Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ucinanie fizycznego rozmiaru pamięci USB

titolr10 06 Mar 2015 20:43 879 14
  • #1 06 Mar 2015 20:43
    titolr10
    Poziom 12  

Witam!
    Zakupiłem ostatnio trzy pendrive.
    Teoretycznie mają 32GB (tyle wyświetla się we właściwościach)
    ale tak naprawdę mają tylko 5GB. Tak, wiem że to oszustwo, dostałem zwrot pieniędzy.
    Chciałbym natomiast przywrócić te pendrive do użytku ucinając ich rozmiar. Wiem, że mogę stworzyć nową partycję i zostawić resztę jako nieużywane miejsce, lecz przy czyszczeniu pendrive przez Diskpart wszystko wróci do wcześniejszego stanu.
    Wiem, że MHDD ma opcję której szukam - ucinanie rozmiaru dysku.
    Niestety MHDD nie widzi mojego USB. Próbowałem samego mhdd jak i tego z HirensBota. Czy jest jakiś inny program którym mogę to zrobić? Ewentualnie jakaś dystrybucja Linuxa?

0 14
  • #2 06 Mar 2015 21:15
    alikatek
    Poziom 29  

titolr10 napisał:
    Chciałbym natomiast przywrócić te pendrive do użytku ucinając ich rozmiar

Rozumiem, że chcesz rzeczywistą pojemność pendrive (5GB) zamienić na deklarowaną (32GB).
    Tego nie da się zrobić. Do tanich pendrive są ładowane wadliwe podzespoły, odrzuty produkcyjne nie spełniające wymagań. Może pamięć ma te 32GB, ale możliwe do zapisania jest tylko 5 albo i mniej. To może być wada fabryczna (i mi się zdarzyło kupić pendrive za 250zł a okazało się że zamiast 64 miał 4GB i jak sprawdziłęm go HDTune na "error scan" to prawie cały świecił na czerwono. Zwrot kasy dostałem) i może być też celowe oszustwo.

0
  • #3 06 Mar 2015 21:38
    titolr10
    Poziom 12  

Nie. Chcę uciąć go do tych 5Gb.
    Tu akurat jest typowy wałek, bo kupiłem 3 i wszystkie trzy tak samo popsute są.
    Kupiłem je tylko dla sprawdzenia, bo nie chciało mi się wierzyć, że za taką cenę można dostać 32 giga.

0
  • #4 07 Mar 2015 08:18
    pietia86
    Poziom 25  

Wg mnie musiałbyś zmodyfikować w jakiś sposób firmware tego pena a wydaje mi się że to może być kłopotliwe. Może po prostu stwórz partycję o odpowiednim rozmiarze i nie czyść go diskpartem...

0
  • #5 07 Mar 2015 13:30
    titolr10
    Poziom 12  

Tak jak pisałem, znam to rozwiązanie, tylko lubię rozwiązywać problemy.
    Wiem, że dysk można skrócić do jakiegoś sektora, pytanie czy to samo da się zrobić z pendrivem.
    Ewentualnie, skoro jest oprogramowanie do "zwiększania" miejsca, to może jest i takie do zmniejszania?

0
  • #6 07 Mar 2015 16:04
    alikatek
    Poziom 29  

titolr10 napisał:

Ale można wiedzieć w jakim celu? Po co psuć pendrive?
    Przy pomocy np. diskpart, Easeus parition master (polecam) zrób sobie partycję 5GB a reszte zostaw jako nieprzydzielone.
    titolr10 napisał:
    Wiem, że dysk można skrócić do jakiegoś sektora, pytanie czy to samo da się zrobić z pendrivem.

Tak można, tylko po co? Im pojemniejszy dysk tym lepiej, chyba że wszedł jakiś nowy trend.
    titolr10 napisał:
    skoro jest oprogramowanie do "zwiększania" miejsca

Nie da się zwiększyć ilości miejsca na karcie pamięci przy pomocy żadnego programu.

Dodano po 1 [sekundy]:

titolr10 napisał:

Ale można wiedzieć w jakim celu? Po co psuć pendrive?
    Przy pomocy np. diskpart, Easeus parition master (polecam) zrób sobie partycję 5GB a reszte zostaw jako nieprzydzielone.
    titolr10 napisał:

Tak można, tylko po co? Im pojemniejszy dysk tym lepiej, chyba że wszedł jakiś nowy trend.
    titolr10 napisał:
    skoro jest oprogramowanie do "zwiększania" miejsca

Nie da się zwiększyć ilości miejsca na karcie pamięci przy pomocy żadnego programu.

0
  • #7 07 Mar 2015 17:22
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można to zrobić za pomocą narzędzie dedykowanego do kontrolera na jakim jest pendrive.

Wklej obrazek jak widzi go ChipGenius.

0
  • #8 07 Mar 2015 17:55
    Wysuszek
    Poziom 13  

A w zwykłym zarządzaniu dyskami nie da się tego robić ? Przecież jest to tak jak zwykły hdd ... robisz partycje całego pena i później prawym i zmniejszasz mu partycje w mb o tą ilość tj. 27 GB i tyle.

Tak samo zrobiłem z uszkodzonym hdd ... początek dysku jakieś 33 % martwe, założyłem partycje na cały dysk, później podzieliłem na 2 partycje (33 % i 67 %) i całkowicie usunołem tą 33 % partycje i dysk śmiga jak talala.

0
  • #9 07 Mar 2015 18:02
    Robert B
    Poziom 43  

Wysuszek napisał:
    A w zwykłym zarządzaniu dyskami nie da się tego robić ?

Nie.
    Wysuszek napisał:
    Tak samo zrobiłem z uszkodzonym hdd

Pendrive to nie jest dysk twardy.

0
  • #10 07 Mar 2015 20:45
    pidar
    Spec od pamięci masowych

Chcę zobaczyć numer aukcji i Twój komentarz negatywny, jak tego nie przedstawisz, to nie licz na pomoc z mojej strony!

0
  • #11 08 Mar 2015 15:30
    titolr10
    Poziom 12  

Dobra, widzę że kilka odpowiedzi opiera się na braku zrozumieniu tematu.
    Powiem raz jeszcze:
    Pendrive ma działające tylko 5GB. Reszta to sztucznie utworzone miejsce, z którego nie da się odczytywać danych - dlatego chcę go zmniejszyć FIZYCZNIE, a nie tworząc partycję. Pisałem już, że umiem zrobić partycję, tylko takie rozwiązanie mnie nie satysfakcjonuje.

@pidar
    Nie zobaczysz aukcji i mojego negatywnego komentarza, bo nie kupiłem go na allegro, tylko w sklepie Geek.

@mbo - dziękuję za odpowiedź zgodną z tematem. Oto dane z chipgenius_v4_00_0201:
    Ucinanie fizycznego rozmiaru pamięci USB

Jest tam co prawda link do strony, ale wszystko jest po chińsku. Sam nie mam doświadczenia z flashowania pendrivów. Być może na odpowiednim sofcie udałoby się uzyskać 8GB.

0
  • #12 08 Mar 2015 22:03
    pidar
    Spec od pamięci masowych

titolr10 napisał:
    Dobra, widzę że kilka odpowiedzi opiera się na braku zrozumieniu tematu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14045169#14045169
    (I myślę, że jeden prześlesz mi w podziękowaniu :D )

0
  • #13 08 Mar 2015 22:23
    titolr10
    Poziom 12  

Nie miałem na myśli Twojej odpowiedzi.
    Rozumiem to, że dbasz o przyszłych kupujących :)
    Po rozpakowaniu tej paczki jest kilka programów. Między innymi AlcorMP.exe.
    Nie widzi on tych pamięci USB.

Patrząc na tamten temat, gość miał problem z wykrywaniem ich w systemie. Ja takiego problemu nie mam.

Chyba że masz powinienem użyć jakiś innych narzędzi z tej paczki - czekam na instrukcję :)

0
  • #14 08 Mar 2015 23:19
    pidar
    Spec od pamięci masowych

Mogłem dokładniej dobrać soft pod ten "monolit" Samsung-a. :cry:

No to teraz sprawdźmy:
    AlcorMP_UFD 14.02.27.00 {AU6998,6989SN-GT}
    http://www.usbdev.ru/?wpfb_dl=4450

0
  • #15 08 Mar 2015 23:40
    titolr10
    Poziom 12  

Niestety ta aplikacja także nie widzi moich pamięci.
    Próbowałem używać programu Load driver, ale nic to nie dawało. Zmieniałem nawet
    VID i PID w tej aplikacji na te które faktycznie występują po podłączeniu USB ale nic to nie dawało.

0