" (sorry) musi się niestety douczyć (np. poprzez poczytanie SM nawet tych treningowych).
    Forum jest za małe na pisanie opracowań w stylu jak w tr.auto. sprawdzić czy panel/ moduł jest uszkodzony i poza tym , nie mogę "odbierac chleba" .....
    * innym / i sobie jak mi to kiedyś zarzucono tutaj na forum.
    ** jest dobry "wujek google" i odrobina chęci i kolejna nauka/doświadczenie.

0
  • #14 11 Mar 2015 18:47
    Krzysiek210260
    Poziom 17  

TV LG 42PX4R-za - obraz prawidłowy ale za mgłą TV LG 42PX4R-za - obraz prawidłowy ale za mgłą

Z lewej X , z prawej Y.
    Na Y zmienione 5 szt. tranzystorów ;
    od prawej te trzy(nie ma ich na X-susie) wstawiłem SUM45N25,
    i następne dwa- wstawiłem IXTA 36N30.
    Na X-susie Wszystkie tranzystory i diody są sprawne żadnych śladów przebicia(wygląda jak nówka sztuka)

0
  • #15 11 Mar 2015 18:54
    lisek
    Spec od monitorów

A coś na tych IPM napisano
    np. w stylu 2300KCF009A-F lub YPPD-J017C/ YPPD-J009C/ ??

Np. dla modułu Y-sus jest KIT pomocny w 90% uszkodzeń
    Link

Cytat:
    jest mowa o IC81 YPPD-J009C-F > 4921QP1027Q IPM(stk795-518)
    zapomniano o C99 and C100

Z tego forum o tym Y-sus ...051p
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1959070.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2380292.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1347196.html
    ...itd, itp
    od wujka google Link_ how-to-test-stk795-518-ysus-ipm

Podobnie dla Z-sus 6871QZH054P

0
  • #16 11 Mar 2015 19:06
    Krzysiek210260
    Poziom 17  

Na X mam go w ręku;
    (L)4921QP1028P
    (P)KJ28P Rev.0
    (S)051014-2516

I jeszcze jedno ,każdy mówi o naprawie, a później każe wymieniać całe moduły IPM-Y i Bóg wie co jeszcze.
    Jak IPM jest typu STKxxx-xxx to się zgodzę, a jak są elementy na wierzchu to z naprawą nie miałem nigdy problemu i wszystko chodzi jak na nówkach.
    Pierwszy LG co się nie chce poddać.

0